ИТ секторът протестира срещу скока на максималния осигурителен доход, информира СЕГА. Фирмите от един от най-добре развиващите се сектори у нас - информационните технологии, се обявиха срещу намеренията на кабинета да повиши рязко максималния осигурителен доход от 2600 на 3000 лв. догодина. Решението бе взето изненадващо на среща на синдикатите и премиера Борисов в отсъствието на работодателите и социалния министър Бисер Петков. То противоречи на управленската програма и средносрочната прогноза на МФ, според които максималният осигурителен доход трябваше да бъде 2600 лв. за целия мандат на това правителство. Срещу него вече се обяви Асоциацията на организациите на българските работодатели. Една такава промяна ще има осезаемо негативен ефект върху цялостния инвестиционен климат в страната, както и върху този сектор с висока добавена стойност и възможността му за растеж, заявяват от бранша. Според тях това ще доведе до отлив на специалисти от България, а оттам и до изтегляне на компании.
Проблеми се появиха и при ремонта около Художествената академия, четем още в СЕГА. Докато общественото внимание на столичани е насочено върху ремонта на "Граф Игнатиев", проблеми се появиха и при обновяването на друга голяма част от центъра на София - пространството, в което попадат парламентът, храм-паметникът "Св. Ал. Невски", Националната художествена академия, градинката "Кристал", Военният клуб, ул. "Московска" и преките й. Този ремонт започна в началото на юли, като огражденията му бяха поставени първо при градинката "Св. Климент Охридски" между Народното събрание и Художествената академия. От снимки в социалните мрежи става ясно, че при ремонтиращия се в момента тротоар на бул. "Васил Левски" от страната на Националната художествена академия има неравности при наредените вече плочки. По тротоара край самата градинката също все още кипи работен процес, но и по него се забелязват неравни плочки и криви фуги. Изпълнител на ремонта е друга фирма, абонирана за строителни поръчки - ПСТ "Груп". След множество обжалвания на поръчката фирмата получи одобрението да реконструира и много голяма част от вътрешнокварталните улици в града.
Ремонтират старите асансьори с тел и пирони, твърди МОНИТОР. Осем от десет от асансьорите в България са останали без части за ремонт, поправят ги с налични материали или некачествени части. При почти 120 хил. подемника, 100 хил. са произведени до 1994 г., като след затварянето на държавния завод вече не се правят елементи за тях, обяснява Николай Маринков - председател на Българската асансьорна асоциация. Завод за частите „корони“ има в с. Ветрен, но според Маринков те се изработвали от мека мед, което ги правело некачествени. По думите му няколко месеца след подмяната те отново дефектирали. Типично по нашенски пък някои фирми избирали да поправят асансьора или с налични средства, или да ги пригодят, така че да работят и без развалената част
Над 200 000 българи проявяват форма на хазартна зависимост, предупреждава пред 24 ЧАСА. Психологът Анна Тодорова. По данни на изследване от миналата година 53% от мъжете и 44% от жените играят някакъв вид хазарт, а този бизнес в България вече е нараснал до 3 млрд. лв. От практиката ми виждам, че най-рисковите групи са младите, които са по-импулсивни и при които частите от мозъка, отговарящи за преценката, все още са в етап на развитие. Под много висок риск са и хората с ниско образование, живеещи в бедност, и пенсионерите. Третата група най-уязвими са генетично предразположените към зависимости, т.е. в семейството им има история на зависимост, както и тези, които “подменят” зависимостта - например в опита си да спрат алкохола не адресират първопричината и задоволяват нуждата чрез друга зависимост като хазарта. Принципно никой не е застрахован и може да започне да злоупотребява. Има един момент, в който злоупотребата преминава в зависимост и вече мозъкът претърпява физически промени, поради които човекът няма капацитета да спре без професионална помощ и е готов на всичко, включително да рискува живота си и да краде от близките си, дори и преди да е бил морален, функционален човек, твърди психологът.
След започналото през последните дни строителство на още 2 детски градини - разширението на 108-а в ж.к. "Дружба" и новата сграда в с. Кокаляне, район "Панчарево", днес в район "Красна поляна" бе направена първа копка на нова сграда за 8 допълнителни групи – 2 яслени и 6 градински, съобщиха от Столичната община. Проектирани са просторни..
Отпадъци горят в столичния квартал "Христо Ботев". От пожарната служба уточниха, че няма данни за пострадали хора. Вероятно сред горящите отпадъци има и автомобилни гуми. На място са изпратени екипи на пожарната.
Реконструкцията на стадион "Българска армия" върви по график и строителните дейности ще бъдат изпълнени в срок, увери техническият ръководител на обекта Димитър Каламов. ЦСКА организира ден на отворените врати на стадиона, по време на който медиите се запознаха с напредъка по строежа на новия стадион на "червените". "Наляти са основите на сектор А и..
Противоепидемичните мерки за Кюстендилския регион, въведени от 27 януари до 5 февруари, отпадат от четвъртък, обявиха от РЗИ. За последните пет дни заболеваемостта от грип и остри респираторни заболявания в региона пада и това е трайна тенденция. Ситуацията с грипа и респираторните заболявания в региона е благоприятна, макар че последната..
Късно снощи проверяващ екип от Столичния инспекторат и служители на дирекция АПП са извършили проверки за нерегламентирано изгаряне на отпадъци в район "Слатина". Горенето на открито на стари мебели и вещи е било на ул. 517 в кв. "Христо Ботев". За установяване на мястото е използван дрон. Съставен е акт на извършителите, допълват от Столичния..
Девет тона са събраните елхи след края на коледните и новогодишни празници. Общо през януари т.г. в Инсталация за компостиране на зелени отпадъци "Хан Богров" са постъпили 1066 тона , съобщиха от Столичната община. Количеството е близо 850 тона по-малко в сравнение с първия месец на 2024 г. Инсталация за компостиране е с капацитет 24..
Половин милион лева отделя община Перник за текущ ремонт на улични и тротоарни настилки с паваж, паркинг елементи и тротоарни плочи, които не са в добро състояние и изискват ежегодна поддръжка. Необходимо е извършване на локални ремонти, цялостна подмяна на съществуваща настилка, подмяна на капаци на ревизионни шахти и др. Строителните дейности..