Една голяма част от българите не вярват на застрахователите и правят само задължителните застраховки. Има и друга група, които вярват на застрахователите и ползват услугите им. Тези хора са в активна възраст, те подхождат стратегически, застраховат се и ако нещо стане с тях или дома им, разчитат на застраховките. Само 8% от българите правят застраховка на дома и имуществото си, а живота си застраховат още по-малко българи.
Да се гледа на застраховката като начин да се компенсират ниски лихви или като финансова инвестиция, не е много добро решение, тъй като застрахователните договори са дългосрочни, средствата, които се инвестират са ниско ликвидни, т.е. човек не може да си ги вземе в пълния размер веднага, коментира Ангелова. Тя съветва застраховката “Живот” да се приема като начин човек и близките му, да бъдат обезпечени при неприятно събитие.
Винаги е добре да се мисли и за застраховка “Живот”, особено когато се тегли кредит. Препоръката на Ангелова е, тази застраховка да се направи с банката от която се тегли кредита, защото самата банка получава по-добри условия за тези застраховки. Задължително при сключване на такава полица е да се вземе копие от документа и да се прочетат покритите и изключените рискове.
Не е лесно да се направи избор на застрахователна компания, защото всички предлагат различни условия - имат различни рискове, различни допълнителни покрития. Съветът на експерта е първо да се погледне какви са покритите рискове. Добра идея е да се погледне и рискът “Земетресение”, тъй като София е сеизмична зона, а този риск не се предлага в основното покритие. Основното покритие обикновено включва рисковете “Пожар”, “Природни бедствия”, “Злоумишлени действия от трети лица”. Важно е да се погледне и дали компанията, където ще се застраховаме, е стабилна.
Не е лошо да се използват и услугите на брокери, защото застрахователната услуга е сложна и има много общи условия, които само брокер може да предаде на човешки език, както и да помогне със съвет. Отделно от това, брокерът има поглед и върху обезщетяването на клиентите. Трябва да се има предвид например, че кражбата е диференцирана, като условието за настъпване на застрахователно събитие е да има взлом, т.е. да си личат следи от влизането на крадец в дома или колата. С модернизирането на кражбите и застрахователите предлагат услуга като “кражба с техническо средство”.
Клаузата “Самоучастие” в застраховката е разпространено в западните страни. Става дума за от 2-5% от застрахователната сума, който клиентът трябва да покрие сам, т.е. ако е застрахован апартамент, то при възникване на щета, първите 1000-2000 лв. ги покрива клиентът. В България този тип застраховки касаят само риска “Земетресение”.
Друг съвет на Ангелова, е застраховката на домашното имущество да се сключва със застраховка “Отговорност към трети лица”. Това означава, че ако в дома ни стане ВиК авария или просто наводним съседа си, то щетите, които ще му бъдат причинени, ще бъдат поети от това покритие, което е незначително като цена - между 2 и 10 лв. на година, а спестява много неприятности със съседите.
Важно при застраховките е да се реагира навреме и да се уведоми застрахователят за настъпилото събитие възможно най-скоро. Най-често срещаният риск по застраховка на домашно имущество, е ВиК авария, щетите са между 200 и 1000 лв. в зависимост от сериозността на аварията. Препоръката на Ангелова е, когато се случва застраховка, да се провери покриват ли се разходите за възстановяване и установяване на щетата. Всеки застраховател в рамките на 15 дни трябва да се произнесе по претенцията на застрахования.
През днешния ден преди обяд по-значителна облачност ще има над източните райони, като превалявания все още ще има в Североизточна България. В останалата част от страната ще бъде слънчево, съобщават синоптиците от Националния институт по метеорология и хидрология. След обяд главно над планинските райони ще се развие купеста облачност и на отделни..
На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..