Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Имотните измами намаляват, но все пак - винаги ползвайте адвокат

Снимка: pixabay.com
В “Радиоприемница” днес ни гостува Анушка Илчева. Тя работи като нотариус от повече от 20 години. Споделя, че имотните измами са намелели драстично. Съветва, обаче, ако сме решили да купуваме имот, да се обърнем към адвокат, защото това е специалистът, който може да разбере дали всичко с документите по сделката е наред. Според нея проблемът е не само финансов, но идва и от неинформираността на хората. Нотариус Илчева казва, че брокерът е човекът, който ще ни представи мечтата за собствен дом, а адвокатът е този, който може да я доведе до край.

"Брокерът обикновено защитава интереса на една от страните. Когато аз искам да купя имот, се обаждам на един телефон, а от другата страна се явява брокер, но той не е моят брокер, а защитава интересите на продавача. А моят брокер, ако аз наема такъв, трябва да защитава моите интереси. Да се опита да намали цената, да покаже дефектите на апартамента, да покаже посоките му", обяснява нотариус Илчева.

"Адвокатът е лицето, което може да посъветва страните, да прегледа документите, да се усъмни в някой документ, да издири друг. Много е важно цялата сделка да бъде с адвокат. Адвокатът е юрист, той знае правната материя, законите. Хората бъркат, когато не ползват адвокатска помощ. Брокерите се обучават в определена степен, но не са юристи. Брокерът може да изпусне нещо, което е важно за сделката."

Изследване на собствеността, стари скици, ново заснемане, променени граници на имота, техници-землемери и много други специалисти ще са ни необходими, ако се окаже, че не всичко е наред с документите на имота, който сме решили да купим.

"При покупка на имот трябва да се предоставят документи, удостоверяващи собствеността. Нотариални актове, крепостни актове, стари документи за собственост, решения на съда по делбени производства. Ако в нотариалния акт мястото е 1000 кв/м, а в сегашното състояние то е по-малко, или с по-голяма квадратура, тогава трябва да се търсят специалисти във връзка с техническата структура на регулацията, би трябвало да има стари скици, да се изследва собствеността по старите реални граници на имота, за да се види дали случайно този имот при новото заснемане не е навлязъл в съседен имот."

Можем ли да придобием имот само докато се грижим за него? Оказва се, че е възможно, ако грижите са били добросъвестни и ако са продължили повече от десет години. Съседите могат да свидетелства за това, обяснява нотариус Анушка Илчева.

Оказа се, че имотните измами в повечето случаи са със съдействието на общински и данъчни служители. Много често измами се правят и с помощта на фалшиви лични карти.

Как ще разберете, че този имот е празен и няма собственик, или собственикът е някъде другаде. Как ще разберете границата му и квадратурата, пита риторично нотариус Илчева.  

В последните години измамите с недвижими имоти са намалели драстично, казва нотариус Анушка Илчева, а причините са заради изменението на Гражданския процесуален кодекс и промените, направени от Нотариалната камара.

Нотариалната камара направи много промени, които прекъснаха възможността за измами. Направи се информационна система, имаме вече достъп до базата на полицията и проверяваме всяка лична карта, когато заверяваме документ. Много от предишните измами бяха с фалшиви лични карти.

Целия разговор на Ана Попова с нотариус Анушка Илчева – чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евгени Серафимов

Как един учител на годината променя града

Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...

публикувано на 05.01.25 в 12:06

Красота, комфорт и радост от живота

Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...

публикувано на 05.01.25 в 11:22
Кюстендил

Кюстендил: ски, слънце, медицински туризъм

Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..

публикувано на 05.01.25 в 10:39
професор Панка Пелишек

Историята оживява - професор Панка Пелишек и нейната пианистична школа

Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа.  Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..

публикувано на 04.01.25 в 16:00
пивоварна Братя Прошек

Софийски разкази - Братя Прошек

Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..

публикувано на 04.01.25 в 15:00
Фестивал „Сурва“

Маскарадността е жива традиция

Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от  заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..

публикувано на 04.01.25 в 11:42

Необходимият художник

СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..

публикувано на 04.01.25 в 11:04