Детската му мечта е да стане учител и строител-предприемач. После исках да стана програмист. Станах учител и програмист едновременно и реализирах две от детските си мечти. Като малък се запалих по компютрите. Имаше кръжоци, които бяха един начин всеки да развива тези интереси, които на него са му интересни, а не които са му насадени. Записах много неща - и фокуси съм правил, и на състезания съм ходил по катерене, по пещери. Моята препоръка към всички млади хора и деца е да пробват, за да открият това, което е тяхното. Трябва да пробват спорт, музика, технически науки. Защото, когато откриеш това, което ти харесва и го направиш своя професия, тогава няма да работиш. Както аз не работя - аз се забавлявам. Преподавам, това ми харесва, доставя ми удоволствие и не ме натоварва.
Наков програмира от малък. Първото нещо, което продава (за сумата от 100 лв през далечната 1995 г.) е софтуер за магазин за строителни стоки. Беше правено на Dos на Turbo Pascal. След това завършва с пълно отличие Великотърновската математическа гимназия (ПМГ „Васил Друмев“). Дойдох в София. Нямах мерак за чужбина. Бях ходил в чужбина и не ми беше харесало много. Дойдох в София, за да уча в Софийския университет, да преподавам. Станах програмист, един ден си направих собствена фирма. Това са стандартните неща, които се случват на един добър софтуерен инженер в годините. Сега си давам сметка, че програмирам от 25-26 години. От първото ми докосване до програмиране вече наближават 30 години.
Първият компютър, на който е програмирал е Правец 82, защото с такъв са разполагали в Пионерския дом във Велико Търново. Тогава един компютър е струвал много пари.
През 2008 година Наков отказва предложение за работа в софтуерния гигант “Майкрософт”, предпочита да остане в България. На въпроса защо много млади програмисти мечтаят да заминат и работят в чужбина, отговаря: Смятам, че това идва от неинформираност. Да, средата в чужбина е по-добра (и в центъра на големите градове няма тръни!). Стандартът на живот за дигиталните професии в България е по-висок, отколкото в чужбина, т.е. с 5-6 хиляди евро в Германия няма да живееш така добре, както ако станеш добър програмист в България, но това не става за една година. Необходими са време и много вложени усилия.
Образованието е най-голямата кауза и битка в живота на Светлин Наков. И не само: Образованието е най-голямата битка за България в дългосрочен план. За това се е насочил към много инициативи, които имат смисъл и перспектива. И не е нужно да са само дигитални. Образованието има и възпитателна роля - възпитаване на ценности, навици, отглеждане на концепцията, че чрез учене отиваш напред, че с развиване на своите умения ставаш по-добър. Очакването, че ти трябва да развиваш стойност и да я даваш на другите, а не очакването, че държавата трябва да се грижи за теб. Вярвам, че чрез образование правим България по-хубаво място. И това вече се случва.
Още за това кои са професиите на бъдещето, какво е блокчейн, но и за хубавите семейни следобеди - чуйте в звуковия файл.
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..