Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот - избрано от печата

Съдът на ЕС отсече: отпуск не може да се губи, извежда в заглавие СЕГА.  Работникът не може да изгуби автоматично придобитото от него право на платен годишен отпуск, дори ако не е поискал да го ползва, реши съдът на ЕС по повод две германски дела, от което ще произтече същото правило и за останалите държави в ЕС, включително и за България. Ако обаче работодателят докаже, че работникът съзнателно и като е бил напълно наясно с евентуалните последици от това, не е взел платения си годишен отпуск, след като му е била осигурена възможността действително да упражни това си право, може да не получи финансово обезщетение в случай на прекратяване на трудовото правоотношение.

С изменение на българския Кодекс на труда през 2011 г. бе добавен чл. 176а, озаглавен "Погасяване на правото на ползване". Той гласи: "Когато платеният годишен отпуск или част от него не е ползван до изтичане на две години от края на годината, за която се полага, независимо от причините за това, правото на ползването му се погасява по давност". През 2015 г. бе добавена втора алинея, според която "когато платеният годишен отпуск е отложен при условията и по реда на чл. 176, ал. 1 (работодателят да откаже по производствени причини разрешение за отпуск - бел. ред.), правото на работника или служителя на ползването му се погасява по давност след изтичане на две години от края на годината, в която е отпаднала причината за неползването му".

Въвеждането на периоди за допустимо прехвърляне на неизползван отпуск, както е в България, "не е съвместимо с целите, които въвеждането на правото на платен годишен отпуск преследва". Тези цели са свързани по-специално с необходимостта да се гарантира, че работниците действително ползват почивка, за да се осигури ефикасна защита на тяхната безопасност и здраве.

Системата "Бонус-малус" на практика ще наказва примерните водачи, твърди СЕГА. Комисията за финансов надзор (КФН) представи вчера за обсъждане дългоочакваната система "Бонус-малус", която трябва да въведе по-голяма справедливост при определянето на "Гражданска отговорност", така че изрядните шофьори да плащат по-малко, а нарушителите - повече. Методиката обаче е пълна с уловки, изключва от обхвата си държавните и общинските автомобили и на практика наказва примерните водачи. При това в първата година от действието си тя приравнява хората със "златен талон", които дълго време не са имали нарушения, с джигитите и убийците на пътя, които години наред са нарушавали правилата. Според предложения от КФН вариант задължителната застраховка "Гражданска отговорност" може да поевтинее с до 25% за най-добрите шофьори, но едва след нови 8 години без нарушения. За сметка на това при тежки нарушения и причинена смърт на пътя тя може да поскъпне с до 4 пъти. Методиката бе представена ден, след като застрахователните компании заплашиха, че има опасност задължителната застраховка да скочи до 1000 лв. заради разширения брой роднини с право на обезщетения при загинал в катастрофа и на фона на развихрилия се скандал около лобистката поправка за слагане на таван на обезщетенията за близки на пострадали от катастрофи, внесена в парламента от шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова.

Неплатеният борч към Пътна полиция от акт или електронен фиш за скорост ще скача двойно, ако не бъде оправен в рамките на 30 дни, четем в МОНИТОР. Това предвиждат последните промени в Закона за движение по пътищата, които само след седмица ще бъдат внесени за обсъждане в Народното събрание. В последните корекции е заложено шофьорите, които направят плащането в 14-дневен срок, да се ползват от 50 процента отстъпка. Тези, които го направят до 30 дни след първоначалните две седмици, ще си плащат целия размер на глобата, а останалите, които превишат едномесечния срок, ще броят двойно пари. За по-добра събираемост глобите от електронни фишове ще се качват и в интернет. Така нарушителите, които не са открити на адреса им, ще се водят за известени. По този начин шофьорът няма да може да се измъква с обяснението, че не си е платил санкцията, защото не му е била връчена и той не е знаел за съществуването й.

Над 80% от шофьорите признават, че нарушават закона, но само половината са глобявани, отбелязва 24 ЧАСА. Това показаха резултатите от анкета, представена на форум-дискусия „Заедно за по-безопасни пътища“, организиран от Съюзът на българските автомобилисти (СБА). Председателят на СБА инж. Емил Панчев обърна внимание, че целта на проучването е била да изследва нагласите към безопасността на движението и мерките за предотвратяване на катастрофите. В него са се включили над 6000 активни шофьори. Като цяло, решението на драматичната ситуация по пътищата анкетираните виждат в съчетанието между засилен контрол и увеличени санкции – обяви Панчев по време на форума. Над 83% от анкетираните смятат, че Пътна полиция трябва да засили контрола по пътищата. 54% от анкетираните смятат, че санкциите трябва да бъдат увеличени, докато близо 40% считат, че трябва да бъдат запазени на същото ниво.

Предлагат такса „задръстване“ в столицата, пише ТРУД. София да се бори с големия трафик като въведе такса „задръстване“, която да регулира влизането на коли в тежко натоварени пътни артерии, се предлага в доклада „Градоустройствена политика в София“ на Експертния клуб за икономика и политика. Анализаторите предлагат въвеждането на таксата поне временно пътищата с най-висока ежедневна автомобилна натовареност. Приходите от нея ще се инвестират в подобряване на мрежата на градския транспорт




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

“Студентите бягат с УАСГ“ ще направи своя дебют на 17 май

Студентска инициатива организира за първи път интересни бегови надпревари в столицата. Масовото състезание “Студентите бягат с УАСГ“ ще направи своя дебют на 17 май и е с покана към всички представители на висшите учебни заведения. Събитието е част от програма "София – европейска столица на спорта“ и е отворено за участие на всеки желаещ любител на..

публикувано на 09.05.25 в 15:19

Четирима младежи са задържани за нанесен побой на мъж в Перник

43-годишен мъж е бил нападнат и бит в района на автогара Перник от четирима младежи. Инцидентът е от 7 май, съобщиха днес от полицията.  По данни на пострадалия – нападението е извършено докато се прибирал към дома си около 03.30ч. Потърпевшият мъж твърдял, че не познава нападателите си, а побоят му бил нанесен без да има някаква причина или..

публикувано на 09.05.25 в 13:35

Затварят паркинг за 6 часа заради мача ЦСКА-"Ботев Пловдив"

Два мача от 33-тия кръг на Първа лига се изиграят днес. От 17:45 шампионите "Лудогорец" гостуват на "Арда", а от 20:15 часа ЦСКА е домакин на "Ботев Пловдив" на Националния стадион "Васил Левски". Във връзка с мача от Столичната община съобщават, че от 16:00 до 22:00 часа на 9 май. се забранява престоят и паркирането на пътни превозни средства с..

публикувано на 09.05.25 в 12:10

Николай Найденов е вписан официално като изпълнителен директор на "Метрополитен"

Николай Найденов е новият изпълнителен директор на столичното метро. След спазване на всички действащи законоустановени срокове и нормативни актове, промяната вече е отразена в търговския регистър към Агенция по вписванията. Досегашният изпълнителен директор, проф. д-р инж. Стоян Братоев, остава член на Съвета на "Метрополитен" ЕАД, осигурявайки..

публикувано на 09.05.25 в 11:22

Задържан е мъж, залял с червена боя входа на Министерството на културата

Млад мъж е залял с червена боя служебния вход на Министерството на културата.  БНР научи, че инцидентът е станал около 3 ч. тази нощ. Веднага е бил подаден сигнал в полицията. Патрул на СДВР е забелязал мъжа и го е задържал. Арестуваният е на 29 години и не е криминално проявен, научи "Хоризонт". Към момента не са ясни мотивите за..

публикувано на 09.05.25 в 09:22

Отбелязваме Деня на Европа

На 9 май отбелязваме Деня на Европа. На този ден преди 75 години е подписана Декларацията на Роберт Шуман, която полага основите на Европейския съюз , както и проправя пътя за просперитет, мир, демокрация и сътрудничество в Европа. Тази година се навършват и 40 години от създаването на емблемата на Европейския съюз, както и 25 години от..

публикувано на 09.05.25 в 07:41

Нов протест на жителите на разрушени постройки в столичния кв. "Захарна фабрика"

Жителите на разрушените незаконни постройки в столичния квартал "Захарна фабрика" излязоха на пореден протест, тъй като от 24 дни живеят под открито небе. За кратко те блокираха движението по бул. "Сливница". Хората настояват да бъдат настанени в подходящи за семействата им общински жилища или да им бъде осигурен общински терен, на който ще..

публикувано на 08.05.25 в 17:10