Срив на информационната система на летище София подлуди пътниците, четем в СЕГА. Информационната система на летище София се срина и проблемът продължава вече 10 дни - за ужас на пътниците, които на сляпо търсят гейтовете за своите самолети. Таблата с данни за полетите са тъмни, а на гишетата за информация няма служители, оплакаха се потърпевши в социалните мрежи. На сайта на най-голямото българско летище няма и дума за проблема и пътниците пристигат напълно неподготвени за хаоса. Едва в сряда, след като новината се разнесе и по медиите, от държавната компания обясниха, че има "временни технически затруднения във функционирането на системата за летищна информация на полетите" и че се полагат усилия за отстраняване на затрудненията "в най-кратък срок". А първите сигнали за засечки със сървъра на аеропорта са още от 30 октомври! Ето че държавният аеропорт повтаря печалния случай с Търговския регистър, който напълно излезе от строя за 20 дни - също по "технически причини", заради изгорели дискове.
Дончев призова гражданите да сигнализират за избягали от час деца, извежда в заглавие СЕГА. Основната причина децата да не ходят на училище е нежеланието на родителите им. Тя трябва да се посрещне "челно" от държавата, смята вицепремиерът Дончев. Всеки гражданин, който забележи дете в училищна възраст, което не е в час, да сигнализира институциите. За това призова вицепремиерът Томислав Дончев, който заедно с просветния министър вчера отчете напредъка по издирването на отпадналите ученици. През втората година от действието на механизма, по който работят над 1200 екипа от 10 хиляди учители, социални работници, полицаи, общински служители и др., обратно в клас са били върнати 9100 ученици между 9 и 15 г., отпаднали преждевременно от системата, съобщи просветният министър Красимир Вълчев. Отделно от тях още 8 хиляди са записани доброволно в градина или училище за първи път. Най-голям е броят им във възрастовата група 6-7 г., като това са деца от уязвими групи, които до момента са отказвали да учат.
Изследваха уменията на четене на 5820 шестокласници, информира МОНИТОР. Четивната грамотност на 5820 шестокласници от 202 училища беше изследвана чрез външно оценяване. В проведеното изследване има за цел е да се анализират уменията на учениците в 6 клас да работят с различни текстове. Външното оценяване се проведе чрез когнитивен тест, включващ 21 задачи върху три различни по формат и по вид текстове. 15 от тях са с избираем отговор, а 6 с кратък свободен отговор. Максималният брой точки е 30, но на учениците няма да се поставят оценки. Тестовите задачи са разработени така, че да измерват постиженията на учениците на различните когнитивни равнища: намиране и извличане на информация, обобщаване и тълкуване и анализ и оценка.
Повишават цените на родни лекарства, алармира ТРУД. Цените на определени български медикаменти вече имат нов, по-висок таван и така могат да се повишат с цел равнопоставеност и конкуренция с чуждите производители, които предлагат лекарства у нас. Това става възможно с промени в Наредбата за условията, правилата и реда за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти. Тя касае основно български производители в ниския и среден ценови диапазон, които се предлагат само на нашия пазар. Измененията целят защита на тези лекарства, тъй като досега съществуваше риск те да отпаднат от позитивния лекарствен списък на НЗОК и така да бъдат заместени от по-скъпи, чужди медикаменти. С промените ще се избегне дискриминация спрямо българските производители, предлагащи продуктите си само у нас.
На заседание на комисията “Военни паметници“ в областната администрация на област София бе обсъдена необходимостта от ремонтно-възстановителни работи на 13 военни паметника в осем столични района. Предложенията със съответната документация са на кметовете на районните администрации. От обновяване се нуждаят: паметникът в центъра на с...
Парламентарната Подкомисия за контрол на публичните средства ще обсъди информация от Фискалния съвет за проектобюджета за 2025 г. Националният съвет за тристранно сътрудничество разгледа вчера проектобюджета, като от синдикатите изразиха принципната си подкрепа, но представиха конкретни искания. Част от работодателите не го подкрепиха..
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев и екипът му обмислят да разширят Софийската математическа гимназия или да намерят нов терен за строителство на нова сграда. Целта на мярката е да се разреши проблемът с липсата на места в математическите паралелки за ученици в прогимназиален етап на образование. "Имаме нужда в София..
Община Перник ще предостави две общински жилища за нуждите на МБАЛ "Рахила Ангелова”. В тях ще бъдат настанени лекари от Индия, които са на специализация в здравното заведение. Докладната на кмета Станислав Владимиров е включена в дневния ред на предстоящото на 27 февруари заседание на ОбС. Към нея е прикрепено писмо от изп. директор на многопрофилната..
МВР продължава да издирва участници в инцидентите по време на протеста с участие на привърженици на "Възраждане" пред Дома на Европа в София. Пострадалите полицаи вече са добре и се възстановяват. Един от тях каза за БНР, че в протеста са се включили провокатори. До момента задържаните са около 10. Полицията в София продължава да издирва..
Специалисти от СБАЛАГ „Майчин дом“ ще извършват безплатни профилактични прегледи във Военномедицинска академия (ВМА). Консултациите ще продължат две седмици – от 25 февруари до 7 март, в кабинет №202, намиращ се на етаж 2 в Поликлиника-ВМА. Прегледите са в рамките на националната кампания за профилактика на рак на маточната шийка и въз основа на..
МВР арестува още трима души заради участие в погрома пред сградата на Европейската комисия в София. Протестът бе организиран от "Възраждане". До момента има 10 задържани. Двама от тях бяха пуснати на свобода заради депутатския си имунитет. Срещу петима има повдигнати обвинения за хулигански прояви с особен цинизъм, като един от тях е на 17 години...