Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борислав Грозданов: Бежанците не идват тук по свое желание, а защото бягат от война

Да изгражда система за закрила, съобразена с международните стандарти и социално подпомагане на нуждаещите се, са основните цели на Върховния комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН). Специализираната агенция е създадена на 14 декември 1950 г. и се появява в хаоса след Втората световна война, за да помогне на европейците, потърсили спасение от войната в други държави. Първоначално предвиден с тригодишно съществуване, Комисариатът продължава дейността си, защото бежанският проблем не изчезва, а кризи възникват, за жалост, непрестанно.

Българското представителство е основано преди 25 г. През тези години се утвърждават трайни връзки с институции като „Гранична полиция“, Дирекция „Миграция“, Държавната агенция за бежанците и Агенцията за социално подпомагане, споделя Борислав Грозданов от Комисариата.

Паралелно с това финансират и неправителствени организации. Основните им партньори са Български червен кръст, Български хелзинкски комитет, Съюз на жените бежанки, Българският съвет за бежанци и мигранти и чрез тях финансират програми, чрез които хората търсещи закрила, получават безплатна правна подкрепа, социални услуги, независимо дали са настанени в центровете или извън тях, както и психо-социална помощ. 

Важно е да подчертаем, че срещаме бежанци в различен етап от живота им от момента, в който пристигнат в страната ни, до такива които живеят тук от години. Имаме разнообразни истории. Доста от тези хора са минали през много тежки изпитания по пътя си. Те са в преходен етап от живота си, в който усещат трудностите от това, че са напуснали родината си
, посочва още Грозданов.

Представителството на Върховния комисариат на ООН за бежанците в България осъществява мониторинг за всеки бежанец, с когото влиза в контакт. Настояваме да се спазват установените законови процедури. Особено ако говорим за деца, които пристигат сами в България - детето не бива да се затваря в затворени центрове и е добре да се насочи към определена социална услуга, където да му се обърне необходимото внимание. Също така трябва да има правен представител и социален работник. Ако детето има специфични нужди, тогава го насочваме към съответните партньори , които го поемат и му предоставят необходимите услуги.  

Грозданов разказа, че бежанците, идващи у нас, са предимно от Афганистан, Сирия и Ирак. Под 1% от афганистанците в страната получават закрила, което означава, че голяма част от тях нямат шанс да останат в страната легално. След като излязат от центровете има редица други трудности, с които се сблъскват - намиране на работа, езиковата бариера и др.

Грозданов посочи също, че голяма част от българите изпитват страх към бежанците и как ще се отрази интеграцията им в обществото. Голяма част от тези страхове се основават на неразбиране и погрешна информация. Миналата година направихме проучване, което цели да изследва  общественото мнение към бежанците и бяхме окуражени от един факт - близо половината от респондентите смятат, че бежанците могат да се интегрират успешно в българското общество като една част от българите биха помогнали на бежанец да си намери работа.

В бита и културата ни е заложено гостоприемството. Мога да кажа, че България може да бъде още по-гостоприемна. Това е е въпрос на чисто човешко ниво. Хубаво е да имаме предвид, че тези хора не идват тук по свое желание, а идват, защото бягат от конфликт - война, т.е. те спасяват живота си по този начин и не са избрали да бъдат в тази ситуация, в която всеки може да попадне
, коментира Грозданов

За да отговори на специфичните нужди на идващите у нас чужденци, Комисариатът, съвместно с Факултета по педагогика към СУ „Св.Климент Охридски“ разкри през тази година магистърската програма „Социална работа с бежанци и мигранти“.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Росица Станулова, психолог и ръководител на програма „Ценните връзки“

Профилът на употребяващите в днешно време е различен от това, което е било преди 20 години

Програмата за индикативна превенция на употребата на психоактивни вещества за тийнейджъри, младежи, техните родители и близки „Ценните връзки“ е създадена от  Превантивно-информационния център по проблемите на наркоманиите – София. “В нашия център се занимаваме с превенция. Има универсална превенция, която е насочена към хора, които приемаме, че не..

публикувано на 24.01.25 в 18:45

"Форум", 25.01.25: Колко отговорни сме за безопасността на домовете ни

Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", заедно с водещия Константин Лавсов, обсъдиха темата на деня - взривът в Банкя, както и някои универсални проблеми като проблемите със здравеопазването: взривът в Банкя - колко отговорни сме за безопасността на домовете ни отговорно общество - хора, които се грижат за здравето си; липсата на добри..

публикувано на 24.01.25 в 18:10

Кметът на Банкя свиква комисия, която да направи оглед на място и да установи щетите от взрива

Взривът е възникнал вследствие на технически проблем, най-вероятно в горелката на газовата инсталация в самата къща и взривът е бил доста голям, защото една голяма част от къщата е съборена от взрива, казва кметът на Банкя Рангел Марков . На този адрес са живели двама души - брат и сестра, които към момента са в неизвестност . Все още от..

публикувано на 24.01.25 в 18:04
Боян Бенев

За 1 година Боян Бенев посети 22 страни, 6 от тях в много млад, динамичен и нахъсан континент

В петъчното "Радиокафе" гост и събеседник е една космополитна личност, по думите на домакина и водещ Даниел Ненчев. Боян Бенев предприемач, пътешественик, писател, музикален продуцент. Сам осъзнава и признава, че се занимава с много и различни дейност и. Носи различни шапки. Влиза в различни роли. " Най-ценното е възможността да..

публикувано на 24.01.25 в 17:09
Авторът и книгата

Райна Кабаиванска – царствена, изискана, една от най-големите в света на операта

От 2023 г. тенорът Ангел Антонов е солист в състава на Националната опера в София. Завършил е оперно пеене в Неапол при Луиджи Джордано Орсини. И е написал книга за Райна Кабаиванска, която се нарича "Весталка на операта" . "Много рядко такива книги се пишат от певци. А ние познаваме процеса, знаем какво се случва; от друга страна големите..

публикувано на 24.01.25 в 16:05

"Витоша зимен фест" със снежни надпревари за десети път на 25 януари

Столичната община и Фондация "София – световна столица на спорта" отправят покана за 10-ото издание на "Витоша зимен фест" . Празникът ще се състои на 25 януари, събота , на хижа "Алеко" и там ще бъде отбелязан Световният ден на снега . Програмата под мотото "Открий, забавлявай се, изживей" предвижда спускане с шейни, паралелен..

публикувано на 24.01.25 в 15:50
Джей Ди Ванс (вляво) и Доналд Тръмп положиха клетва като вицепрезидент и президент на САЩ

Желанието за рязка промяна на Тръмп среща критики. Индикация за дълги битки

Блиц от изпълнителни заповеди беляза началото на втория мандат на Доналд Тръмп. Серията от действия цели желание за тотална промяна на курса в страната и то бърза промяна. В същото време коментатори от ляво започнаха да припомнят предупреждението на Джо Байдън в края на мандата за опасността от олигархия. И това е логично след като видяхме..

публикувано на 24.01.25 в 15:36