Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В БАН намират важно решение за сигурността след аварията във Фукушима

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Водещи учени от Института по електрохимия и енергийни системи на БАН представиха интересни проекти, разработени в института, в петъчната ни "Радиоприемница".

Малко известено е, че редовно производство на литиеви акумулаторни елементи в България започва още през 1984 година. Малко по-късно - през 1990 година страната ни става четвъртата в света със собствена технология и производство на първични литиеви елементи, обясни пред Радио София проф. Бранимир Банов, ръководител на секция "Електрохимия на литиевите елементи". 

Друг интересен факт е, че надеждната радиовръзка между алпинистите и базовия лагер на първата българска експедиция до Еверест е осигурена чрез литиеви елементи. На базовия лагер е била поставена специална батерия "цинк-въздух" с допълнителен катализатор, за да може да работи на височина 8 хиляди метра. За първи път се потвърждава в реални условия как литиева батерия работи безпроблемно при температура -45 градуса. Любопитно е, че българските алпинисти, които се натъкват на индийски лагер по време на пътя си към върха, оставят на индийските си колеги част от своята радиоапаратура и по този начин помагат на индийската експедиция да достигне върха. По-късно българската експедиция е наградена от министър-председателя на Индия по това време Индира Ганди.

В наши дни секция "Електрохимия на литиевите елементи" успява да разработи нов катоден материал за перспективни литиеви елементи - литиево-манганов двуокис (шпинел) и работи по европейски проект за високоефективни литиево-йонни батерии.

Проф. Веселин Найденов - председател на Научния съвет на Института по електрохимия и енергийни системи и ръководител на секция "Електрохимия на оловните акумулатори" даде друг интригуващ пример за световното признание за българската наука. След земетресението в Япония и аварията в атомната електроцентрала "Фукушима", японската компания "Хитачи" възлага на института да разработи технология за производство на промишлени оловни батерии, които служат за резервно захранване на атомни и други видове електроцентрали. Секцията "Електрохимия на оловните акумулатори" за две години намира подходящо решение, като създава технология, която редуцира вредните процеси, протичащи в оловните акумулатори. За разработката са издадени няколко патента, които са собственост на фирмата, поръчала и финансирала проекта.

Проф. Константин Петров - ръководител секция "Електрокатализ и електрокристализация" представи може би най-свидното отроче на екипа - разработването на технология за подобряване качеството на водата в Черно море. Както е известно, 90% от водите му са анаеробни, в тях няма кислород и животински видове. Пагубно въздействие върху средата оказват единствените живи организми в тази среда - вид сероводородни бактерии. Тук идва мястото на една програма, която води началото си от 2007 година, когато България и Румъния бяха приети в Европейския съюз. В резултат на тези усилия Европейската комисия сега дава начало на голяма и амбициозна програма за приемане на стратегии и технологии за подобряване на екосистемата в Черно море.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кристиян Александров с Шанън Гейе

Кристиян Александров – от Акага до Ванкувър и (на 9 август) в Банско

Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..

публикувано на 20.07.25 в 19:11

Долината на здравето

Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов ,   кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..

публикувано на 20.07.25 в 12:00

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02