СЪБИТИЯ
Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий" чества 140-та годишнина от създаването й. От 10.30 ч. е тържеството за юбилея, който през цялата година протича под патронажа на министъра на културата Боил Банов. В 13.00 часа ще бъде открита Международна научна конференция на тема: "Благотворителност и култура на дарителството". В зала "История на книгата" ще бъде открит работещ макет на Гутенберговата преса, дарен от Съюза на печатарите, и холограмна пирамида. От 17.30 ч. "Потайностите" и богатствата на библиотеката ще могат да се видят и на фасадата на библиотеката с 3D мапинг.
СПЕКТАКЪЛ
Ансамбъл „Чинари“ чества 25 години с юбилеен спектакъл от 19:30 часа в зала 1 на НДК. В него ще намерят място пет от най-емблематичните, зрелищни и обичани от публиката произведения - с най-ефектните и въздействащи фрагменти от тях. Феновете на ансамбъла ще видят моменти от „Магията на танца“, „Траките“ и „Мистичен ритъм“, които ще съставят първата част на спектакъла и ще я определят, като по-мистична, с повече фантазия и съвременна трактовка на българския фолклор. Втората част ще включи вълнуващи моменти от авторските спектакли „Възрожденски разкази“ и „Ние българите“, като тази част ще бъде изцяло фолклорна.
"Жан и Беатрис" от Карол Фрешет ще представят от 19.30 часа на сцена "Клуб Максим" Елена Петрова и Иван Радоев. Старицата от Калкута от Ханох Левин ви очаква в същия час в Театър 199. Постановката е на Явор Гърдев е с участието на Лилия Гелева, Снежина Петрова, Захари Бахаров и Малин Кръстев
ТЕАТЪР
Спектакълът „Мовименто/ Вариации“ ще можете да гледате от 19:30 часа в ДНК-пространство за съвременен танц и пърформанс. Движението е основната тема в режисьорския проекта на Гергана Димитрова. През разказите на пет авторки с различна националност, език и творчески опит, „Мовименто/Вариации“ осмисля миграционните процеси днес като вид движение на тела, стоки, услуги, информация, пари, души, мисли, мечти, вируси, необходимости.
От 17 май - Световния ден за борба с хипертонията - до 31 май жителите на Столичната община ще имат възможност да направят безплатен кардиологичен преглед, част от първата по рода си общинска скрининг програма за сърдечно-съдовата система в България. Прегледите ще се извършват в 26 общински лечебни заведения, сред които 4 болници – Първа УМБАЛ „Св...
Студентска инициатива организира за първи път интересни бегови надпревари в столицата. Масовото състезание “Студентите бягат с УАСГ“ ще направи своя дебют на 17 май и е с покана към всички представители на висшите учебни заведения. Събитието е част от програма "София – европейска столица на спорта“ и е отворено за участие на всеки желаещ любител на..
43-годишен мъж е бил нападнат и бит в района на автогара Перник от четирима младежи. Инцидентът е от 7 май, съобщиха днес от полицията. По данни на пострадалия – нападението е извършено докато се прибирал към дома си около 03.30ч. Потърпевшият мъж твърдял, че не познава нападателите си, а побоят му бил нанесен без да има някаква причина или..
Два мача от 33-тия кръг на Първа лига се изиграят днес. От 17:45 шампионите "Лудогорец" гостуват на "Арда", а от 20:15 часа ЦСКА е домакин на "Ботев Пловдив" на Националния стадион "Васил Левски". Във връзка с мача от Столичната община съобщават, че от 16:00 до 22:00 часа на 9 май. се забранява престоят и паркирането на пътни превозни средства с..
Николай Найденов е новият изпълнителен директор на столичното метро. След спазване на всички действащи законоустановени срокове и нормативни актове, промяната вече е отразена в търговския регистър към Агенция по вписванията. Досегашният изпълнителен директор, проф. д-р инж. Стоян Братоев, остава член на Съвета на "Метрополитен" ЕАД, осигурявайки..
Млад мъж е залял с червена боя служебния вход на Министерството на културата. БНР научи, че инцидентът е станал около 3 ч. тази нощ. Веднага е бил подаден сигнал в полицията. Патрул на СДВР е забелязал мъжа и го е задържал. Арестуваният е на 29 години и не е криминално проявен, научи "Хоризонт". Към момента не са ясни мотивите за..
На 9 май отбелязваме Деня на Европа. На този ден преди 75 години е подписана Декларацията на Роберт Шуман, която полага основите на Европейския съюз , както и проправя пътя за просперитет, мир, демокрация и сътрудничество в Европа. Тази година се навършват и 40 години от създаването на емблемата на Европейския съюз, както и 25 години от..