Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подадената ръка променя смисъла на всеки празник

В най-светлите дни от годината всеки бърза да стигне до вкъщи и да бъде със своите близки. Има обаче едни хора, които не очакват никого. Нито в делник, нито в празник. Защото те живеят сами..., оставени от семейството, без приятели и без хора, на които да разчитат. Това са възрастните хора в селата на България. Онези, забравените ... от почти всички. 
Едни младежи обаче се сещат за тях. Това са създателите на платформата „Бъди човек, предай нататък“. Тяхната история започва така - през 2014 година Кирил Димитров, прибирайки се от работа, вижда възрастен човек, продаващ увехнали цветя с надеждата да изкара някоя друга стотинка. 
Трогнат от тъгата в погледа на дядото, Кирил решава да му купи хранителни продукти - яйца, мляко и хляб. След това запрята ръкави и започва да помага на още и още възрастни хора. И така, постепенно неговото дело се превръща в инициатива, към която се присъединяват хиляди българи. 
Ива Димова е част от инициативата вече поредна година и сърцато разпространява идеята. Тя и приятелите ѝ далеч не са безразлични към чуждата болка. Напротив..., преживяват я всеки път, когато се срещнат с останал сам възрастен човек.
За да променят този "неживот", младежите от „Бъди човек“ правят малко за себе си, но изключително много за възрастните хора. 
Младежите призовават хора от цялата страна в един ден преди Коледа да се обединят - всеки в своето населено място, да съберат храна, дрехи или каквото решат, и да зарадват самотен възрастен човек. 
За да помогнеш, не се изисква кой знае какво. Малко време и голямо сърце. Приятелствата, които се създават, са безценни, а уроците - жизненоважни.
А бъдещето е в нашите ръце. Ако се погрижим правилно за него, то ще бъде хубаво за всички. И за младите, и за възрастните. Празниците няма да са пореден ден от годината, а чакан момент, в който всички ще бъдем заедно, щастливи и доволни. Ако искате и вие да зарадвате старец, живеещ сам, да подарите надежда - може да го направите на 21 декември, когато е обявеният ден за взаимопомощ. 
Ива Димова ни разказва повече - чуйте.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 10.03.25: Ролята на едноличен жандарм е прекалено скъпа и трудна дори и за САЩ

В започващата седмица на март коментаторната двойка на "Форум" е в състав Георги Еленков и Марин Трошанов. Провокирани от водещия Лъчезар Христов, двамата събеседници разсъждаваха на следните теми: ЦИК връща изборните протоколи на Конституционния съд. Политическата ситуация в страната при миналите и бъдещи избори. "Тръмп е динамичен..

публикувано на 10.03.25 в 18:56

До Великден Община Самоков ще е почистена и измита

Започна пролетното почистване в Самоков. Първо ще бъде почистена централната градска част, основните улици и булеварди. На по-късен етап служители на общината ще почистят и по-малките улици. След снежния период се почистват тротоари, паркове и градини, улиците, разясни пред БНР-Радио София кметът на общината инж. Ангел Джоргов. Целта е..

публикувано на 10.03.25 в 17:25
Боряна Маринкова

Разнообразието на лекарства у нас се отразява добре на икономиката, пациентите и на европейския ни имидж

Над 2200 сигнала са постъпили на мобилното приложение "Намери своето лекарство" , което Българската асоциация на търговците на едро и дребно с лекарства (БАТЕДЛ) и Българската асоциация за развитие на паралелната търговия (БАРПТЛ) представиха за първи път през март 2024. Това сочат данните от регистъра на двете организации след 11 месеца..

публикувано на 10.03.25 в 16:50

13-и Международен фото фестивал-биенале"Фодар" отбелязва 25 години

13-ият Международен фото фестивал-биенале "Фодар" , утвърдил се като  престижен форум на съвременната фотография – отбелязва 25 години от първото си издание през 1999 с конкурс, изложба и теоретичен семинар. Тази година той се провежда под мотото "Фотографската реалност". С всяко поредно издание “Фодар“ продължава да..

публикувано на 10.03.25 в 16:13

Палатков лагер разпъват протестиращи пред здравното министерство

Работещи в здравеопазването излизат на протестен палатков лагер пред Министерството на здравеопазването тази сряда - 12 март, съобщиха от Национален синдикат "Защита" . Медиците настояват за увеличение на трудовите възнаграждения с 20% на заетите в сферата на здравеопазването и повече пари за храна - за работна смяна сумата да стане 10..

публикувано на 10.03.25 в 15:44

Най-новите творби на Камен Старчев в изложбата "Влошаване на времето"

Най-новите творби на художника Камен Старчев са изложени в Софийския арсенал – Музей за съвременно изкуство до 13 април. Изложбата "Влошаване на времето“ е с произведения в характерния маниер на работа на Камен Старчев от последните години - голямоформатни композиции от графични геометрични елементи, които изграждат моментни състояния на време и..

публикувано на 10.03.25 в 15:04

Обновяват осветлението и охранителната система на парка "Заимов" с близо 900 хил. лева

Започва цялостен ремонт и подмяна на системата за алейно осветление на парка  "Заимов". Общата стойност на инвестицията в новата осветителна система на парка е 893 937 лв. с ДДС. Едно от най-значимите подобрения е вкопаването на близо 4 км захранващи кабели под земята, което ще ограничи риска от аварии и инциденти при лошо време и ще подобри..

публикувано на 10.03.25 в 14:30