Днес се спираме по-специално на настолните игри, които напоследък сякаш преживяват нов бум. Гостува ни Петър Хераков – спортен журналист и съосновател на клуб „Трите трола“.
Едно време, освен шах и табла, се играеше на „Монополи“ и подобни игри, ако на някого му донесат от чужбина – разказва Петър Хераков. Преди няколко години в Германия пробва игра, втора, трета. Пали се и пренася заниманието на родна земя. Прави го традиция за себе си и приятелите.
След достатъчно опит, той обяснява: За малките деца трябват игри, които не изискват дълга концентрация на вниманието. Трябва да са забавни, да са съобразени с възрастта. Освен това на нея те трябва да могат лесно да печелят.
По думите му тези игри учат да общуваш с други хора – на живо, вълнуваш се, по-истински си, мислиш, кроиш стратегия, не на последно място – учиш се да губиш играта с достойнство, защото във всяка игра има и доза късмет…
Дори и да си сам, в бар-клуб за игри винаги има кой да седне с теб – да поиграе или да те научи на нещо ново. А защо не - ти да научиш някого на непозната за него игра…
Кои са сред най-популярните игри; защо парти-игрите са подходящи за тиймбилдинг; какви емоции отнема един турнир; кой и как може да създаде нова игра (в България също) – тук приятелите са много важни в тестовия период – за това говори Петър Хераков пред Катя Василева. Както и за второто издание на Sofia Board Game Weekend - фестивалът, който се задава в НДК – през първия уикенд на април т.г.
Чуйте целия разговор в "Радиоприемница".
През 2025 г. целият свят празнува 200 години рождението на Йохан Щраус - син. Празнува и Виена, разбира се. Както сподели пред БНР-Радио София Георги Радев , който вече 13 години живее в австрийската столица – "празнува се през цялата година, навсякъде, през цялото време, на закрито и на открито". Той е човекът, който подготвя гостуването..
Във времето на модни диети и убеждаване в добри хранителни навици, на дневен ред сред привържениците на здравословното хранене са т.нар. суперхрани. Сред тях е и амарантът. За тази култура и нейните качества пред БНР-Радио София разказа Роман Рачков - агроном, специалист по тропично и субтропично земеделие, дългогодишен експерт по..
Европейският парламент прие на 19 юни з аконодателни мерки , с които се предлага забрана за продажба на кучета и котки в магазини за домашни любимци. Защо тази забрана е важна стъпка към хуманното отношение към тези животни, пред БНР-Радио София коментира Ивелина Иванова , координатор към отдел "Програми" в българския офис на..
20 на сто от населението в България е с прекъснати здравноосигурителни права . Солидарният модел на задължително здравно осигуряване у нас е залегнал в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) от 1998 г. и се осъществява чрез Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Този модел е проектиран да осигури достъп до медицинска помощ за всички..
Елийн Офтедал е изпълнителен директор на Норвежката велосипедна асоциация, със седалище в Осло. В ефира на Радио София тя разказа, защо въвеждането на ограничение в скоростта до 30 километра в час в населените места е нейна лична кауза. “Знаем кой е най-лесният и най-евтиният начин да предизвикаме повече хора да карат колело или дори да се..
"Малката Елфа“ е спектакъл за приятелството, за силата на въображението и за смелостта да обичаш. "С нежност и хумор тази театрална феерия ни напомня, че понякога най-големите чудеса се раждат именно тогава, когато вярваме истински и не се боим да отворим сърцата си за невидимото, което ни заобикаля", казват от Младежкия театър за постановаката...
Международна конференция, свързана с климатичните промени, се провежда ежегодно в различни градове и държави. Тази година домакин е Бразилия. С това събитие е свързана международната щафетна колоездачта инициатива COP30 Bike Ride , която обединява стотици колоездачи от цял свят. В рамките на шест месеца участници от Европа,..