Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Скиорите Мирослава и Петър: Не бива да сравняваме зимните курорти у нас и в Алпите

Любителите скиори гостуваха в "Радиоприемница", за да споделят впечатленията си от карането на ски на различни места, не само в България, но и в чужбина.

Мирослава сподели силни впечатления от алпийския курорт Аворя, разположен на границата между три държави - Франция, Швейцария и Италия. Едно от характерните неща за него е, че там не се допускат автомобили, а се оставят на паркинг извън курорта. Мащабите са такива, че понякога е по-добре човек предварително да си направи план за придвижване през пистите през деня. Това което отличава подобен тип курорти в Австрия, Франция, Швейцария е, че разполагат с много и различни писти на голяма височина, благодарение на което снегът по пистите е по-твърд и не се влияе толкова от промяната в температурите.   

Не бива да сравняваме зимните курорти у нас и в Алпите, тъй като измеренията на тази планина са съвсем различни от планините в България, категоричен е Петър Пировски. По друг начин е организирара и дейността, тъй като планинските земи обикновено са на частни собственици, които са се кооперирали и са изградили лифтове. Техният интерес е да има повече туристи, но същевременно това да се прави устойчиво, да не се съсипва природата и да се реинвестира разумно.

Много е важно и в България винаги да се прилага принципът на устойчивото развитие при развитието на зимните спортове. Трябва да се модернизират съоръженията, но съобразявайки се с екологичните изисквания и отчитайки различните гледни точки, смята Петър. Все пак българските зимни курорти се намират най-близо и са лесно достъпни за българите, което си остава тяхното основно предимство.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 25.11.25: В търсене на вечния политически месия, който да ни спаси

В коментарното предаване “Форум” гост е политологът Ивайло Илиев , който заедно с водещия тази седмица Лъчезар Христов, обсъди следните теми: протестите срещу правосъдната система и финансовата сфера; контекстът, в който се формира Бюджет 2026 и необяснимата неотстъпчивост; нарастващото социално напрежение и по-ниското доверие в..

публикувано на 25.11.25 в 19:01
Росица Петрова

Хората са по-информирани за начините за решаване на конфликти

В свят, в който напрежението често остава премълчано, а думите се заменят с тишина и гняв, една инициатива идва с надежда за разговор, разбиране и общ път напред. Фондация "ДоброДарители" провежда проект, който цели да превърне конфликтите не в задънена улица, а в мост между хората. Проектът се нарича "Да трансформираме предизвикателствата на..

публикувано на 25.11.25 в 17:35

Строителният сектор - водещ двигател на икономическия ръст в България

Жилищното строителството е с най-съществен относителен дял към БВП спрямо останалите сектори, с 11% ръст на годишна база. Секторът отбелязва и над 5% увеличение на заетостта за изминалата година, като осигурява работа на над 156 хил.души.  Това сочат обобщени данни на Националната асоциация на строителните предприемачи. От там отбелязаха, че..

публикувано на 25.11.25 в 17:11

Група No More Many More са готови с пети пореден албум, който ще представят с концерт

Посрещнахме отново група  No More Many More  - Владимир Иванов, Методи Кръстев и Радослав Гергов, в предаването "Добър вечер, София", които ни донесоха радостната новина, че вече са готови със своя пети студиен албум, песните от който се готвят да изсвирят на живо пред своята публика в голям концерт на 28 ноември, в пълен състав.  Основателят..

публикувано на 25.11.25 в 16:29
Иван Армянов

98% от европейците дишат силно замърсен въздух

С настъпването на отоплителния сезон проблемът с качеството на въздуха в учебните заведения отново излиза на преден план в цяла Европа. Данни от международни проучвания показват, че замърсеният и застоял въздух има сериозно влияние върху здравето, концентрацията и когнитивните способности на децата. Изследване на СЗО от 2023 г. Публикувано от The..

публикувано на 25.11.25 в 16:15
Лидия Витанова

Когато говорим за редки заболявания експертизата е доста разпиляна

София ще бъде домакин на първо по рода си специализирано обучение за млади хирурзи в областта на редките тумори в България. За първи път страната ни ще бъде проведено структурирано обучение, насочено специално към млади хирурзи, които искат да развият експертиза в областта на редките злокачествени тумори. “Истината е, че когато говорим за редки..

публикувано на 25.11.25 в 15:43

BoiL издава дебютен албум и сингъл - Don't look inside

Идвайки от морския град Бургас, BoiL се издига от ъндърграунд музикалната сцена като певец и басист. Опитът му с множество различни стилове – както в студио, така и на живо – и работата му с много уважавани български артисти и групи (P.I.F., Jeremy?, Стенли, Иво Димчев, Hellion Stone, Y A N A, Дивна, Яви, Веси Бонева и др .) го отвеждат..

публикувано на 25.11.25 в 15:13