Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нова възможност за пациентите и в борбата със страничните ефекти

Д-р Красимир Койнов: Ракът може да бъде победен с таргетна терапия, не с лечение по принцип

Онкозаболяванията трябва да се лекуват не според диагнозата изобщо, а след анализ на генетичните аномалии при конкретния пациент

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Пациентите с онкологични заболявания у нас вече могат да съхранят косата си при лечение с химиотерапия. Новата апаратура, с която се извършва иновативната терапия, беше представена в началото на седмицата Методът вече е приложен на 7 жени у нас - в МБАЛ "Сердика". В света от тази възможност са се възползвали над 100 хиляди пациенти. Апаратът е закупен по инициатива на сдружението за подкрепа на онкоболни Дара Хелп. Пред Радио София един от водещите специалисти по медицинска онкология в България д-р Красимир Койнов, началник на Второ отделение „Медицинска онкология”в МБАЛ "Сердика" - обясни, че технологията е приложима при химиотерапия с определени цитостатици:

Снимка"Апаратът се използва по време на апликация на цитостатиците. Системата се включва половин час преди вливането и половин час или час и половина след това, в зависимост от цитостатика. Използва се само при цитостатици, при които има висок процент на косопад... Токсичният им ефект се осъществява по време на вливането. Предотвратявайки контакта на цитостатика с космения фоликул, предотвратяваме токсичното му увреждане и по този начин се предотвратява и косопадът".


Д-р Койнов обясни, че има цитостатици, при които падането на косата е толкова незначително, че не е необходимо използването апаратурата. Специално противопоказание за използването й по принцип няма. Евентуално кожно заболяване може да попречи, обясни специалистът. Той предупреди, че терапията не може да гарантира 100 процента запазване на косата. Пациентите, които до момента са го използвали, са постигнали добър ефект. Специалистът коментира, че самото лечение на основното заболяване повече притеснява болните:  

"Самото заболяване притеснява пациента, какво ще е бъдещето, има ли налични лекарства в клиничната практика, дали ще бъде успешно лечението, дали ще има риск от възвръщане на заболяването. Има и много социални и психологични въпроси при всеки пациент. Затова лечението трябва да бъде комплексно".


По отношение на персонализираната терапия, д-р Койнов посочи, че бъдещето е лечението не на заболяването по принцип, а на заболяването при конкретния пациент - след анализ на генетичните аномалии при него. (Още чуйте в интервюто със специалиста!)

Управителят на Сдружението за подкрепа на онкоболни Дара Хелп Невена Манолова коментира, че възможността и за запазване на косата по време на химиотерапия е от изключително значение:

"Това не е козметичен проблем. Онкоболният не се успокоява, като му кажеш: "Това е временно, косата ще порасне". Това е страх, стигма. Много хора се притесняват да не ги видят децата им, как ще ги възприемат колегите. Голяма част се затварят в себе си, не излизат. Много е трудно преживяването".

Невена Манолова стартира благотворителна инициатива за закупуване на апаратурата, но не събира достатъчно средства. Обръща към създателя на технологията и след преценка на фимата-вносител, апаратът вече е достъпен и за българските пациенти. Сдружението планира дарителска акция за набиране на средства, с които да се заплаща терапията за пациентите (цената на една процедура е около 240 лева). Сдружението е платило по една процедура на седемте пациентки, които са я използвали до момента.  

По проект "Онкологичното заболяване не е присъда, а време за ново начало", финансиран от ЕС, организацията открива свои центрове в Пловдив и в Бургас, където пациентите могат да получат съвети и подкрепа още при поставянето на диагнозата. За последните 3 години, в двата центъра на Дара Хелп в София са подпомогнати около 1000 пациенти.
Още подробности чуйте в звуковите файлове!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
В Ропотамо

Хармонията на подводния свят

Ивелина Петкова, археолог в Центъра за подводна археология - Созопол за тишината на дъното: " Долу, където е тишината, сме само ние и това, което правим. Тишината на морето. Налягането прави лек шум в ушите, понякога си говорим под вода, но не е добър вариант. Гледаш какво правиш и какво има. В южния китенски залив разкопаваме второ корабокрушение...

публикувано на 07.07.24 в 13:15

Има защо да сме заедно

Младежки арт-фестивал Солинария в Созопол в поредната съвместна продукция с Радио Бургас, също и на вълните на Програма "Христо Ботев": "Родена съм и съм израснала тук. Магичната душевност запленява. детството тук е емоция, Созопол подарява невероятни лета. Всеки опитал дамгите се влюбва в този сладък десерт. Все още сме млад фестивал и търсим още..

публикувано на 07.07.24 в 11:44
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59