Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Константин Гроздев, хирург:

Метаболитната хирургия помага на здравето още след първия месец

Има благотворно въздействие още преди редукцията на наднорменото тегло

Снимка: Личен архив
Затлъстяването е огромен проблем, който е във фокуса и на Световната здравна организация. Често обаче това е заболяване, което не зависи само от храненето или от липсата на движение. При някои хора противодействието с медикаменти или други конвенционални средства се оказва недостатъчно ефективно и спасител  при подобни случаи се оказва специалистът по т.нар. бариатрична хирургия.

Да припомним формулата, по която може да изчислите Индекса на телесната маса (ИТМ): телесно тегло (в килограми) разделено ръста в метри, на втора степен.
ИТМ = тегло, кг/ (ръст, м) 2

Ако получите резултат под 18.5, теглото ви е под нормите,
между 18.5 – 25 – имате нормално тегло;
над нормата сте при ИТМ между 25 и 30;
над 30 започват степените на затлъстяването.

Нашият консултант-събеседник по темата - д-р Константин Гроздев, е гл. асистент към Катедрата по хирургия на Медицински факултет и е гл. административен лекар на Клиниката по хирургия на Александровска болница. Само през последните 2 години д-р Гроздев беше награден от БЛС и от Медицинския университет като млад учен за значителни приноси в научната и преподавателска дейност в областта на клиничните науки.

У нас бариатричната хирургия не се преподава. Д-р Гроздев е специализирал в Белгия и в практиката си има повече от 1000 лапароскопски операции.

От него ще научим всичко най-важно за този вид лечение на хората, болни от затлъстяване, за които диетите и съществуващите медикаменти се оказват безсилни да помогнат.

Интересното е, че е установен положителен ефект от операциите още преди редуцирането на теглото – пикът за това става до 2 години след хирургичната интервенция – обясни д-р Гроздев. - Но още след първи месец пациентът чувства облекчение по други придружаващи затлъстяването заболявания – високо кръвно налягане, дори диабет тип 2. Обяснението е, че се променя секрецията на различни ензими и хормони от органите, които влияят на метаболизма. Затова и през последните години терминът бариатричната хирургия все повече са замества с метаболитна.

В това направление медицината се развива вече повече от 50 години.

Някои от видовете метаболитна хирургия вече са утвърден класически стандарт в терапията.

Стомашният байпас е едно от големите открития на последното десетилетие, включително и заради ремисията на диабета, която предизвиква.

В резултат на тази операция стомахът се намалява до вместимост 30-35 милилитра. Храната преминава през по-малката част и след това отива директно в тънките черва. Другата, по-голяма част от стомаха се запазва, не закърнява и продължава да функционира. Златен стандарт.

Снимка: Александровска болницаДругият популярен метод и sleeve gastrectomy (гастректомията). Прави се надлъжна 2/3 резекция на стомаха. Изрязаната част се отстранява от организма и в този смисъл операцията е необратима. Отново се намалява обемът и човек не може да поеме голямо количество храна. Тази процедура е рестриктивна, но и с достатъчно метаболитни промени, защото в стомашната част, която се отделя, има един хормон – грелин, който играе съществена роля в регулацията на апетита.

По-рядко (при хора с тегло 200-300 кг) се прилага операцията на Николо Скопинаро, при която се заобикаля много по-голяма част от тънките черва и храната почти веднага отива в дебелото черво.

Стомашният пръстен вече губи своето значение, заради незадоволителни резултати и усложнения, дори пациенти отиват в хирургията да го махат. Методът е рестриктивен, но не води до метаболитни промени.

От 2016 г. в Александровска болница е сформиран мултидисциплинарен екип (освен хирурга - диетолог, психолог  и психиатър, ендокринолог, гастроентеролог, пулмолог и кардиолог) и се прилагат всички методи на метаболитната хирургия, по световните стандарти.

Изборът на метода зависи и от предварителните изследвания, които се правят преди операцията.

Топ 3 на страните с най-много операции
1. САЩ
2. Бразилия
3. Франция

Цената в Александровска болница е 11 000 лева. За съжаление, за разлика от други европейски страни, НЗОК не покрива дори част от цената на операцията, но специалисти и пациенти ще настояват това да стане и у нас.

Засега в България лица под 18 и над 65 години не се оперират по способите на метаболитната хирургия.
За успешна се смята операция, след която до 2 години се редуцира повече от половината от теглото, което е преценено като цел на лечението. Успех е и ремисията на придружаващи заболявания, както и намаляването на медикаментите за тях.

Чуйте повече по темата от д-р Константин Гроздев.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Христо Пимпирев

България е една от 29-те държави в света, които взимат решения за бъдещето на Антарктика

Научните предизвикателства в Антарктика са във фокуса на конференция, която ще се състои на 30 октомври 2024 г., във Френския културен институт. Събитието „Научни предизвикателства в Антарктика. Опитът на българските и френските полярни експедиции“ ще ни запознае със суровия живот на този континент, а представили на различни държави ще разкажат за..

публикувано на 28.10.24 в 12:22

Откриха тяло на жена до жилищен блок в кв. "Младост

Тяло на жена е намерено до жилищен блок в столичния кв. "Младост", научи БНР. Сигналът е получен рано тази сутрин. Засега няма данни за самоличността на жената. По неофициална информация са открити следи от насилие. Районът е отцепен от полицията.  Работи се по всякакви версии за случилото се. Очаквайте подробности!

публикувано на 28.10.24 в 10:58

Трети випуск парамедици завършва във ВМА

Осем курсисти, които се обучаваха за парамедици в Центъра за професионално обучение към Военномедицинска академия (ВМА), успешно преминаха теоретичната и практическа част от държавния изпит. След взетия изпит, студентите придобиха трета степен на професионална квалификация по професия „Парамедик”, специалност „Транспортиране на пострадали и болни хора,..

публикувано на 28.10.24 в 10:49
Стойчо Стойчев

Партньори за бъдещо управление ще се търсят в по-малките парламентарни партии

Досега не сме имали 9 партии в Народното събрание, това ще бъде най-голямата парламентарна фрагментация, коментира пред Радио София политологът доц. д-р Стойчо Стойчев. "Това не е изненадващо, предвид, че се очакваше между 6 и 8 партии, потенциално 9 да влязат в парламента. Тази фрагментация не е феноменална, макар че досега не е имало такава..

публикувано на 28.10.24 в 10:14
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изненадата на тези избори е активността на гласоподавателите

Избирателната активност на вчерашните избори е изненада, каза пред Радио София Светлин Тачев от "Галъп интернешънъл болкан", която е партньор на БНР в отразяването на предсрочните парламентарни избори. Активността е била около 35,2%. "Очакванията бяха за по-ниска избирателна активност от тази през юни – около 2 млн. гласоподаватели. Трябва да..

публикувано на 28.10.24 в 09:13

Слънчево начало на седмицата, с температура в София около 22°

Днес ще бъде предимно слънчево. В сутрешните часове, главно в Източна България, ще има ниска облачност или мъгла, които до обяд ще намалеят и разсеят, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб до умерен вятър от запад-северозапад. Максималните температури ще бъдат между 20° и 25°, в София - около 22°. В планините ще бъде предимно слънчево. Ще духа слаб до умерен..

публикувано на 28.10.24 в 07:35

Спокойно и без инциденти премина процесът по предаване на протоколите в зала "Арена София"

Спокойно и без инциденти премина процесът по предаване на протоколите в зала "Арена София", където 1 140 Секционни избирателни комисии в столицата предадоха изборните книжа и документи. Там през цялата нощ работеха екипите на 23-та и на 25-та районни избирателни комисии. Протоколите на всички секционни избирателни комисии в 25 РИК са били..

публикувано на 28.10.24 в 07:15