Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тихият фронт на жените в националноосвободителното ни движение

Сградата във Велико Търново, където е родена и живяла Венета Ботева с дъщеря си Иванка.
Снимка: Здравка Маслянкова
Ролите на жените в националноосвободителното движение, определени от Катя Зографова - наш гост в "Радиоприемница", са над 10. Жени - жертви, бунтовчики, съзаклятнички, куриерки, знамевезки, знаменоска, участници в защита на градове и чети, парламентьорки, свидетелки и обвинителки на жестокости и техните извършители, самоубийци и издирвачи на отвлечени момичета. 

В студиото на "Радиоприемница" Катя Зографова разказа за две прекрасни жени, София Вранкова и Фота Манчова - сестрата на книгоиздателя Драган Манчов, които са свидетелки на това, което се случва в Батак, а после отиват, минавайки от Батак до Пловдив няколко пъти, за да изобличат Ахмед ага Барутанлията. 


"Представете си какво значи смелостта на тези жени, които изобличават подлостта на Барутанлията, който казва, че и косъм няма да падне от главите на населението и когато предават оръжието, са избити", разказва Катя Зографова.  

Зографова допълва, че при големите дипломати, анкетьорите на кръвнините и погромите, понякога са идвали жени, които не са казвали какво са преживели, често са се самоубивали след преживените зверства, дори самата Райна Княгиня, заедно с по-хубавите момичета, също е била обезчестена. 

Още тогава започва борбата срещу насилието над жените, които са вече са обезчестени, потурчени, заплашени, че ако свалят фереджето, ги чака смърт, но въпреки това е имало начин те да бъдат спасявани. 

Именно това огромно женско страдание води до сакрализация и някакъв вид святост, казва Катя Зографова.

Тя посочва, че Баба Тонка е национален образ на великата майка на борците, но вече сме узрели като общество, за да мислим и да вникнем и в историите на такива жени, които на пръв поглед нямат биография. Една от тях е Венета Ботева, която като че ли е поделена между биографията на Христо Ботев и биографията на дъщерята Иванка Ботева. 

Но, както пояснява Катя Зографова, дори с чисто женската си и съпружеска грижа за дома на един велик човек, тогава мислен за непрокопсаник и хъш, тя участва в националноосвободителните движения. Макар и неграмотна, тя е била много мъдра и дълбока жена. 

Катя Зографова споделя още, че Венета Ботева, в собствения си дом във Велико Търново, на всеки рожден ден на Ботев слага снимката и прощалното му писмо, което е пазела като лична реликва, на една маса. Търновците, които са посещавали дома ѝ, са влизали на пръсти, тихо и мълчаливо са споделяли този неин по-различен култ. Тя, съвършено по женски, скромно и тихо, участва и дава сили на Ботев. Затова той, който в ранните си стихове се отказва от любовта, от кораба "Радецки" ѝ казва, че след Отечеството най-много е обичал нея. 

Това е също промяна в неговото мислене, защото там, далече, култът към Отечеството и култът към Иванка, към общото им дете и нейното дете от предишен брак, се съизмерват. 

"По този начин трябва да мислим за участието на жените, с цялата им женска същност и специфика, в националноосвободителните борби", казва Катя Зографова. 

 

Още за жените в националноосвободителните борби - чуйте в звуковия файл. 


Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34
Иван Лечев

90 години БНР - музиката е полет

Пред микрофона на Даниел Ненчев последователно застават Иван Лечев, Стефан Вълдобрев и Белослава със специален поздрав към БНР и неговите слушатели в празничния ден: "Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01
Росица Станулова, психолог и ръководител на програма „Ценните връзки“

Профилът на употребяващите в днешно време е различен от това, което е било преди 20 години

Програмата за индикативна превенция на употребата на психоактивни вещества за тийнейджъри, младежи, техните родители и близки „Ценните връзки“ е създадена от  Превантивно-информационния център по проблемите на наркоманиите – София. “В нашия център се занимаваме с превенция. Има универсална превенция, която е насочена към хора, които приемаме, че не..

публикувано на 24.01.25 в 18:45