Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Нели Петрова - Институт за социални дейности и практики:

Уязвимите деца се нуждаят от професионална грижа и психологическо инвестиране

Снимка: pixabay.com
В "Радиоприемница" тази седмица говорихме за социални политики и услуги, а днес фокусът бе върху уязвимите деца. Наш събеседник беше проф. Нели Петрова от Института за социални дейности и практики, с която разговаряхме за ранното детско развитие и необходимите инвестиции в тази посока.

"Едно от големите направления на превенцията е ранното детско развитие. Това означава подкрепа на родителите и особен акцент към родители в рискови групи и общности – възрастови или други. Има нужда от продължаване на една добра практика която тръгна със създаване на такива услуги за ранно детско развитие в цялата страна, които са на проектен принцип, т.е, финансират се по проект. Според мен те трябва да продължат своето развитие, да бъдат достъпни за всички хора и да се финансират от социалния бюджет", каза проф. Петрова.

"За мен има един много ключов въпрос и проблем в България. Този въпрос директно засяга качеството на предоставяните подкрепа, грижа и услуги. Това е въпросът за компетентността на хората, които го правят. Мисля, че сме единствената страна в Европа, в която социални работници могат да бъдат хора, които са завършили какво ли не, включително и нищо може да не са завършили. Психолози, които са учили по година, година и половина - неясно какво и къде. Ние имаме места в страната, в големите градове, където има съсредоточен потенциал, най-вече в услугите, които се предоставят от частни доставчици, от неправителствени организации или други, които се опитва да доказват качество, въвеждат вътрешни стандарти за професионална квалификация, за развитие на екипа. Има и в общинските услуги добро качество някъде, но мисля, че то е далеч от това, което е необходимо на хората, тъй като рискът и при деца, и при родители, е сериозна и трудна тема и не може всеки да работи с нея, а у нас битува такова разбиране – всеки може да бъде социален работник , психолог, терапевт, всеки може да прави всичко."

Проф. Петрова поясни, че когато говорим за семеен тип грижа, не трябва да става дума за това децата да бъдат по-малко на едно място, а става дума за отношения, за връзки, които могат да бъдат създадени само от много подготвени хора.

Децата, които са изведени от семейна среда, или са изоставени и живеят в тези места, имат много по-дълбоки потребности от една много по-професионална намеса, повече разбиране за организиране на ежедневието им, за връзка с тях, така че действително грижата в тези центрове да бъде близка до семейния тип. Да има връзки, принадлежност, близост, психологическо инвестиране. Това отсъства на повечето места и когато тези деца станат тийнейджъри има огромен проблем и тогава идва отново некомпетентността и се казва – тези деца, които имат прояви, трябва да ги затворим отделно. И това се говори от експерти на Министерството на труда и социалната политика.

Става дума за много голям професионалност, която не се гарантира в момента и аз се надявам с новия закон за социалната политика да се въведат стандарти за професия, за обучение, за непрекъснато повишаване на квалификацията. И да има оценка на работата във връзка с постигнатите резултати."

Проф. Петрова посочи, че би следвало да се професионализира приемната грижа, а целия разговор с нея - чуйте в звуковия файл.  

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимки: insait.ai

INSAIT праща специализанти в легендарна лаборатория на Масачузетския технологичен институт

Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..

публикувано на 03.07.25 в 15:50
Д-р Ивайло Лазов е сериозно разтревожен

Графикът на пернишкото АГ-отделение е до 8 юли, без кадри ще бъде затворено

АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София  д-р Ивайло..

публикувано на 03.07.25 в 15:18
Христо Велев

Cairos AI - българската иновация, която превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации

Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..

публикувано на 03.07.25 в 13:18
Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров

Посланията на поезията и музиката за глобалните човешки проблеми

Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..

публикувано на 03.07.25 в 13:12
Проф. Амелия Личева с новата си стихосбирка

В "Крепости срещу страха" проф. Амелия Личева изследва формите на страха

Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..

публикувано на 03.07.25 в 10:19

НВИМ с изложба “Глад 2.0“ по повод 109-ата годишнина на Музея

Тази вечер, от 16.00 часа в Националния военноисторически музей ще бъде открита изложбата “Глад 2.0“ по повод 109-ата годишнина на Музея и се осъществява в партньорство с Художествена галерия - Казанлък. Изложбата интерпретира фундаменталната тема за глада в пет различни аспекта – физически глад, глад за самосъхранение, глад за сигурност, глад за истина и..

публикувано на 03.07.25 в 09:10

От Sofia Urban Art преобразяват столичен подлез с графити

Над 30 български и международни артисти преобразяват над 1000 кв. м от подлеза между бул. “Гоце Делчев“ и бул. “П. Ю. Тодоров“ в София. Работата им е в рамките на Фестивала за улично изкуство Sofia Urban Art – част от Културния календар на Столична община. Събитието се организира от Sofia Graffiti Tour, съобщават от "Московска" 33. Тазгодишното..

публикувано на 03.07.25 в 07:35