"Едно от големите направления на превенцията е ранното детско развитие. Това означава подкрепа на родителите и особен акцент към родители в рискови групи и общности – възрастови или други. Има нужда от продължаване на една добра практика която тръгна със създаване на такива услуги за ранно детско развитие в цялата страна, които са на проектен принцип, т.е, финансират се по проект. Според мен те трябва да продължат своето развитие, да бъдат достъпни за всички хора и да се финансират от социалния бюджет", каза проф. Петрова.
"За мен има един много ключов въпрос и проблем в България. Този въпрос директно засяга качеството на предоставяните подкрепа, грижа и услуги. Това е въпросът за компетентността на хората, които го правят. Мисля, че сме единствената страна в Европа, в която социални работници могат да бъдат хора, които са завършили какво ли не, включително и нищо може да не са завършили. Психолози, които са учили по година, година и половина - неясно какво и къде. Ние имаме места в страната, в големите градове, където има съсредоточен потенциал, най-вече в услугите, които се предоставят от частни доставчици, от неправителствени организации или други, които се опитва да доказват качество, въвеждат вътрешни стандарти за професионална квалификация, за развитие на екипа. Има и в общинските услуги добро качество някъде, но мисля, че то е далеч от това, което е необходимо на хората, тъй като рискът и при деца, и при родители, е сериозна и трудна тема и не може всеки да работи с нея, а у нас битува такова разбиране – всеки може да бъде социален работник , психолог, терапевт, всеки може да прави всичко."
Проф. Петрова поясни, че когато говорим за семеен тип грижа, не трябва да става дума за това децата да бъдат по-малко на едно място, а става дума за отношения, за връзки, които могат да бъдат създадени само от много подготвени хора.
Децата, които са изведени от семейна среда, или са изоставени и живеят в тези места, имат много по-дълбоки потребности от една много по-професионална намеса, повече разбиране за организиране на ежедневието им, за връзка с тях, така че действително грижата в тези центрове да бъде близка до семейния тип. Да има връзки, принадлежност, близост, психологическо инвестиране. Това отсъства на повечето места и когато тези деца станат тийнейджъри има огромен проблем и тогава идва отново некомпетентността и се казва – тези деца, които имат прояви, трябва да ги затворим отделно. И това се говори от експерти на Министерството на труда и социалната политика.
Става дума за много голям професионалност, която не се гарантира в момента и аз се надявам с новия закон за социалната политика да се въведат стандарти за професия, за обучение, за непрекъснато повишаване на квалификацията. И да има оценка на работата във връзка с постигнатите резултати."
Проф. Петрова посочи, че би следвало да се професионализира приемната грижа, а целия разговор с нея - чуйте в звуковия файл.
Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..
„ Градината на доброто “ е не просто документален филм с благотворителна цел. Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор) ни разказват историята: "Филмът е за Милена Боева. Тя прави тази градина " Вдъхновение " в Божурище и създава 15 работни места за младежи в неравностойно положение. Работата им помага да бъдат самостоятелни. В тази..
Тодор Адамски, основател на групата "Феникс" за промоцията на албума им "Ритуал" с участието на група "Графит": "Ние сме доста древна ъндърграунд група още от 1984, в 2012 се събрахме отново с променени членове и скромна дискография. Към момента сме петима. В заглавната песен тази вечер доктор по българска филология участва с кавал. Вкарали сме..
Започва Менар филм фест със специално събитие – поканата е от Здравко Григоров: "До 30 януари продължава фестивалът. Съботната вечер е много интензивна - паралелно са 4 много силни филма (подробности в звуковия файл). Тази година разширяваме границите със Саудиска Арабия. В неделя следобед заедно с инициативата "Храна за размисъл" ще се опитаме да..
Започва кандидатстването за осмите годишни награди „Employer Branding awards” – подробности от Надя Маринова, главен редактор на B2B media, организатори на събитието: "Това са награди за успешно изграждане на работодателския бранд. Има какво да се покаже заради технологичния напредък, успяваме да уловим тези, които ги прилагат и да ги покажем. Имаме..
Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът доц. Иво Инджов и макроикономистът, експерт в сферата на икономиката на здравеопазването Аркади Шарков. Заедно с водещия Лъчезар Христов, те обобщиха всички коментирани през седмицата теми: - 2025 - започва ерата на ново поколение в годината на технологиите, изкуственият интелект и новата реалност..
На 18 януари 2025 г., за 14-и път Боровец ще отбележи Световния ден на снега. Тази година концесионерът "Бороспорт" ще зарадва най-малките любители на ските с дневна лифт карта от един лев за деца от 7 до 13 години и с безплатни едночасови уроци за начинаещи по ски и сноуборд, каза пред Радио София изпълнителният директор на "Бороспорт“ Василия..