10-годишната Сара Илиева трогна хиляди българи с желанието си да спечели нов медал за България на голямата олимпиада по математика в Тайланд. За отрицателно време нужните 2000 евро бяха събрани и детето замина на състезание.
Българските деца са способни и умеят да вършат значими дела. Поредното доказателство идва от единайсетокласниците от 32-о училище в София, които събраха пари за трансплантация на бъбрек на своя съученичка. Достойно дело, повод за гордост и за тяхната директорка.
Човещината е начин на живот. Живота си, извършвайки добро, губи 54-годишният Румен Архипов. Шофьорът на училищен бус получи инфаркт зад волана, но спаси 10 деца като овладя колата да не се преобърне.
„Тате на 11 март щеше да навърши 55 години, а остана завинаги на 54. Твърдеше, че се чувства като тийнейджър, радваше се на света като непораснало дете. Той беше необикновен, намираше как да ни насърчи и подкрепи. Треперя от вълнение. Колкото и да го описвам няма да добиете и бегла представа колко стойностен човек беше той. Ако имаше как щеше да направи света едно по-добро място за всички. Тате винаги настояваше да търсим прошка, да искаме извинение и да благодарим. В тези месеци нашето семейство не събра сили да благодари на полицай Румен Костадинов, човекът, който опита да върне тате към живота. Безкрайно благодарим и молим за прошка“, каза дъщерята на Румен Архипов - Оля.
Да помогне на всички мечтае младият лекар Шеип Панев, който работи в болница "Пирогов" и лекува безплатно възрасни хора от северозападна България.Във времето, когато немалко български лекари заминават за чужбина, младият медик Шеип Панев e избрал да остане и да бъде полезен у нас. Българите, които избират да останат и да помагат като него, не са малко. Просто рядко чуваме за тях. Но веднъж разказано, доброто е способно да привлече още добро след себе си и като лавина да завладее още добри сърца и да промени повече човешки животи.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..