Пикът на грипа тази зима отмина, но циркулацията на вируси продължава.
Все още има хора, които се възстановяват от последствията или усложненията.
Това сигурно ще ги накара да се замислят за цената, която са платили, не само буквално, но и във вид на нерви, пропуснати преживявания със семейството или загуби от служебни отсъствия. И сигурно ще се поинтересуват повече за възможностите за превенция.
Все още се доказват грипни вируси, макар и много по-рядко – обясни пред Радио София проф. Нели Корсун, завеждаща Националната референтна лаборатория „Грип и ОРЗ“ при Националния център по заразни и паразитни болести.
По думите ѝ през изминалия сезон е имало доста повече проби за изследване, в сравнение с предходните години, както и по-голям брой пациенти с пневмонии и тежко протичащи усложнения.
По принцип е възможен и втори пик в един грипен сезон, като обикновено В-вирусите са във втората вълна.
Съществуват бързи тестове за грип, но те са подходящи за клиничните лаборатории – да се приложат буквално до леглото на болния, с цел предприемане на навременно и адекватно антивирусно лечение. Заради недостатъчната чувствителност на тестовете обаче се препоръчва при отрицателни резултати да се приложат по-чувствителни методи.
Възможните вируси са много, но ваксини са разработени само против грипните, които са и най-опасни, стана ясно още от думите на проф. Корсун. Чуйте.
През януари т.г. Министерският съвет прие със свое решение Национална програма за подобряване на ваксинопрофилактиката на сезонния грип и тя ще се прилага до 2022 г. Предвижда тази есен да има безплатни ваксини за около 150 хил. души над 65 години (около 10%).
Авторите и изпълнителите на програмата си поставят още по-амбициозната цел до 2021-2022 г. антигрипната ваксинация да обхване 20-25% от хората над 65 г. в България. Започва се именно с тази рискова група, тъй като е установено, че около 90 на сто от смъртните случаи, в чиято първопричина е грипът, са именно при по-възрастните хора. Това беше съобщено на форум, организиран от Българското сдружение по иновативна медицина.
При среден за ЕС обхват 34%, у нас антигрипна ваксина у нас си поставят само 2 на сто от населението.
Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма. Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ ще изпълним..
Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:
Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..
За премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..
Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..
Kой всъщност е автор на генерираното от AI съдържание - интервю с адвокат Траян Косев: "Целият свят се вълнува от отговора на този въпрос. Редно е първо да се запитаме какво се закриля от авторското право? У нас творчеството е свързано с физически лица. "Творческата" дейност на машината не е такава. В САЩ патентното ведомство слага разделителен..