Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот - избрано от печата

Хората ще могат да избират формула за пенсия до 2023 г., извежда в заглавие СЕГА. 4 години гратисен период ще имат бъдещите пенсионери за избор с коя формула да бъде изчислен индивидуалният им коефициент за пенсия - действащата до края на миналата година или новата. Правото на избор ще важи до началото на 2023 г., съобщи социалният министър Бисер Петков. Въпреки че промените в Кодекса за социално осигуряване трябваше да бъдат готови до края на миналата седмица, такъв законопроект все още не е публично оповестен. От думите на министъра се разбира, че хората ще имат право да изберат да се пенсионират не само с трите години между 1997 и 1999 г., но и с трите най-благоприятни преди 1997 г., защото именно това беше старата методика.

С 2500 места разширяват Софийските гробища, сочи ТРУД. Столичната община пусна обществена поръчка, с която търси изпълнител да пригоди мястото срещу прогнозната цена от 994 808 лв. без ДДС. Желаещите могат да кандидатстват до 18 април. Възложител на поръчката е заместник-кметът на София доц. Тодор Чобанов. Тя е разделена на две обособени позиции, като участниците могат да кандидатстват само за една от тях, или и за двете. Първата позиция включва строително монтажи работи като вертикална планировка, ВИК и електро инсталации. Прогнозната стойност на всички тези дейности е 889 237 лв. без ДДС, като се очаква продължителността им да е 90 дни. Втората част е изграждане на видеонаблюдение на територията на разширението. Прогнозно тези дейности ще струват 105 571 лв. без ДДС, а продължителността им също трябва да е 90 дни.

Столичната община е осъдена заради неизградена велоалея, информира СЕГА. Столичният общински съвет (СОС) е осъден заради решението си от м.г. на бул. „Пенчо Славейков” да се изгради по-тясна велоалея от допустимото съгласно общинска наредба. На практика обаче и след ремонта на булеварда в центъра на София по него не бе изградено никакво велотрасе. Решението на Административния съд в София-град не е окончателно. Делото бе заведено от сдружението „Велоеволюция”. СОС е осъден да плати единствено разноските на организацията по делото – общо 30 лв., от които 10 лв. съдебна такса за разглеждането му и 20 лв. държавна такса.  През юли м.г. СОС взе решение велоалеите по бул. „Пенчо Славейков” да са две еднопосочни по двата тротоара и да са с широчина 1.30 м, а не 1.50 м, което е възможно най-тясната ширина. Мотивите са, че стеснението се налага, тъй като е налице едно от условията за това, т.нар. съобразяване със заварени специфични дадености.

Социалните предприятия ще посочват дали наетите от тях работници са инвалиди, бивши престъпници, алкохолици или наркомани, пише МОНИТОР. Това става ясно от правилника на Закона за предприятията на социалната и солидарна икономика, който е публикуван за обществено обсъждане. Нормативният акт е насочен към затрудняване на уязвими групи и цели създаването на ясни критерии за фирмите, които имат такава насоченост. Бившите затворници, които ще могат да се трудят в компаниите, трябва да са изтърпели наказанието за срок не по-кратък от 5 години, ако краят му е настъпил през последните три години от започване на работа. Условието за наемане на зависимите към психоактивни вещества пък е да са преминали успешно рехабилитационна програма през последните две години.

Курсовете за подготовка за националното външно оценяване в 7-и клас, с оценките от което се кандидатства в гимназия, излизат по-скъпо, отколкото преговорът на материала за матурите в 12-и клас, които пък често служат за вход в университет, показа проверка на МОНИТОР. За целогодишно обучение от общо 120 учебни часа по български език и литература или математика родителите на кандидат-гимназистите трябва да броят 3 вноски от по 260 лв. или общо 780 лв. За преговор от 104 учебни часа на граматика и литературни произведения от 11-и и 12-и клас пък зрелостниците ще платят 640 лв., или със 140 лв. по-малко.

Не стигат детски лекари, хирурзи, алерголози - риск за населението на цели области, твърди 24 ЧАСА. Редица нарушения в болниците, затруднен достъп до специализирана медицинска помощ в различни части на страната, занижено качество на оказваната грижа и невъзможност лечебните заведения да покриват разходите си с приходите от осъществяваната дейност. До тези изводи стига последният доклад на Изпълнителна агенция “Медицински одит” след извършени от контролния орган проверки на дейността на лечебните заведения у нас. Общо 778 проверки са извършени от т. нар. медицински ДАНС през 2018 г. От тях 744 са по сигнали, като най-много са тези от гражданите, следвани от здравното министерство и МВР, ДАНС, прокуратурата. Установени са 1230 нарушения - с 892 повече от тези през 2017 г.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10
Силвия Георгиева

Предизвикателствата пред общините: проектите, системата за отпадъци, преходът към еврозоната

През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..

публикувано на 10.01.25 в 17:06

Как производители и купувачи посрещат повишаването на цените на хляба?

С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..

публикувано на 10.01.25 в 16:53
Посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански

Сигурността в Европа ще е основният приоритет на полското председателството на Съвета на ЕС

На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..

публикувано на 10.01.25 в 16:11
Елена Телбис б БНР-Радио София

Насилието над жени в моноспектакъла "Prima Facie" на актрисата Елена Телбис

Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Защо държавата трябва спешно да компенсира небитовите потребители на електроенергия?

Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...

публикувано на 10.01.25 в 15:20
Георги Киряков

Георги Киряков: А върху каква проектоуправленска програма преговарят партиите?

Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..

публикувано на 10.01.25 в 14:54