Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фондация "За нашите деца" е подкрепила над 800 родители и 500 деца чрез проекта "Грижа в ранната възраст"

Ваня Кънева: Всеки родител има своите силни страни, те трябва да се надграждат

Грижата за най-малките и равносметката от изпълнението на тригодишния проект, чиято основна цел е подобряването на развитието и благосъстоянието на децата в ранната детска възраст, бяха във фокуса на двудневната конференция „Грижа в ранната възраст“, организирана от Фондация „За Нашите Деца“ през миналата седмица. Дейностите включват работа на терен в различни родилни отделения в болници в София и Пловдив, както и в социални заведения. За три години са подкрепени над 800 родители, близо 500 деца и над 150 специалисти. 50% от децата на възраст до 1 година, а 26% от тях са деца с увреждания или трудности в развитието.

Фондацията е изготвила мащабно изследване „Ранното детско развитие в България“ за влиянието на здравната, социалната и образователната системи върху грижата за децата в най-ранна възраст, като по време на форума бяха отправени и препоръки за подобряване на системите за ранното детско развитие и разработването на национална стратегия за ранното детско развитие.

"С огромно удоволствие може да кажем, че постигнахме целите, които си бяхме поставили в началото, преди три години. И това да предизвикаме един национален процес по разработване на тази стратегия е една от тези цели,  т.е. ние си казахме, че е нужно държавата да предприеме много повече - много по-целенасочени мерки за подкрепа на ранното детско развитие. И тук отчитаме факта за неговата важност, защото все повече се говори в обществото за растящите доказателства, че този период от живота на детето е изключително важен
", каза в студиото на Радио София Ваня Кънева, ръководител на отдел "Проекти" във Фондация "За нашите деца".

Не трябва да се пренебрегва и самата бременност, обърна внимание специалистът. По думите й, повечето родители осъзнават важността на детското развитие, същевременно обаче се нуждаят от подкрепа: да знаят къде да потърсят здравни грижи, къде да се осведомят за детското развитие. Препоръките, отправени от фондацията, се базират на проучване, изготвено от организацията  съвместно с БАН.

"Това, което намерихме през изследването е, че има известно недоверие между родителите и специалистите. От една страна родителите не вярват на специалистите и може би се сблъскват с едно недобро отношение от тяхна страна. От друга страна самите специалисти има тенденция да пренебрегват родителската роля. Има и друга група родители, които не са достатъчно добре осведомени за това как трябва да се отнасят към детето в ранната детска възраст", посочи Ваня Кънева. Има и родилки без здравноосигурителни права, чиято първа среща със специалист е при самото раждане.

Само през изминалата 2018 година организацията е подкрепила около 1500 деца и семейства. Различни специалисти работят на терен и в здравните заведения - Първа градска болница, Специализираната болница за активно лечение на детски болести "Проф. Иван Митев" и МБАЛ "Пловдив". В тях се сформира мултидисциплинарен екип от специалисти - психолози, специалисти по ранна интервенция, детегледачи, рехабилитатори. Усилията са, както за подкрепа на родителите в ранната грижа за децата, така и за превенция на изоставянето, каза Ваня Кънева.

Разбиране за грижата в ранната възраст има и сред здравните специалисти - значението на ранния контакт с родителите, грижата "Кенгуру", необходимостта от патронажна грижа и посещение на медицински специалисти в дома на новороденото.

Още подробности - чуйте в интервюто с Ваня Кънева от Фондация "За нашите деца"!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00