Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До момента:

700 домакинства са кандидатствали за подмяна на стари печки

До 13 юни могат да се подават заявления за включване в кампанията на Столичната община за преминаване към екологично отопление

Снимка: Facebook
Тази седмица тематичното ни предаване „Радиоприемница“ е посветено на екологията и стъпките, довеждащи до това да живеем в по-чист и зелен град.

Наш гост беше общинският съветник Лорита Радева, която е и председател на постоянната комисия по опазване на околната среда, земеделие и гори към Столичния общински съвет.

С Лорита Радева коментирахме одобрения на вчерашното заседание на общинския съвет Годишeн отчет за 2018 г. за изпълнението на „Програма за управление качеството на атмосферния въздух на територията на Столичната община с хоризонт 2015 – 2020 г."

За първи път, във връзка с направените промени в закона за чистотата на въздуха, за всички общини е валидно задължението да внасят своите отчети, одобрени от общинските съвети на съответната община, в срок до 31 март до районните по опазване на околната среда. В този процес е важно ние, като изпълняващи своите програми, да анализираме целогодишната си работа и да предоставим тези отчети, за да може районната инспекция по околната среда за съответната община до 31 април направи оценка на ефективността на изпълнението на нашите програми, обясни Лорита Радева.

Тя допълни, че това е цялостен процес на проследяване на резултатите, показващи как гражданите, но най-вече кметовете на общините, като отговарящи за чистотата на въздуха, работят за това въздухът да бъде по-чист.

"Резултатите за София, по нашите предварителни данни, са добри,

Данните показват 17% намаление на броя на дните с превишения през 2018 г., в сравнение с 2017 година.

Столичната община, по един много важен показател, измерител на ефективността на програмите на цялата годишна работа по изпълнение на програмата за въздуха, отчита намаление с 5 пункта на средногодишната концентрация на съдържание на фини прахови частици във въздуха на София.

По-важното е, че това вече е стойност, която е под критичните стойност", каза Лорита Радева.  

Тя уточни, обаче, че това не означава, че София е решила всички проблеми с качеството на въздуха.

С Лорита Радева коментирахме и кампанията на Столичната община за безплатна подмяна на стари печки на твърдо гориво и изискванията за кандидатстване.

В кампанията ще бъдат обхванати 20 000 домакинства на територията на СО. Тя ще се финансира от два финансови механизма, като целта е замяната на отоплителните уреди да завърши в рамките на три години.

Всички собственици на жилища, които използват твърдо битово отопление, са поканени до 13 юни 2019 г. да подадат Образец за намерение за включване в кампанията в районната си администрация.

Битовото отопление на твърди горива (въглища и дърва) е сред основните източници за замърсяването на въздуха на територията на Столичната община. Изгарянето на големи количества въглища и дърва има значителен принос в замърсяването с фини прахови частици (ФПЧ10).

Лорита Радева посочи, че към този момент няма строги изисквания към кандидатите. Тя обясни, че кандидатите ще трябва да посочат какъв вид отопление би бил най-близо до очакванията им - подмяна с печки на пелети, чрез свързване  с газопреносната мрежа, чрез свързване към топлофикационна мрежа или климатик.

След 13 юни екипи, излъчени от Столичната община, ще посетят всички заявители, за да се прецени какъв вид отоплителна система е най-подходяща.

Възможно е да се наложи да бъдат изработени критерии за подбор на кандидатите, но само ако броят им надвишава 20 000. До този момент, посочи Лорита Радева, има подадени 700 заявления.

Още за събирането на различни потоци отдадъци, за важността от прилагането на контрол по отношение на системата на управление на отпадъци и въведените стандарти за горивата за отопление, за мерките, свързани с транспорта като замърсител на въздуха и за "Софийска работилница за иновации", която се провежда от днес до неделя в столицата - чуйте от разговора на Златина Йовкова с Лорита Радева.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35