Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кохлеарната имплантация - шанс за пълноценен живот на децата с проблеми със слуха

Снимка: fonio.bg
Около 400 хиляди души  у нас имат проблеми със слуха. На всеки 1000 новородени са засегнати от едно до три деца. По повод 20-годишнината от първата кохлеарна имплантация, извършена в България, специалистите изтъкнаха значението на ранната диагностика и лечение, за да може да се развият говорните способности на децата със слухови проблеми. При интервенцията се инплантира електронно устройство, което им помага да чуват и да живеят пълноценно. Родителите обаче се обръщат късно към специалист и това повлиява развитието на децата, алармират специалистите.

Значението на профилактичните прегледи открои доц. д-р Соня Върбанова от УНГ клиниката в болница "Царина Йоанна-ИСУЛ" - първата клиника, в която е извършена кохлеарна имплантация в България:

"Проблемът е, че в момента нашата здравна система е в колапс - липсват старите поликлиники, профилактичните прегледи, които правихме като ушни специалисти в цялата страна, в различните възрастови групи: в детска възраст, в училищна възраст. Тогава своевременно се дефинираха не само проблемите с чуването. Сега, в XXI век, информираността на родителите е много голяма, но всъщност е тяхна отговорността при някакъв проблем да се обърнат към специалист".

По отношение на слуховите проблеми, доц. Върбанова каза, че голям процент от тях са вродени, като етиологията е разнообразна. Много от слуховите увреждания настъпват по време на развитието на организма или при генетични непълни увреждания, които се развиват през годините. Част от родителите обаче, не желаят да дефинират проблема:

"Истината е, че колкото по-рано се дефинира този проблем, толкова възможностите за повлияване, дори и медикаментозно, са по-големи".

Снимка: ВМАНай-добрата възраст за имплантация при децата е около 1 годинка, посочи пред Радио София проф. д-р Венцислав Цветков, началник на УНГ клиниката на ВМА - другият център в София, в който се извършват кохлеарни имплантации. Операциите се извършват в клиниката от 15 години:

"Това е центърът, в който са имплантирани най-малките деца, под една годинка. Имплатираме и пациенти над 18 години, най-възрастният ни пациент е на 68-70 години. Здравната каса го позволява. Вече сме оперирали над 200 пациенти. Основното показание е тежко чуване или пълна глухота - било след раждане или в не детската възраст. И това е единственият начин - имплантацията, за да бъде преодолян един такъв много сериозен проблем".

До момента в клиниката няма случай на пациент със сериозни усложнения. Престоят е около 2-3 дни, интервенцията се понася много добре от пациентите, посочи специалистът.

"Болка на практика почти никаква няма. В началото има белег над ухото, след това той става невидим изобщо. Иначе казано: това е утвърдена операция, която се понася леко от пациентите".


Операцията се поема от НЗОК, посочи проф. Цветков. Не са малко обаче и проблемите - специалистът отбеляза, че финансирането по клиничната пътека не е достатъчно за дейностите, свързани с нея, заради което дори големите болници нямат интерес да правят операцията. Той даде за пример подобен род операции в Австрия, оценени на над 12 хиляди евро.

Още за това какво представлява имплантацията - чуйте в звуковите файлове!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00

Ана Андреу Бакеро в "Перото"

Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...

публикувано на 08.02.25 в 11:44
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56