Роден е на 9 декември 1942 г. в София. Макар и труден, пътят му като че ли е предначертан и колкото и да се опитва да завие в друга посока, съдбата винаги го връща в руслото на изкуството. Там, където ще изгрее звездата, която продължава и до днес да свети ярко със своя светлина.
Той може би е най-голямата звезда в страната, най-обичаният актьор и истински секссимвол. Неслучайно му казват българският Ален Делон. Ролята на майор Деянов, в култовия за времето си сериал "На всеки километър", го изстрелва в звездната актьорска орбита, където е и до днес. Вече е ясно, че той е Стефан Данаилов. Ламбо. Мастера.
Изключително вълнуващ, респектиращ, вдъхновяващ и все така способен да накара всяко женско сърце да спре за миг. Не му е било мечта да става актьор, но след дълго чудене накъде да тръгне, през 1963 г. влиза в класа по актьорско майсторство на проф. Стефан Сърчаджиев. След неговата смърт Данаилов учи при Методи Андонов и проф. Анастас Михайлов.
Останалото, както знаем, е история. Всяка история, обаче, започва от детството, а това на Стефан Данаилов е свързано с едно от най-старите училища в София - "Васил Априлов", където, след пердах още по време на първото междучасие, започват първите приятелства на актьора със съучениците му. Щуротиите са толкова много, че в бележника на Ламбо пише: "Намалено поведение с три единици за хвърляне на ученик през прозореца".
София, тази от спомените на Стефан Данаилов, е хубава и спокойна, предразполагаща за разходки до късно. Младият Данаилов, обаче, искал да става моряк, защото и до днес много обича морето, но и защото...много му харесва моряшката униформа. Когато разбира, че трябва да служи три години, на мига се отказва.
След казармата влиза във ВИТИЗ и открива това, което най-много обича - актьорската игра. Според тогавашния закон завършилите се разпределят в провинциалните театри и така Стефан Данаилов, който завършва през 1967 г., попада в Пловдивския театър. Още във втори курс снима "Понеделник сутрин" с Пепа Николова, който обаче е спрян. Преди ВИТИЗ пък се е снимал в "Инспекторът и нощта".
След участието в ролята на Иван Загубански от филма „Първият куриер“, е избран за филма „На всеки километър“ и звездата на актьора започва да грее все по-силно.
Дълги години снима, докато един ден Апостол Карамитев не му казва, че актьорът се развива в театъра и Ламбо отива във Военния театър, като оттогава съчетава сцената и киното.
Казва, че винаги е гледал реалистично на това, което му се случва и е играл колкото може повече, защото е обичал работата си.
Споделя, че филмите, правени преди години, още са актуални. Дори и сега открива нови теми за размисъл в някои стари ленти – като темата за бягството от затворената система в „Дами канят“, поднесена неусетно и деликатно. Допълва, че в актьорската професия най-трудното е да задържиш нивото си и да подбираш правилно ролите си.
С какво е ангажиран Стефан Данаилов днес, кога се връща на сцена и кой репетира в съседната стая – чуйте в звуковия файл.
Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.Днес Радиокафе гостува на с. Житен в район Нови Искър - Столична община. Първи гости са Жана Захариева , председател на читалище "Наука-1921" и Снежа Лозева , библиотекар: „Хората в пенсия имат много време да се веселят и да празнуват. Зарезваме лозите и имаме весела част. Направихме и конкурс „Сладко изкушение“ на женския празник...
От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..
Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..
Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..
TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика. Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..
За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July. Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..
Анита Гергова е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..