Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Деца подаряват „Мечтаната дреха“ за бала на младежи в неравностойно положение

Eдна малка идея, родила се неотдавна, вече се превърна в голяма традиция за поколения напред. В началото на учебната 2016/17 година група ученици от 11 „а“ клас от Професионална гимназия по облекло „Княгиня Мария Луиза“ решават да започнат кампания, в която да вложат уменията, придобити по време на обучението си, но като ги съчетаят със социална кауза, насочена към абитуриенти. Техните учители организират 23-ма ученици и им предлагат да изработят и дарят дизайнерски облекла по индивидуален проект, за да направят незабравима и уникална вечерта на абитуриенти в неравностойно положение.

Три години по-късно каузата обхваща ученици от всички класове. Днес Александра Чакърова и Ралица Георгиева, които завършват преди 3 години, продължават да помагат с напътствия, а дванайсетокласничката София Панайотова се грижи за координацията на процесите. Помощта сплотява и дори сприятелява. Деца от различни социални прослойки се преоткриват и дори създават трайни взаимоотношения. 

Да сбъднеш нечия мечта е благородство, което се помни за цял живот. Да дадеш на някой друг, когато мечтаеш за същото е жест, достоен за уважение.  Децата от Професионалната гимназия по облекло „Княгиня Мария Луиза“ в София помагат на деца в неравностойно положение вече трета година. Шият рокли за бала. Ръцете им сътворяват красота. Красота, която дарява щастие.

Да поискаш помощ не е срамно. Напротив това показва, че си достатъчно зрял, за да осъзнаеш, че доброто, за да дойде, първо трябва да бъде потърсено. Децата от Професионалната гимназия по облекло откликват веднага на поисканата подкрепа, защото за тях да си полза на другия вече е естествен процес, а не грандиозно събитие.

Често сме скептични към мечтите на другите. Подхождаме към тях с недоверие, понякога с присмех. С пренебрежение по своя път към доброто се срещат и нашите герои днес. Това обаче не ги отказва. Напротив, мотивира ги още по-силно. Почти цялата гимназия участва в инициативата. Никол Петрова и Стефания Мангърова са едва 8-и клас, а вече активно помагат за осъществяване на доброто.

На 9 май в музея „Земята и хората“ ще се проведе заключителното ревю на децата. В него със свои модели  ще се включат известни модни дизайнери, бивши и настоящи ученици на Професионалната гимназия по облекло и студенти от Националната художествена академия. Събраните средства ще се използват за осигуряване на обучителни курсове за младежи в неравностойно положение.

Това е мъдростта на децата. Те ни доказват, че когато не сме обременени от предразсъдъци чудесата са възможни...

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35