Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За чудото на вярата и вярата в чудеса

вяра
Снимка: БТА
Чудесата на вярата и вярата в чудеса. Природата и човекът - мистика, реалност, мит. По тези теми разсъждаваме в предаването "Радиоприемница" тази седмица. Днес ще се доверим на доц. д-р Мира Маркова - етнолог, преподавател в СУ „Св.Климент Охридски“, в Историческия факултет. С нея ще говорим и за религиозните култове и практики, чудотворните икони, ще засегнем и темата за особеностите в празнуването на Възкресение Христово.

Човекът винаги е търсил обяснение на различните явления. В рамките на традиционната култура, преди появата на християнството, тези чудеса са обяснявани със свръхестествени сили, а след християнизацията, чудото се обяснява с вярата и най-вече вярата във възкресението на Исус Христос. След това се има синкретизъм на народната ни култура с православието и лесно могат да се забележат различните пластове на различните вярвания, които оформят един цялостен фокус на вярата в чудесата.

С оформянето на църквата като догматика и култура, онези, които са имали най-силната вяра и са добили привилегията да бъдат светци, обикновеният човек търси досег с тях и това е чрез мощите и иконите. С появата на първите големи манастири у нас, се датира и вярата в различни чудотворни икони. Голяма част от чудотворните икони по българските земи са Богородични икони. Много интересен е феноменът българинът да “опитомява” култа към Божията майка - нарича я “Богородичка”, “Марийка”, “Лехусата”. Тя е най-близо до обикновения човек като негов застъпник пред Бога за делата му. Това е и причината в големите български манастири чудотворните икони да са посветени на Богородица (такива са иконите в Рилски манастир, Троянски манастир, Бачковски манастир). доц. д-р Мира Маркова

За да е една икона чудотворна, около нея случват чудеса (плаче, лети, премества се). Чудото е ирационално - в него или вярваш, или не вярваш. Много силен е и култът към различните светци-войни, които са възприемани като светци - лечители. В София такъв е култът към св. Мина от Обрадовския манастир “Св. Мина” в кв. Бенковски доби огромна популярност сред населението и е доказателство за постоянното застъпване на светци, когато се подходи с чиста вяра за делата на човека, защото в този манастир са се случвали много чудеса. Много практики има за изцеление. Много примери има за семейства, сдобили се с рожба, след посещение в манастира, обясни доц. Маркова.

Има и съвсем непопулярни светци като св. Фанурий - също икона от Обрадовския манастир. Той е почитан като застъпник за успешна женитба и иконата е обсипана със сватбени венчета. В традиционната ни култура е било популярно преспиването в манастирите срещу голям празник също с цел изцеление. Досегът на човека със свещеното пространство е бил винаги търсен.  

Като учен изследвам синкретизма на народната култура, защото това е огромното ни богатство - умението ни да съхраним знанието на предците, знанието за различни практики, защото традиционният човек е бил в много свои практики ирационален, като действия, но е бил вярващ човек.
Именно заради хората езичеството се влива в християнството. Единствената хула е тази срещу Св. Дух, която не може да бъде допускана, всички останали практики е възможно под различна форма да бъдат вкарани в християнски одежди
”. Това става с освещаването на хлябове, с прекадяването на трапезата на Бъдни вечер и на Великден, а козунаците и яйцата от обредната трапеза носят символиката на свещеното. Чрез молитвата храната става не просто елемент на ежедневието, а елемент на ритуала, обяснява доц. Маркова.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Празнична София

Софийски разкази - Празнична София

Спомени за празнична София от края на 19 и началото на 20 век - за вечерята върху слама, която се е разстилала върху пода на стаята. Какви са били обичаите и храните около трапезата и какво е туртето - в звуковия файл:

публикувано на 28.12.24 в 15:00
Морета

Адресите на любовта - годеницата на Батенберг изпада в депресия

В предишното издание на Адресите на любовта , Милена Димитрова - автор на книгата “Десет велики българолюбци”, разкри как под натиска на Великите сили, годежът между внучката на кралица Виктория и княз Александър фон Батенберг, първият български владетел след турското робство, бива разтрогнат.  Двамата млади благородници са влюбени, но руският..

публикувано на 28.12.24 в 14:00

Пазар на желанията

Арон Рот и Бояна Джикова отварят галерия за съвременно изкуство „ Пунта “ на Женския пазар: "Ако следваме логиката, че изкуството е рефлексия на процесите, Женският пазар е място, което има нужда от изкуство. Сега имаме повече случайни посетители, чиито погледи са приковани от витрината, това е предизвикателство. Важно е дейността да не ни е..

публикувано на 28.12.24 в 11:25

Хлябът приема емоцията на човека

Пекарна „Рецептите на баба“  - Даниела и синовете ѝ Томислав и Денислав се занимават с приготвяне на хляб и закуски от години. Те са една от обичаните пекарни в Лозенец и защото приготвят погачи и питки по поръчка за различни поводи. По празниците тяхното работно време е почти без никаква почивка, но удовлетворението и мисълта, че са допринесли с..

публикувано на 28.12.24 в 11:00

Всеки има право да бъде различен

Късометражният анимационен филм „ Митология на моя аквариум “ на Светлана Генчева е една история за светлината, тъмнината, приемането и личната трансформация: "Добавената виртуална реалност работи в синхрон с маслената живопис, която представям. Гледана през таблет или телефон оживява. „Митология на моя аквариум“ е една философска приказка. Получи се..

публикувано на 28.12.24 в 10:35

При ЕЛКА "Мореплавателят"

Мадлен Янева ви кани предновогодишно в Националния политехнически музей: "Гостите ще могат да видят най-новата ни изложба с прочутите ни калкултори ЕЛКА - първият му модел от 1965, както и "мореплавателят" ЕЛКА 130 - с нея сем.Папазови успяват плаването си с "Джу-5". Изложбата ни на втория етаж, открита за Празника на София, по желание на публиката..

публикувано на 28.12.24 в 10:21

Чат с BG GPT

Интервю с BG gpt съвети за Нова година: къде да посрещнем, как да се облечем, какво да пожелаем на близките. Не обръщайте внимание на англо-американския му акцент с леко шопски диалект и неправилни ударения: Как виртуалният асистент посреща новата година - в звуковия файл.

публикувано на 28.12.24 в 10:00