Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За чудото на вярата и вярата в чудеса

вяра
Снимка: БТА
Чудесата на вярата и вярата в чудеса. Природата и човекът - мистика, реалност, мит. По тези теми разсъждаваме в предаването "Радиоприемница" тази седмица. Днес ще се доверим на доц. д-р Мира Маркова - етнолог, преподавател в СУ „Св.Климент Охридски“, в Историческия факултет. С нея ще говорим и за религиозните култове и практики, чудотворните икони, ще засегнем и темата за особеностите в празнуването на Възкресение Христово.

Човекът винаги е търсил обяснение на различните явления. В рамките на традиционната култура, преди появата на християнството, тези чудеса са обяснявани със свръхестествени сили, а след християнизацията, чудото се обяснява с вярата и най-вече вярата във възкресението на Исус Христос. След това се има синкретизъм на народната ни култура с православието и лесно могат да се забележат различните пластове на различните вярвания, които оформят един цялостен фокус на вярата в чудесата.

С оформянето на църквата като догматика и култура, онези, които са имали най-силната вяра и са добили привилегията да бъдат светци, обикновеният човек търси досег с тях и това е чрез мощите и иконите. С появата на първите големи манастири у нас, се датира и вярата в различни чудотворни икони. Голяма част от чудотворните икони по българските земи са Богородични икони. Много интересен е феноменът българинът да “опитомява” култа към Божията майка - нарича я “Богородичка”, “Марийка”, “Лехусата”. Тя е най-близо до обикновения човек като негов застъпник пред Бога за делата му. Това е и причината в големите български манастири чудотворните икони да са посветени на Богородица (такива са иконите в Рилски манастир, Троянски манастир, Бачковски манастир). доц. д-р Мира Маркова

За да е една икона чудотворна, около нея случват чудеса (плаче, лети, премества се). Чудото е ирационално - в него или вярваш, или не вярваш. Много силен е и култът към различните светци-войни, които са възприемани като светци - лечители. В София такъв е култът към св. Мина от Обрадовския манастир “Св. Мина” в кв. Бенковски доби огромна популярност сред населението и е доказателство за постоянното застъпване на светци, когато се подходи с чиста вяра за делата на човека, защото в този манастир са се случвали много чудеса. Много практики има за изцеление. Много примери има за семейства, сдобили се с рожба, след посещение в манастира, обясни доц. Маркова.

Има и съвсем непопулярни светци като св. Фанурий - също икона от Обрадовския манастир. Той е почитан като застъпник за успешна женитба и иконата е обсипана със сватбени венчета. В традиционната ни култура е било популярно преспиването в манастирите срещу голям празник също с цел изцеление. Досегът на човека със свещеното пространство е бил винаги търсен.  

Като учен изследвам синкретизма на народната култура, защото това е огромното ни богатство - умението ни да съхраним знанието на предците, знанието за различни практики, защото традиционният човек е бил в много свои практики ирационален, като действия, но е бил вярващ човек.
Именно заради хората езичеството се влива в християнството. Единствената хула е тази срещу Св. Дух, която не може да бъде допускана, всички останали практики е възможно под различна форма да бъдат вкарани в християнски одежди
”. Това става с освещаването на хлябове, с прекадяването на трапезата на Бъдни вечер и на Великден, а козунаците и яйцата от обредната трапеза носят символиката на свещеното. Чрез молитвата храната става не просто елемент на ежедневието, а елемент на ритуала, обяснява доц. Маркова.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00