Това е стена от графити, нарисувани от артистката Точка, по идея на "Meeting Points" - млада неправителствена организация, която създава общи истории за това какво прави едно място дом, разказва Диана Недева. Това се случи във време, когато под голямата въпросителна бяха поставили неща като “Имат ли място хора от други страни в България? Каква е тяхната роля? и т.н.”
Смятам, че успяхме да изпратим послание чрез съвременната стенопис. Посланието е на всеки индивидуален език, т.е. всеки лично би видял нещо различно в него. В стенописа са включени различни истории и всяка жена е разказала за някакъв предмет или нещо, което е важно и значимо за нея. Освен това са направени и картички с техните предмети, които са изобразени на стената, а на гърба на картичките е описана историята на всеки предмет.
Визуалната история на бежанки отразява тяхното минало и настояще и е намерение към бъдещето. Череши, пеперуда, мидички, съд за вода - това са само част от символите в стенописа, с които жените - бежанки изпращат послания в Родина зад граница и отварят себе си към новото общество. Тези символи обаче са лични спомени, с които дамите Зука, Хасна и Рагда оставят отпечатък на стената.
Стенописът се намира на стена до 5-то училище, което е в центъра на София.
Проектът” се реализира с подкрепата на Върховен комисариат за бежанците на ООН и Caritas Sofia.
Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..
„ Градината на доброто “ е не просто документален филм с благотворителна цел. Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор) ни разказват историята: "Филмът е за Милена Боева. Тя прави тази градина " Вдъхновение " в Божурище и създава 15 работни места за младежи в неравностойно положение. Работата им помага да бъдат самостоятелни. В тази..
Тодор Адамски, основател на групата "Феникс" за промоцията на албума им "Ритуал" с участието на група "Графит": "Ние сме доста древна ъндърграунд група още от 1984, в 2012 се събрахме отново с променени членове и скромна дискография. Към момента сме петима. В заглавната песен тази вечер доктор по българска филология участва с кавал. Вкарали сме..
Започва Менар филм фест със специално събитие – поканата е от Здравко Григоров: "До 30 януари продължава фестивалът. Съботната вечер е много интензивна - паралелно са 4 много силни филма (подробности в звуковия файл). Тази година разширяваме границите със Саудиска Арабия. В неделя следобед заедно с инициативата "Храна за размисъл" ще се опитаме да..
Започва кандидатстването за осмите годишни награди „Employer Branding awards” – подробности от Надя Маринова, главен редактор на B2B media, организатори на събитието: "Това са награди за успешно изграждане на работодателския бранд. Има какво да се покаже заради технологичния напредък, успяваме да уловим тези, които ги прилагат и да ги покажем. Имаме..
Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът доц. Иво Инджов и макроикономистът, експерт в сферата на икономиката на здравеопазването Аркади Шарков. Заедно с водещия Лъчезар Христов, те обобщиха всички коментирани през седмицата теми: - 2025 - започва ерата на ново поколение в годината на технологиите, изкуственият интелект и новата реалност..