Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Незабравка Генчева, НСА: Конят е приятел и доказан лечител

| обновено на 22.04.19 в 18:47

Снимка: Национално сдружение по терапевтична езда и хиппотерапия „Устрем“Днес ще говорим за коне. За това - колко положително и вдъхновяващо могат да въздействат тези грациозни бозайници по отношение на деца и възрастни със здравословни  проблеми.
Всеки ще признае, че все по-малко техните функции се свеждат до теглене на каруца и все по-често за тях се говори при спорт или… снимане на филми например.
Неизвестен автор го е казал добре: "Конят е поезия в движение". А арабска поговорка гласи: "Конят е подарък от Бог за хората".

За хиппотерапията (от гръцки hipposкон), за конната езда като лечебен метод разказва един от най-добрите специалисти в България – проф. Незабравка Генчева.
Повече от 20 години тя не само се интересува, но и работи за популяризирането на този терапевтичен подход в България. Преподава в Националната спортна академия, Катедра Кинезитерапия и рехабилитация, от Софийския университет има и квалификация по детско-юношеска психология, автор е на редица публикации и книги.

Като научен метод хиппотерапията се прилага след 1950 г., но още Хипократ е забелязал оздравителния ритъм на конете. Така че от много, много години тази животни са използвани не само по време на война и в трудови дейности, не само за разходки и за лов, но и за възстановяване.

Проф. Генчева разказва как на Олимпийските игри в Хелзинки (1952 г.) датчанката Лиз Артел печели сребърен медал в дисциплината обездка. Когато ѝ връчвали медала, обаче всички забелязали, че тя не може да стои самостоятелно изправена. Жената е боледувала полиомиелит (детски паралич), но не се е отказала от тренировките по езда. Тогава и други като нея поискали да следват нейния пример, а специалисти обърнали повече внимание на хиппотерапията. Със своята кинезитерапевтка Лиз Артел започнала да пътува и да популяризира този метод – първоначално за възстановяване при двигателни проблеми, а по-сетне и за други. Създават се и много организации, които подпомагат ездата не само като спорт, но и за рекреация.

Проф. Генчева в студиото на Радио София Снимка: Георги НейковДнес се знае, че хиппотерапията помага и се прилага при детска церебрална парализа, ортопедични проблеми, травми на гръбначния мозък, на централната нервна система, гръбначно изкривяване, множествена склероза, зрителни и слухови увреждания, синдром на Даун, аутизъм, депресивни състояния, хранителни разстройства и много други.

Методът е поставен изключително на научни основи, особено след 60-те години. Много силни в тази област са колеги в Германия, Франция, Англия, както и скандинавските държави. Там непрекъснато излизат публикации, книги, учебници. В Русия, Полша, Чехия също напреднаха доста.

Проф. Незабравка Генчева е автор на книгата „Лечебна езда“ (2007 г.).
През 2017 г. излиза допълнено издание.

По думите на специалиста, когато детето или пациентът за пръв път дойде на конната база, не може веднага да седне на седлото.
Детето трябва да се запознае с животното, да не се страхува и да започне да общува с него. Разбира се лечението трябва да се води от специалист, за да се спази древното правило в медицината „Primum non nocere“ ("Преди всичко да не се вреди"), подчертава проф. Генчева.

Снимка: Георги НейковРолята на хиппотерапевт може да играе лекар, който е завършил съответния курс, кинезитерапевт, рехабилитатор, ерготерапевт… Има и подпомагащи професии – психолози, специални педагози, логопеди. Не бива да се забравят и треньорите, инструкторите по езда, защото е важен изборът на конете и тяхната подготовка в упражненията.

Емоцията при децата, когато са в съприкосновение с коня, е изключително силна. При свръхчувствителните е важна и топлината, и мекотата, и ритъмът (импулсите) на коня. Страхът се преодолява. Имали сме случай – майката съобщава, че детето не иска да приближи котката вкъщи, но с коня общува…

В НСА хиппотерапията се преподава като избираема дисциплина.
Дейността у нас има нужда да се подпомага от държавата.
В някои страни тази терапия се покрива в значителна степен от здравноосигурителни фондове, но в България сме далеч от такъв модел.

Чуйте целия разговор с проф. Незабравка Генчева.

ВИЖТЕ ОЩЕ

Националната младежка академия търси кандидати за лидери

Национален младежки форум (НМФ) стартира дванадесетото издание на   Национална младежка академия (НМА) – обучителна програма, която повече от десетилетие изгражда капацитета на младите хора и организациите, в които те участват. След 11 успешни издания, тази година Академията поставя нов фокус върху организациите и тяхното устойчиво развитие,..

публикувано на 23.07.25 в 10:20
Снимки: VBrand Visuals

Изложба на открито припомня постиженията на световния шампион Васил Радев

В градинката "Кристал" от 10:00 ч.ще бъде открита изложбата "3 секунди вечна преднина" , посветена на живота и постиженията на Васил Радев (1961-2025) – световен шампион по академично гребане, осми на Олимпийските игри в Сеул (1988), многократен балкански шампион и победител в едни от най-престижните международни регати, включително..

публикувано на 23.07.25 в 09:11

Раздават вода на 4 места в София заради горещините

Във връзка с високите температури до 25 юли включително Столичната община организира раздаване на минерална вода за гражданите. Пунктовете за раздаване са три: на площад „Св. Неделя", до НДК (пилони) и в подлеза на Софийски университет "Св. Климент Охридски". Началото е от 12:30 до изчерпване на количествата. Дейностите са..

публикувано на 23.07.25 в 07:50

Два градуса надолу от вчера, но ще бъде по-горещо от утре

Днес преди обяд ще бъде слънчево. В следобедните часове атмосферата ще се лабилизира. Ще има развитие на купеста и купесто-дъждовна облачност и на места, главно в западните и централни райони, ще превали краткотраен дъжд с гръмотевици. В Северна България временно ще проникне относително хладен въздух. Вятърът ще се ориентира от изток-североизток и ще..

публикувано на 23.07.25 в 07:15

Ремонтът на участък от бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" е до края на седмицата

Извършва се текущ ремонт на участък от активната лента и автобусната спирка от пътното платно на бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" от бул. "Драган Цанков" до повдигнатата пътека при входа на Националния стадион "Васил Левски", съобщиха от Столичната община след публикация на БНР-Радио София . Ремонтът се изпълнява във връзка с влошеното..

публикувано на 22.07.25 в 19:39

До края на 2025-а трябва да бъде избран операторът за депозитната система!

Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки (АПБНБ) в България е готова да участва в изграждането на депозитна система у нас. В принципите на функционирането ѝ трябва да залегне финансовата мотивация за потребителите, разясни днес  Жана Величкова, изпълнителен директор АПБНБ . Някои вериги магазини вече са предприели стъпки към това...

публикувано на 22.07.25 в 19:08

За пореден път от ПП-ДБ настояват за нови ръководства на четирите транспортни дружества в София

За пореден път общински съветници от „Продължаваме промяната - Демократична България“ настояха за обявяването на конкурси за ръководства на четирите транспортни дружества в София. Според тях докладите, които се разглеждат от Столичния общински съвет, включително и на предстоящото заседание, отразяват сериозните проблеми в обществения транспорт...

публикувано на 22.07.25 в 17:40