Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как ще опазим културното наследство на София

Сграда от комплекса „Царските конюшни“ в София
Снимка: БГНЕС

Столичната община ще подпомага собственици на сгради-паметници на културата, които искат да ги ремонтират. Чрез пилотната програма „Културно наследство“ местната власт ще изготвя инвестиционните проекти за своя сметка, но остава ангажиментът на собствениците сами да намерят финансиране за реализирането на реставрационните дейности.


Опазването на недвижимото наследство е проблем не само за София. Макар че напоследък примерите за разрушаване на историческите или културни ценности да са най-показателни в града ни. Чрез пилотната програма „Културно наследство“ Столичната община ще финансира изготвянето на  инвестиционни проекти за опазването на сгради-паметници на културата. Освен че собствениците ще бъдат административно улеснени при изготвянето на документацията, те ще имат и основанието чрез проектите да кандидатстват за средства по различни програми, като „Красива България“ или за банков кредит.  Целта на СО е да накара собствениците да осъзнаят богатството, което притежават, каза гл.арх. Здравко Здравков. Кметът на София Йорданка Фандъкова споделя, че за да мотивират собствениците към подобна стъпка, самите те показват отговорност към запазване на общинските сгради, които са паметници на културата.
 
Освен програмата за подпомагане през 2015 г. бе подписан Меморандум за сътрудничество от кмета на София и кмета на 3-ти арондисман на Париж - „Маре“. „Маре” е един от най-богатите и интересни квартали на западния бряг на река Сена. Освен с великолепните си сгради от XVI и XVII век той е известен с това, че в него са живели Ришельо и Виктор Юго и в който се намира и музеят на Пикасо. Именно опазването на градски зони е от изключителна важност за хармоничното и устойчиво развитие на градовете, териториите и на начина на живот на жителите. Ето защо СО разчита на експертната помощ в областта на разкриването и експонирането на културно-историческо наследство и зелената система на града.

Резултат от съвместното сътруднечиство, освен работни срещи и архитектурни пленуми, е проектът на сдружение „Възраждане 2016“ за обновяването на историческия квартал около Женския пазар.  

Но за да се опазят сградите-паметници на културата в София, 800 от които са с индивидуален статут, а 40 от тях спешно се нуждаят от ремонт, трябва самите собственици да осъзнаят нуждата и положат усилия за обектите. Именно пилотната програма „Културно наследство“ може да допринесе в тази посока.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форум, 11.02.25: Професионалното образование и ролята му на трудовия пазар

Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..

публикувано на 11.02.25 в 18:55

Глоба между 2000 и 5000 лева при установено нерегламентирано изгаряне на отпадъци в София

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 11.02.25 в 17:48

Стартира 17-ото издание на Програма "Европа" на Столичната община

На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..

публикувано на 11.02.25 в 16:41

"Аника в градините на Людмил Георгиев" събира опитен графѝк с детското въображение

"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..

публикувано на 11.02.25 в 15:40
Снимката е илюстративна

Яна Алексиева: Основният проблем за употребата на вейпове от подрастващи е липсата на контрол

Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..

публикувано на 11.02.25 в 15:35
Димитър Коцев-Шошо

Димитър Коцев-Шошо представя романа си "Скарида", който излиза и на английски

Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..

публикувано на 11.02.25 в 15:29
Д-р Гергана Гешанова

Д-р Гергана Гешанова: Много държави се справиха с вейповете, като прекратиха вноса им

За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим".  "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..

публикувано на 11.02.25 в 14:44