Нашият стремеж е бил да върнем публичния характер на парка. През годините някои обекти са променили своето предназначение, собствеността. Стремежът на подробния устройствен план е да върне обществената собственост, да върне публичния характер, да запази за софиянци и гости на София този красив парк.
Планът предвижда възстановяване на къпалнята „Мария Луиза“, на Летния театър, преобразуване на гара „Пионер“ в спортен и културен център, а бившият стадион „Юнак“ ще бъде просторна амфитеатрална ливада, от която ще започва нова алея в градината:
Според мен, конната база не е разположена на правилно място. Тя тампонира, затваря един възможен вариант за нова ос, която формираме успоредно на булевард „Драган Цанков“, започваща от метростанция "Стадион "Васил Левски“ до розариума. Тя в някаква степен интерпретира бароковия характер на главната ос, която е разположена към булевард „Цариградско шосе“. Предлагаме изместването на някои обекти от парка. Младите хора харесват „Маймунарника“. На този етап запазваме това заведение, но променяме характера му - искаме да не се продава алкохол, да се пази тишина. Конната база е преместена в по-подходяща, според нас, част - лесопарковата, близо до Ловен парк.
Спортните комплекси, разположени в централната част, ще бъдат запазени. Архитектът се надява, ако в бъдеще някой от тях бъде разширен, той да излиза извън сегашните граници, което е „напълно възможно“:
Подробният план дава макрорамката, дава визията за развитие. Когато стане факт, ще има разработка на инвестиционни проекти за много части на парка, така че очаквайте да видите конкретни проекти за отделни части - той показва именно визията на парка след 15-20 години.
Чуйте още по темата.
На петия ден от началото на кризата с боклука в столичните райони "Красно село" и "Люлин", общинската фирма "Софекострой" се включи в сметоизвозването. Камиони на столичното предприятие за третиране на отпадъците продължават да извозват натрупания боклук, но общата картина в двата района показва препълнени контейнери. Доброволци се включиха в..
Таксиметровите шофьори настояват за актуализация на цените на услугата в София . Те са внесли такова искане в Столичната община, но за момента нямат отговор. Надявам се общината да разгледа темата, като срокът за това е 31 октомври, посочи пред БНР Красимир Цветков - председател на Националния таксиметров синдикат. Той уточни какво показват..
От днес “Топлофикация Перник” започва поетапно пускане на отоплението. Парното ще се пуска по график, като с предимство са детските градини и училищата. Очаква се до четвъртък отоплението да бъде пуснато към всички абонати. В сгради, в които вътрешната отоплителна инсталация не е запълнена поради продължаващи ремонти в някои от жилищата, парното няма..
Съседни на София общини изразиха готовност да помогнат за извозването на боклука от районите "Красно село“ и "Люлин“. Това са Елин Пелин, Ботевград и Панагюрище. Дотук се стигна след като изтекоха договорите за сметоизвозване в двата района, където от понеделник техника и екипи на Завода за боклук извозват отпадъците. " 70 процента от..
Община Панагюрище може да помогне на Столичната община със специализиран автомобил, който да събира контейнери за отпадъци. На територията на Панагюрище няма да се складира софийски боклук, заяви кметът Желязко Гагов: "Става въпрос за предоставяне на автомобил, който да събира така наречените бобри. Но, очакваме писмото от страна на Столичната..
Заем от 3 млн. лв. за закупуване на техника за "Софекострой" предлага групата на "Спаси София" в Столичния общински съвет. Доклад, който днес са внесли за разглеждане, аргументира необходимостта от разширяване на капацитета на общинското дружество, за да може да се изпълнят дейностите по сметопочистване и сметоизвозване, най-вече в районите..
Днес започват същинските дейности, с който "Топлофикация - София" ще извърши неотложен ремонт по мрежата в жк "Дружба" 2. Прогнозен график за поетапното спиране на топлоподаването в отделните карета от жилищни сгради е публикуван на сайта на дружеството. И обещават, че ще го актуализират. Снощи топлоподаването в "Дружба" 2 беше..