Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

1 май преди 1989-а: Пропаганда, патос и всенародни тържества

Снимка: Иво Иванов, личен архив

1 май е Международен ден на труда и официален празник или неработен ден в повече от 80 държави. На тази дата много страни отбелязват обществените и икономически постижения на организираното работническо движение, борбата за по-голяма държавна защита за работещите.

Историята на празника се свързва с международното социалистическо движение през XІX век и работническите протести за  елементарните социални права, като едно от основните искания е въвеждането на 8-часов работен ден. Това искане е издигнато най-напред от работниците в Австралия на 21 април 1856 г. и оттогава Денят на труда се чества в страната всяка година. Каменоделци и строители от Мелбърн спират работа и тръгват на протестно шествие, завършило с демонстрация пред сградата на парламента. Така те стават първите, които отстояват правото си на достоен труд и почивка, а протестът им получава широка подкрепа от трудовите хора по света. На 1 май 1886 г. профсъюзите в САЩ провеждат мащабна национална стачка, в която участват над 300 000 работници от цялата страна с искане за въвеждане на официален 8-часов работен ден.

Първи май в България...Първият опит за честване на Първи май в България е през 1890 г. по инициатива на Българското типографско дружество в София, а през 1893 г. е първото масово отбелязване на празника в София, Пловдив и Видин. През 1939 г. с указ на цар Борис III Първи май е обявен за официален празник, а след политическите промени от 9 септември 1944 г. Денят на труда става един от най-тачените и почитани празници у нас. През следващите 45 години той традиционно се отбелязва с мащабни манифестации в цялата страна.

...в миналото...В предаването ни "Радиоприемница" на 1 май ви върнахме назад във времето с помощта на Златния фонд на БНР, за да си припомним как е звучал празникът в годините преди у нас да започнат демократичните промени. Времето на манифестациите, всенародните тържества, вълненията около същността на този празник - свободния и съзидателен човешки труд, както и на възторженото отношение към него отдавна е отминало. Времената се менят, а с тях и ценностите и нравите.

Спомените за миналото, дори то да е оставило сериозни белези, постепенно избледняват. Връщаме се към него, когато искаме да сравним сегашния си живот и да се запитаме дали сме извлекли поуките, дали носим в себе си истинска промяна и готовност да се борим за нея или повече робуваме на стереотипи, на клишета и на чужди влияния...

... и днес

Чуйте отново в "Радиоприемница": 1 май през годините със свидетелствата от Златния фонд на БНР за празнично слово на Тодор Живков, едно от най-популярните имена навремето - героят на социалистическият труд Найда Манчев, поетесата Елисавета Багряна, актьорите Емилия Радева  и Апостол Карамитов, както и изявените журналисти от близкото ни минало Божана Димитрова и Боян Бонев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евелина Славчева

Евелина Славчева е новият председател на БАН

Член-кореспондент Евелина Славчева от Института по електрохимия и енергийни системи е новият председател на Българската академия на науките (БАН). Славчева е първата жена председател на академията. Тя получи 81 гласа подкрепа от членовете на Общото събрание. Другият кандидат за поста акад. Христо Найденски от Института по микробиология получи 19 гласа..

публикувано на 02.12.24 в 14:38
Писателят Николай Хайтов

Паметен кът на Николай Хайтов откриват в Лесотехническия университет

Тази година с редица инициативи  отбелязваме 105 години от рождението на писателя Николай Хайтов. Поредно интересно  събитие, с което ще бъде почетена неговата личност, е това, което ще се случи на 5 декември в Библиотечно-информационния център на Лесотехническия университет (ЛТУ), където се открива паметен кът на писателя , който е и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Подновяват кампанията "еЗдраве" до 22 декември

Министерството на здравеопазването (МЗ), Регионалната здравна инспекция (РЗИ) – София и „Информационно обслужване“ АД подновяват кампанията "еЗдраве" от днес до 22 декември поради огромния интерес, съобщават от ведомството. Чрез него всеки може да получи достъп до електронното си здравно досие през своя мобилен телефон. През декември съдействие в..

публикувано на 02.12.24 в 12:43

55 срещи с хора на духа - с житейските им истории и правила, в техните домове

След над 200 интервюта журналистката Валентина Петкова трудно, но внимателно е подбрала 55 от тях, за да ги включи в един сборник. За книгата "55 изповеди за любовта. Двама в люлката" единственият водещ критерий при подбора е бил тези интервюта, взети обикновено в дома на съответната двойка, да са с личности от различни сфери на духовния..

публикувано на 02.12.24 в 12:32

Предупреждават за опасни коледни лампички

С наближаването на коледните празници множество домакинства, фирми, детски и социални заведения вече активно слагат коледната украса през декември. Това може да се окаже опасна задача, ако украсата бъде закупена от съмнителни търговци, съобщава БГНЕС. От началото на годината от пазара са спрени над 100 опасни светлинни вериги, показват данните на..

публикувано на 02.12.24 в 12:07

Коледният календар "25 дни доброта" провокира да бъдем активни граждани

25 предизвикателства, с които да бъдем по-добри и активни граждани е коледната инициатива, която стартираха от Фондация "Конкордия" – България. Със своя специален Коледен календар "25 дни доброта" те отправят нестандартно предизвикателство - вместо традиционните шоколадови изненади, всеки ден от календара крие вдъхновяваща задача. От 1 декември до..

публикувано на 02.12.24 в 11:39

Отбелязваме 133 години от създаването на Военномедицинска академия

На днешния ден отбелязваме 133-тата годишнина от създаването на Военномедицинска академия (ВМА). Празникът беше почетен с поднасяне на венци пред паметника на загиналите медицински чинове пред сградата на ВМА и награждаване на служители за проявен висок професионализъм. На събитието присъстваха представители на Президентството, Народното събрание,..

публикувано на 02.12.24 в 11:20