Преди седмица Българското национално радио стартира национална кампания за вредата от употребата на наркотични вещества. Под наслов "Избери живота" в продължение на 8 месеца проследяваме пътя на дрогата и на хората, които са посегнали към нея като спасение, като бягство или може би поради слабост. Кампанията ни представя и положителни примери на освободили се от тази зависимост, както и хора и организации, работещи в помощ и в подкрепа на наркозависимите.
На тези теми е посветен и днешният брой на предаването ни Радиоприемница, което през настоящата седмица се фокусира върху различните кампании за здраве, техния смисъл и ефективност.
Днес гостуваме на сдружение „Фракарита България“, чиято основната дейност е рехабилитация и ресоциализация на зависими от алкохол, наркотици и хазарт. Програмата ѝ, наречена „Солидарност“, е създадена през 2003 година и предлага чиста, защитена среда, в която не се разрешава употребата на наркотици и алкохол, както и проявата на насилие.
Срещаме ви с някои от специалистите, които работят пряко с хора със зависимости, за да научим какъв подход използват, как е решен въпросът с оказването на помощ към наркозависимите в България и не на последно място - да разберем как човек решава да започне, защо развива зависимост и как може да се дистанцира от наркотиците.
Вече около 15 години се занимаваме с рехабилитация по дневна програма по модела на терапевтичната общност – обясни пред Радио София терапевтичният директор на сдружението Светослав Кирилов. – Преди 12-13 години 100% от хората бяха опиатно зависими. Днес работим с хора с всякакви зависимости.
Основните дейности на информационната линия са свързани с пренасочване на хора от цялата страна към места, където те могат да получат съответната специализирана помощ.
Държавата не оказва достатъчно помощ в този сектор на подпомагане, смята Светослав Кирилов. Големи са трудностите, когато зависи трябва да постъпят в болница и да извършат детоксикация, преди започване на рехабилитация.
Групите, които се сформират, са с 10-14 души. Двойно повече хора са на индивидуално консултиране. Ползващите услугите стоят в дневния център от 9 до 17 ч. Целта е тези зависими да придобият умения, които да повишат адаптивността им. Покриват определени нива, учат се на дадени отговорности – за себе си и спрямо хората около тях.
На Националната информационна линия за наркотиците, алкохола и хазарта се обаждат всякакви хора. Това е и първата по рода си служба у нас, създадена с цел да предоставя достоверна информация за видовете психоактивни вещества, ефектите и рисковете от употребата на наркотици и алкохол, проблемната игра на хазарт, зависимостите и методите за тяхното лечение, местата за помощ в страната, както и насоки за родители, близки и учители.
Консултантите са психолози. Преминали са и специално обучение за телефонно и интернет консултиране.
Именно такава е и Светлана Николова:
Помощ търсят хора с всякакви въпроси, зависимости и проблеми. Най-голямата група са родителите и близките. Някои търсят начини и места за лечение на зависимите им деца. Има дори такива, които се опитват да намерят път в общуването с проблемен тийнейджър. Много от зависимите имат колебания и страхове – от неразбиране, отхвърляне, от бъдещето им...
Те имат непостоянна мотивация в борбата си. Ние насърчаваме близките да не се отказват в опитите си да помагат.
Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов , кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..