Благодарение на кампаниите се постигат добри резултати за нашето здраве – в това са категорични и от Българската лига по хипертония. Скрининговите изследвания дават възможност за проследяване на пациентите. Контролът се подобрява, твърдят лекари, защото 49 процента от хипертониците са контролирани. Определени проблеми обаче се задълбочават - такъв е проблемът с начина, по който се измерва кръвното налягане.
Снимката, която може да се получи при лекар, независимо от това какъв специалист е, е моментна. Много по-важно е човек да бъде обучен върху това как правилно да разпознава ненормално артериално налягане в естествената му среда, каквато е домашната, посочва проф. Постаджиян, член на Българската лига по хипертония.
Дефиницията на хипертония е 140/90 за всички възрастови групи, с изключение на възрастните над 80 г., където можем да кажем, че хипертоник е този, който има кръвно над 160 горно артериално налягане.
Целта ни е артериалното налягане да бъде под 140/90 и ако терапията е добре толерирана, при болшинството на състоянията да отиде на 130/80, обясни още проф. Постаджиян.
По статистика хипертонията е втората по значимост и честота причина за хронична бъбречна недостатъчност след диабета. Контролът, обаче, е с отчайващи резултати, твърди проф Богов.
Около 75% от пациентите са с лош контрол по отношение на артериалното налягане и само около 35% са добре контролирани, правилно лекувани и в таргетните стойности на кръвното налягане. Това е изключително лош факт, защото води до деменция, когнитивни дисфункции и бъбречна недостатъчност в дългосрочен план, посочи проф. Богов.
В артериалната хипертония най-рисковият фактор за развитието ѝ е възрастта. Процентът на хипертониците е една трета от населението над 18 години. 2/3 от възрастните хора също са хипертоници. В България се наблюдава увеличение на относителния дял на децата с високо кръвно. Тази тревога е голяма, защото възможността да се развият усложнения в ранна възраст е голяма.
Основният фактор е повишаване на процента на децата с наднормено тегло и затлъстяване, тъй като има пряка корелация между телесното тегло и стойностите на артериалното налягане, обясни проф. Йото Йотов.
Най-добрият начин от немедикаментозните средства за постигане на намаляване на артериалното налягане е да се намали телесното тегло.
Стигаме и до стреса и кръвното налягане. Ако можем да бъдем сигурни в стойностите на артериалното си налягане, в нивото на стреса никога не сме убедени, защото то няма как да се измери.
Проф. Йотов обясни, че когато нещо трудно се измерва, трудно може да се каже как то въздейства върху определени параметри.
Под стрес всеки разбра различни неща. Стресът има различни страни. По отношение на артериалната хипертония по-голям ефект имат параметрите, които могат да бъдат измерени, които са свързани с повишеното нервно напрежение, каквито са социалната изолация, ниските доходи, посочи проф. Йотов.
Хипертонията оказва и влияние върху умствената ни работоспособност.
Когато говорим за контрол на артериално налягане, говорим за когнитивен дефицит, за интелектуален спад в най-началните му фази. Да запазим своята умствена работоспособност, се оказва най-трудно. От грижата за всички органи, мозъкът най-трудно с поддава на защита, коментара проф. Трайков.
Добрата новина е, че мозъкът има и доста големи компенсаторни възможности.
Но ако стресът води до покачване на артериалното налягане, то мозъкът също ще пострада, обясни проф. Трайков.
Той посочи още, че трябва да знаем, че със сигурност от компютърни игри не се поумнява, защото мозъкът поумнява, когато дадена функция допринася невроните да се разклонят повече, а компютърните игри не помагат това да се случва.
Още по темата - чуйте в звуковия файл.Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.
След бягството на две деца от столична детска градина, на персонала ще бъдат наложени административни наказания. Това съобщи за БТА Десислава Желязкова, директор на дирекция "Образование" в Столичната община. По-рано днес момче и момиче от детска градина "Звънче" бяха открити от полицията, в близост до светофар в кв. "Хаджи Димитър"...
Лятото продължава, а с него и високите температури, които ни карат да се крием под дърво и камък от слънчевите лъчи. Но не берете грижа! Ако имате дори и няколко свободни часа ето къде бихте могли да ги прекарате в спокойна и хладна атмосфера. Това са три предложения за пътеки близо до София. Пътеката Бели Искър Тя е едно много..
Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели (BAHE), организира в края на юни традиционното национално допитване до мениджъри и собственици на хотели. Резултатите показват, че само една трета са хотелиерите, които виждат подобрение спрямо миналата година. Също при една трета от тях заетостта е без промяна спрямо миналата година,..
Паркинг с капацитет над 130 автомобила би могъл да бъде обособен на мястото на незаконните гаражни клетки, които районната администрация на “Овча купел” премахва в последните месеци. Работата продължава, но е необходим финансов ресурс от страна на Столичната община. Пред Радио София кметът на "Овча купел“ Ангел Стефанов съобщи, че през последните..
Младата надежда на Клиниката по кардиология в УМБАЛ „Света Екатерина“ д-р Бояна Бързашка, постигна изключителен успех, като получи Европейска диплома по кардиология. Признанието се присъжда от Европейското кардиологично дружество след преминаване на много сложен изпит по специалността. Придобиването на Европейската диплома е свидетелство за висока..
Цените на едро на основните хранителни стоки се запазват почти без промяна от два месеца насам, обявиха от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Нейният председател Владимир Иванов коментира борсовата търговия: "Към момента пазарът се държи добре. И пак казвам, взаимодействието е плод на търсене и предлагане, а не на външни..
Как да направим месец Юли незабравим и полезен за живота на нашата планета? Каква е мисията на глобалната инициатива Plastic Free July (Юли без пластмаса) и как насърчава да се спре използването на пластмасови опаковки за еднократна употреба - отговорите на тези въпроси дава в предаването “Радиокафе” Рада Бонева, екоактивист, автор и блогър в Thrift..