Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"В долината на мечките" - тренингова програма за справяне с травмата при деца и жени бежанци

През 2017 година НБУ, в колаборация с институти от нашата страна, Германия и Финландия, разработват програма за първа помощ на травматизирани деца бежанци и техните майки, т.е това е стабилизационен план, който обхваща семействата на бежанците до центровете за настаняване. 

Целта на Evidence-Based Trauma Stabilization (EBTS) е да се разработи научно обоснована програма за справяне с травмата.  В обучителна програма са преминали експерти от Държавната агенция за бежанците, разказва гл. ас. Иво Попиванов - невропсихолог в Александровска болница и преподавател в НБУ. 

Социалните работници към агенцията преминаха модул за психологическо образование за справяне с посттравматично разстройство и как се променя човек, подложен на високи нива на стрес. Те трябваше да обяснят това на разбираем език на бежанците. В България социалните работници нямат специализирано образование по социална работа, както е в Западна Европа.В Германия и Финландия те са били квалифицирани, дори фамилни терапевти.

Тренингът по програмата за травмата при бежанци е стартирал от срещи с майки, а след това са организирани и сесии с деца.

За целите на програмата психолозите са подготвили сценария " В долината на мечките", който се фокусира на символно ниво върху основни потребности, особено разклатени при уязвимите групи, каквито са бежанците, разказва детският психолог и терапевт Кристина Българанова.

Първата сесия е фокусирана върху построяването на сигурно място, тъй като една от основните потребности, която страда при постоянно местене, е сигурността. Така те на символно ниво строят защитно място, в което се свързват един с друг. След това идва сесия за ловене на риба, идването на врага, за да могат майката и детето да се научат да се защитават от външна заплаха. В четвъртата сесия президентът на всички мечки награждава всички за тяхното усилие да участват и за това, че са станали много близки.

Основното, което губят жените бежанци по пътя на бягството, е емоцията в отношенията с децата си, тъй като те се стремят да се запазят живи и здрави. Това обаче ги капсулира и те забравят да посрещат потребностите им - това, че имат нужда да бъдат гушнати или да бъдат попитани как е минал денят им.

Тестове по време на програмата са изследвали тревожността при децата и депресивността при родителите. Данните са сравнявани преди и след изследването, отчита гл. ас. Иво Попиванов. При децата нивото на стрес и тревожност е спаднало двойно след програмата. При родителите нивата на стрес са били по-устойчиви, но майките отчитат участието си в програмата като внимание за себе си.

Програмата за първа помощ на травматизирани деца бежанци и техните майки у нас тепърва ще се внедрява при интерес. В Германия тя вече се предлага като пакет социални услиги в бежанските центрове. Трима студенти от НБУ са били ангажирани и въз основа на резултатите подготвят магистърските си програми.

Още за програмата - чуйте в звуковия файл.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Галя Георгиева

С. Житен и неговата добра среда

Днес Радиокафе гостува на  с. Житен  в район Нови Искър - Столична община. Първи гости са  Жана Захариева , председател на читалище "Наука-1921" и  Снежа Лозева , библиотекар: „Хората в пенсия имат много време да се веселят и да празнуват. Зарезваме лозите и имаме весела част. Направихме и конкурс „Сладко изкушение“ на женския празник...

публикувано на 06.07.25 в 11:58
поглед към жълтите павета на Царя с Военния клуб и Писателското кафене на съседния ъгъл

Софийски разкази - Радиоразходка по жълтите павета

От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..

публикувано на 05.07.25 в 16:00
Кирила Възвъзова-Каратодорова

Историята оживява: Кирила Възвъзова-Каратодорова, Архиви Първи и Втори

Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..

публикувано на 05.07.25 в 15:00
Младоженци в Германия

Адресите на любовта - композиторът Петко Стайнов

Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..

публикувано на 05.07.25 в 14:00
Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов (вляво)

Най-мощната метъл вечер в парка

TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика.  Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..

публикувано на 05.07.25 в 11:46
Данита Заричинова

Колкото по-малък досег с пластмасата, толкова по-добре за нас

За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July.  Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..

публикувано на 05.07.25 в 10:40

Как да пътуваме спокойно и безопасно с деца, когато отиваме на почивка

Анита Гергова  е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..

публикувано на 04.07.25 в 17:17