За появата на заболяването основно значение имат наследствеността и обездвиженият начин на живот. По медицинска препоръка и необходимост до операция стигат около 10 000 българи годишно. Около 30-40 хиляди се лекуват консервативно.
Хроничната венозна болест на долните крайници е едно от най-разпространените заболявания в развитите страни на Европа и Северна Америка. За Стария континент данните сочат, че от лека форма на хронична венозна болест страда 80-85% от населението, а варикозни вени имат 60% от жените и 40% от мъжете.
Заболяването е изключително разпространено, всеки трябва да обърне внимание на този проблем – подчерта в Часът на здравето председателят на Дружеството по съдова и ендоваскуларна хирургия и ангиология проф. Веселин Петров. – Всички капилярчета, разширени венички и венули, които виждате по краката, са израз на вече появило се заболяване, макар и в ранен стадий. Да не говорим за тежките случаи – тромбофлебити, дълбоки венозни тромбози, при които има опасност за живота на хората.
Проф. Петров цитира колега от международен медицински форум, според който след 8 часа на едно работно място всеки човек има признаци на първа степен на венозна недостатъчност.
Вените не трябва да се натоварват с продължително седене или стоене. Човек трябва да се движи, това помага на кръвната циркулация.
Печенето на слънце на болни е забранено.
Спортове могат да се практикуват от пациенти с венозна болест, допълни още проф. Петров. Не бива обаче да се търсят рекорди, които изискват свръхнатоварване. Особено благоприятно се отразяват ходенето, леко тичане или водните спортове.
Чуйте целия разговор с проф. Веселин Петров, за да научите и видовете терапевтични подходи и кога се стига до оперативно лечение.
В рамките на инициативата ще бъдат организирани и поредица безплатни профилактични прегледи на тези, които желаят да проверят в риск ли са от разширени вени.
Прегледите ще се извършат в най-големите 8 български града в седмицата между 10 и 14 юни, според график, който ще бъде публикуван предварително тук.
Сдружение "Операция: Плюшено Мече” е в основата на една от най-големите коледни кампании, която подпомага деца и младежи, лишени от родителски грижи, в риск, с увреждания и от социално слаби семейства в България. Най-мащабната сред инициативите на сдружението е "Операция: Плюшено Мече”, която с помощта на доброволци в цялата страна прави..
Заместник-кметът на район "Искър" Александър Иванов беше избран от Столичния общински съвет за изпълняващ длъжността кмет на района. Досегашният кмет Ясен Русев беше отстранен от поста, тъй като не е прекратил участието си в търговска фирма. Според Александър Иванов няма належащи проблеми, с които спешно трябва да се справи в района. Според него..
Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга “Корона от превратности” за превратните моменти и срещи в епохата, през която живя и срещата на две хилядолетия през неговия поглед, за музиката и за научната му дейност, разказа той в предаването “Радиокафе”. Проф. Панайотов е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в..
Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..
Етнографският институт при БАН от години се занимава с българските общности извън граница , включително по-старите български диаспори, както и по-новите. Много изследвания вече са посветени на българите в Молдова и Украйна. “Българите в Бесарабия пазят много старинни елементи на културата, включително в календарната обредност, защото тя се е..
Чрез изложбата „Готови ли сте за…/Разкази по… Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага на посетителите съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми под напора на историческите промени, моди и политически решения...
Хлябът има огромна символика в нашата култура и е събирателен образ на почти всички традиционни ценности, казва Атанаска Терзийска от “Мрежа хлебни къщи София ”. Пред Радио София тя обясни, че има определени характеристики на обредните хлябове - те трябва да бъдат замесени с бяло брашно, което се пресява три пъти. Освен това се приготвя с домашен..