Под натиск "Бул инс" склони да плати по 50 000 лв. за жертвите край Своге, пише СЕГА. Освен това застрахователят няма да оспорва в съда разпореждането на Комисията за финансов надзор (КФН) сумата да бъде изплатена веднага. Обратът в решението на компанията дойде след силен обществен натиск. Във вторник наследниците на три от 20-те жертви в зловещата катастрофа се оплакаха, че са получили само по 10 лв. обезщетение по сметките си. Вчера изпълнителният директор на застрахователната компания Стоян Проданов бе категоричен, че компанията не дължи никакво обезщетение, защото транспортната фирма, с която са сключили застраховка "Злополука", всъщност не извършвала обществен превоз на пътници. От "Бул инс" посочиха, че пътуването не е било предварително обявено пред Агенция "Автомобилна администрация", липсвали и документи, на базата на които да се плати обезщетение, пътният лист не покривал маршрута, а списъкът с пътниците не бил актуален и впоследствие бил променен. На коренно различна позиция е КФН. "Изплащането на сумата от 10 лв. обезщетение за пътник в катастрофиралото превозно средство е противозаконно, защото законът изрично е предвидил минимална сума от 50 000 лв. за всеки пътник", обяви комисията. В КФН до момента са постъпили 6 жалби от близките на общо 7 от загиналите при пътния инцидент край Своге. Проверката на регулатора е установила, че наследниците са представили пред „Бул инс“ всички необходими документи, които се изискват по закон.
137 млн. лв. кредити дръпнали студенти, четем в ТРУД. Близо 137 млн. лв. кредити са дръпнали студенти и докторанти за обучението си за 8 години в периода 2010- 2018 г.. Това сочат резултатите от програмата за кредитирането им Почти всички заеми – 20 129 на брой, са отпуснати за плащане на такси, а останалите 320 – за издръжка. Кабинетът утвърди предложението на образователния министър Красимир Вълчев максималният размер на новите държавни гаранции по ЗКСД да се запази и отново да е до 50 млн. лв. Наблюдава се увеличаване на средния размер на кредитите по ЗКСД. За изминалата година той е 9584 лв. От 2010 г. студентски заеми се отпускат само на студенти в редовна форма, за обучение в България. Лихвата по тях е фиксирана и не може да е повече от 7 на сто. Има гратисен период, който е равен на срока на обучение плюс една година след завършването – в масовия случай е 5 или 6 години. Срокът на погасяване е 10 години след изтичане на гратисния период. Кредитите се отпускат от пет банки. Около 2.8 млн. лева лоши студентски кредити се е наложило да бъдат покрити от държавата от началото на програмата.
Вадят всички камери на КАТ за абитуриентите, четем още в МОНИТОР. „Препоръчвам на тези, които ще превозват абитуриенти, да бъдат внимателни и да се съобразяват с въведените ограничения и маркировка. Да не забравят, че има видеосистеми за наблюдение и контрол“. Това обясни инспектор Мария Ботева от „Пътна полиция“ във връзка с мерките, които КАТ предприема за абитуриентските балове "Призоваваме абитуриентите да мислят за собствената си безопасност Най-вече акцентирам върху това младежите в момент на еуфория да не се показват така демонстративно през прозорци и люкове, за да могат да предотвратят пътно-транспортни произшествия. Абитуриентите в цялата страна ще празнуват по различно време, затова нашите ангажименти няма да приключат с тези предстоящи 3-4 дни“, обясни тя.
10 големи ремонта запушват София през лятото, предупреждава МОНИТОР. През летните месеци в София ще бъдат ремонтирани десет големи улици. Това съобщи кметът на София Йорданка Фандъкова след като откри игрище в 60-то ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ в Бенковски.В края на месеца започва реконструкцията на бул. „Президент Линкълн“ в „Овча купел“. В квартала се очаква да стартира и разширението на бул. „Монтевидео“ веднага след като приключат строителните дейности по третия лъч на метрото. Тапа в столицата ще се образува и по бул. „България“ в участъка между булевардите „Гешов“ и „Черни връх“, където през юли и август ще тече ремонт. Фандъкова обясни, че са избрали именно тези два летни месеца, защото тогава столицата е по-празна. Предвижда се реконструкция на тунела на бул. „Александър Малинов“ и Южната дъга в район „Младост“. Общината е готова и с проект за ремонт на участъка по Източната тангента, който свързва бул. „Владимир Вазов“ със Северната тангента, но заради отчуждителни процедури все още не са започнали дейности.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..