Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виолин Неделчев учи децата, че изкуството съществува в името на свободата

Снимка: Олга Добрева
Тази седмица предаването ни "Радиоприемница е посветено на учителите, а днес наш гост беше Виолин Неделчев, който е преподавател по изобразително изкуство в 143 ОУ “Георги Бенковски” и работи с деца с изявени таланти .

Виолин Неделчев, два пъти отличен с наградата за учител на годината по изобразително изкуство, казва, че е учител от 1994  година, а в професията, превърнала се в съдба, е влязъл случайно.

Споделя, че днес всичко се развива много динамично и съвременното образование няма нищо общо с образованието при предишните поколения.

Ние се променяме спрямо ситуация, спрямо това какви са сега децата. Не те, ние си настройваме часовника. За да може да се получи връзка между съвременния ученик и съвременния учител, трябва учителят да слезе на нивото на ученика. Да промениш себе си, не значи да се промениш като личност, а просто да се научиш на тези нови технологии, за да може да ги прилагаш и да бъдеш полезен на децата, казва Виолин.

В часовете по изобразително изкуство на Виолин, класифициран като учител от ново поколение, децата се запознават с 3D принтер, 3D технологии и 3D писалки, както и с модерното изкуство карвинг.

Така, вместо с пластилин и глина, децата създават произведения на изкуството от хранителни продукти, които после консумират. За фон пък им служи хубава музика.

Произведенията, създадени от други, по-трайни материали, участват в  благотворителни изложби, а събраните средства се даряват за деца, лишени от благотворителни грижи.

Да научиш едно дете да помага на друго, да се помага на по-слабия, на по-неможещия, е изключително ценно, казва  Виолин Неделчев.

Обяснява, че самите ученици, когато са мотивирани, искат сами да се включат в добротворчеството, да създадат нещо, да бъдат чути и видени. Родителите също остават доволни, че децата им изразяват себе си, полезни са и показват, че в България се случва нещо хубаво.

Има ценностна система в образованието, която все още съществува, казва Виолин.

И тъй като акцентът ни е върху децата – таланти, попитахме Виолин Неделчев каква е спецификата при работата с тях. Той, обаче, обясни, че всички деца са талантливи. Когато преподава на деца, които са надарени в различна степен, се стреми по такъв начин да работи с тях, че крайният резултат да е добър за всички.

Обяснява, че възнаграждава труда, защото в процеса на работа по едно произведение са важни именно трудът и желанието. Наградата накрая води до още хъс за развитие, споделя Виолин и допълва, че винаги напомня на децата, че изкуството съществува в името на свободата.

На какво още учи децата Виолин Неделчев – чуйте в звуковия файл.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..

публикувано на 05.02.25 в 18:40
Ангел Стойков

За последните 20 г. са ремонтирани само половината студентски общежития

Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..

публикувано на 05.02.25 в 18:25

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05