Каква е разликата във влиянието на конвенционалните цигари и т. нар. бездимни цигари върху здравето ни?
Навлизането им на пазара и все по-широката им употреба, става повод Националната асоциация за профилактика на белодробни болести да насочи вниманието и към пушачите на бездимни цигари и да ги призове да се възползват от възможността за безплатно изследване на белия дроб, в рамките на Национална кампания за безплатни профилактични прегледи за пушачи. Тя стартира за втора поредна година по повод Световния ден без тютюнев дим - 31 май, по инициатива на Асоциацията за профилактика на белодробни болести и с подкрепата на Столичната община.
Благодарение на подкрепата и на здравното министерство безплатни изследвания, освен в София, ще има и във Враца и Благоевград.
В столицата изследванията започват от петък, 31 май, и ще се извършват до края на годината във Втора градска болница.
Във Враца и Благоевград кампанията стартира през месец юни. На желаещите ще бъдат извършвани функционално изследване на дишането - т. нар. спирометрия, флуорографско изследване, изследвания на въглеродния монооксид в издишания въздух, като ще се прави и измерване на чистотата на въздуха в района.
За значението на профилактиката и последиците от пушенето потърсихме мнението на председателя на сдружението - пулмолога д-р София Ангелова:
"Отчитайки резултатите от миналогодишната кампания, направихме извода, че профилактиката работи. Целим да диагностицираме рано болестите и да започваме навременно лечение и да призовем пасивните пушачи - хората, които живеят и работят с пушачи, както и пушачите на бездимни цигари да се изследват. Не можем да дадем отговор на въпроса вредят ли тези цигари, но затова даваме възможност да се изследват и предполагам, че в края на кампанията, в края на годината ще имаме възможност да отчетем резултатите и тогава да дадем отговор на въпроса влияят ли бездимните цигари върху белодробното здраве?"
Д-р Ангелова посочи, че в края на XV век за първи път започва употребата на тютюн за смъркане - от моряците на Христофор Колумб. В средата на XVIII век учените установяват, че употребата му води до рак на носната кухина. В края на века е установено, че пушачите на пури правят рак на устните. В началото на XX век немски лекар доказва връзката между пушенето и рака на белия дроб, отбеляза още д-р Ангелова. Затова, по думите ѝ, е рано да се каже какво ще е влиянието върху здравето на пушенето на бездимните цигари. Това зависи и от индивидуалната чувствителност на белия дроб на всеки от пушачите:
"Има хора, които пушат обикновени цигари 5 години и развиват тежка форма хронична обструктивна белодробна болест. Има хора, които пушат от 20 години, но нямат ХОББ, т.е. чувствителността е различна. Затова призоваваме пушачите да ги изследваме".
Няма безвредно пушене, категорична е д-р Ангелова. При всички видове пушене се инхалират токсични вещества. При кашлица, продължаваща повече от четири седмици, при хриптене в гърдите, задължително трябва да се посети специалист. Задухът е късен симптом на белодробните заболявания и не трябва да се чака да се появи, посочи пулмологът.
Още за кампанията и влиянието на бездимни цигари - чуйте интервюто с д-р София Ангелова!
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..