Към историята и традициите на прабългарите води следващата среща в Радиоприемница с батир багаинът от Прабългарската школа за оцеляване "Бага-тур" Горан Гънчев и Радостина Гънчева - начело на амазонската група в школата.
„Бага-тур“ организират спектакли, лагери, обучения и семинари, които пренасят всички участници във времената на Средновековна България, а до летните лагери и укрепленията имат достъп всички деца и възрастни, които са готови да се обучат и да спазват йерархията.
Иначе Горан Гънчев е зооинженер по професия, изключително екстремен. Снима в наши и чужди рискови терени документални кадри в лов на диви животни. И тъй като от малък е обучен на всевъзможни бойни изкуства и владее до перфектност каскадите и джигитовката - няма проблеми с полета от височини, с агресията на диви зверове из саваната на Африка и по върховете на Хималаите, на „ти” е с тръпката от адреналина, който предлагат непроходими планини, бурни морета, реки и езера. Можем да го видим и в немалко български филми.
Догодина школата ни прави 20 години. За това време дейността ни се разрасна. Децата, с които започнахме тренировки – с коне и старобългарски оръжия, те пораснаха и водят свои деца. Групата на „Бага-тур“ е над 50 души – не крие радостта си Горан Гънчев. – Може би ние даваме това, които липсва или е дефицитно в съвременния технологичен свят.
Багатурите често са канени по събори на открито, близо до природата. Спектакълът им е представян и в чужбина.
През лятото се организират и едноседмични лагери за деца.
Жените в Средновековна България също имат своето място на база своите качества. Най-екстремната дама сред багатурите е Радостина Гънчева - отличен каскадьор, една от малкото жени в България, занимаващи се с волтижировка, т.е. правене на акробатични номера върху кон. Двамата с Горан Гънчев са съпрузи.
В плен на заниманията на майка си и баща си са и двете им дъщери - Рая (12 г.) и Елица (9). И двете тренират в детските групи на „Бага-Тур“.
Добрата физическа форма се постига и поддържа с тренировки и със сърце – усмихва се Радостина Гънчева. – Нужна е любов, упоритост, постоянство. При нас искаме да покажем, че човешките възможности зависят и от целите, които си поставяме.
Радостина и другите жени в „Бага-Тур“ умеят да стрелят с лък, да боравят с бич, участват и на състезания.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..