Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Атопичният дерматит - или как едно заболяване те прави специален

Снимка: Архив

Екип от известни дерматолози, които изследват и лекуват атопичен дерматит, взеха участие в училище за родители на деца с атопия, организирано от Фондация „Атопичен дерматит“ на групата „Пиер Фабр“, изцяло посветена на екземата.
По време на първата лекция беше обърнато внимание на причините, които отключват кожното заболяване и специалните грижи, които са необходими за поддържане на кожата, за да не бъдат допуснати възпалителни изменения. На родителите беше обяснено,че заболяването има мултифакторна проява.
Най-важната причина е генетичната,следвана от околната среда и имунната система, а предвидимите рискове се увеличават в проценти спрямо наследствената обремененост.

По същество всички знаем, че алергените са едни от провокаторите на атопичния дерматит, най-честите сред тях се откриват в храните.
Дерматолозите проф. Николай Цанков от болница "Токуда" и доц. Жана Казанджиева от Александровска болница, част от екипа на "Евродерма", обясняват, че атопичният дерматит е системно заболяване, което се влияе много от храната.
Затова - никакви шоколад, ядки, риба и бърза храна, особено до 4-тата година на детето, защото дотогава тя има отношение към атопичната кожа. Да се избягват цитрусовите плодове. Наднорменото тегло увеличава рисковете.

Околната среда също крие рискове.
И не само мръсния въздух пречи на атопиците. Тютюневият дим е влошаващ фактор. Да се избягват антибиотиците.
70 процента от атопиците са с доказана алергия от домашен прах.

Изхвърлете плюшените играчки, ако детето ви има или е предразположено към това заболяване.

Ранният контакт с домашен любимец, но само ако е куче, намалява риска от атопичен дерматит с до 25 на сто, подчертава доц. Жана Казанджиева, цитирайки проучвания.

Профилактиката на заболяването включва задължително емолиенти за тяло, къпане без гъба, никакви мокри кърпички, ограничен контакт с плюшени играчки, носене на памучни и широки дрехи. Всичко това - за да се намали сърбежът, който може да допусне възпалителни изменения.

И накрая, но не на последно място - атопиците си имат собствен психопрофил - това са непокорни и умни деца, които трябва да се насочват към работа с мисълта.

Фондация „Атопичен дерматит“ е фондация посветена на екземата.
Тя се стреми да допринесе на пациентите, на родителите с атопични деца, както и на професионалистите на здравни грижи, информация относно естеството на атопичния дерматит, за начините на лечение, за отражението му върху живота на пациентите и на техните семейства, както и за и най-добрите начини да се олекоти товара, който представлява това заболяване.

Чуйте повече по темата в приложения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Гордана Медин

Проф. Гордана Медин: Докато стигне своята зрялост, термоядреният синтез ще продължава да стимулира умовете

ЦЕРН е най-голямата европейска организация за изучаване на физиката на елементарните частици и тяхната енергия. Това е място, където всички учени споделят знания и осъществяват трансфер на технологии. Катя Василева разговаря с проф. Гордана Медин , която се занимава с физика от над 40 години. Работила е в Хамбург, след това - в ЦЕРН. В..

публикувано на 05.05.25 в 17:34
Предвидените купи и медали

За 21-ви път ще се проведе Националният туристически преглед "Кристален еделвайс"

Тази година за 21-ви път ще се проведе Националният преглед на туристическите умения и сръчности “Кристален еделвайс”. Това са ученически състезания, които се провеждат на язовир “Копринка”, близо до гр. Казанлък в няколко дисциплини.  Състезанието се провежда между 20 и 22 юни. Участват ученици между пети и 12. клас, като са разделени в две..

публикувано на 05.05.25 в 16:35

Качеството (на живот) обуславя количеството (на населението)

По данни на Националния статистически институт (НСИ) през 2024 година населението  на България е намаляло с около 8 хиляди души и в момента то е 6,430 милиона. Анализ на демографските тенденции от Института за изследване на населението и човека към БАН потвърждава констатацията. От една страна продължава отрицателният естествен..

публикувано на 05.05.25 в 16:25

Кредитирането, еврозоната и спадът в разрешителните за строеж катализират сделките с имоти

Възходящата тенденция в пазара на недвижими имоти, която се забелязва след ковид пандемията, продължава. С 3% е нараснал броят на сделките с недвижими имоти в България през първото тримесечие на 2025 г. За София покупко-продажбите са се увеличили с 18 на сто . Това съобщи пред БНР-Радио София Веселина Стоева - председател на "Асоциация за..

публикувано на 05.05.25 в 15:35

Осем артисти изследват връзките между изкуството и храната в изложбата "Какво ни свързва"

Осем артисти изследват връзките между изкуството и храната, отразени в съответните епохи с техните културни конструкции, идеологии и визии. Резултатът от тази връзка може да бъде разгледан в изложбата "Какво ни свързва" в Национална галерия/ Софийски арсенал- Музей за съвременно изкуство. “Опитът на Илина Коралова като известен куратор и като човек,..

публикувано на 05.05.25 в 14:56

Срив на сайтовете на НАП, Агенция "Митници" и на Министерството на електронното управление

Сринали са се сайтовете на НАП, Агенция "Митници", Министерството на електронното управление, показа проверка на БНР. Страниците на институциите към момента са недостъпни. Всички те се поддържат от Министерството на електронното управление. Все още не е ясна причината за срива, като от МЕУ посочват, че ще извършат проверка.

публикувано на 05.05.25 в 14:43