Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владимир Карамазов: Научих се да не се ядосвам, приемам нещата, каквито са

Владимир Карамазов
Снимка: Луиза Лазарова

На 7, 10 и 11 юли, по време на инициативата "Театър пред театъра", на откритата сцена пред Народния театър "Иван Вазов" ще бъде представен хитовият спектакъл "Спанак с картофи" с участието на Владимир Карамазов, Юлиян Вергов и Герасим Георгиев - Геро.

Една от "трите мечки" - Владимир Карамазов бе гост в "Радиоприемница" по Радио София. Над 400 представления в около 65 градове в цялата страна е равносметката, която направи актьорът на съвместната работа с Юлиян Вергов и Захари Бахаров (който в "Театър пред театъра" ще бъде заместен от Герасим Георгиев - Геро). Трите представления, които публиката ще види в началото на юли, ще бъдат и финалният акорд за досегашното общо сценично представяне на Вергов, Бахаров и Карамазов, включващо още постановките "Дакота" и "Арт". Вратата пред тях обаче остава отворена за нови съвместни проекти.

Има голяма разлика в поставянето на спектаклите на нормалната театрална сцена и това на открити сцени като площадите, коментира Владо Карамазов. Убеден е, че трябва да бъдат подбирани подходящите постановки именно за такива пространства, които да се вписват добре в околната среда. Самият той има какви ли не любопитни спомени от подобни спектакли в открити пространства, но заедно с това си дава сметка, че липсва основният елемент на комфорт, който е осигурен в театъра:

Аз, като актьор, се нуждая от тишина, от спокойствие и от концентрация. Навън това липсва, категорично. В момента, обаче, не се притеснявам по никакъв начин, защото излизам да играя "Спанак с картофи". Това представление сме го играли навсякъде, то е абсолютно адекватно на всякаква околна среда. Веднъж дори го играхме в ресторант, където имаше сватба, кючеци до дупка. Ние се забавлявахме, публиката също. Така че нищо не би ме стреснало, но при всички положения предпочитам да играя в театъра.

Актьорът се спря и на последното си увлечение - работата по официалния му сайт. Годините на сцената, вече цели 20, вероятно са една от причините, провокирали го да погледне към "неутъпкани територии", криещи своето предизвикателство:

Защото е нещо, от което аз уча, опитвам се да се развивам, опитвам се да стана добър в него. Сайтът е едно от тези неща. Моята професорка Надежда Сейкова винаги ни е казвала, че освен, че сме актьори, ние сме и личности, на които не малко млади хора ни подражават. И ние трябва да имаме съзнанието и за това. Социалните мрежи ми дават точно тази обратна връзка какво липсва на младите хора. И това, което мисля, че им липсва, е мотивация. Такава мотивация и светли примери, на които да подражават. Едно от нещата, които правя в сайта, е да запознавам моята аудитория точно с такива хора.

Владимир Карамазов бе категоричен, че творческата свобода е нещо постижимо. Тя е най-плодотворна, защото театърът е изкуство, което не може да се направи насила. Но за да стигнеш дотам, трябва да създадеш много неща отстрани, да си осигуриш този комфорт, което определено не е лесна задача. Самият той е начертал своя план и е поел по своя път към тази цел. А мъдростта в думите му пренася и в действията си. Вече се е научил да не се ядосва на заобикалящия го свят, осъзнавайки, че когато нещо трябва да се случи, то ще се случи независимо от всичко. Както и да приема нещата такива, каквито са...


Уеб редактор: Георги Петровски



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00

Премиера на "О(б)твързан" представя Театър "Възраждане"

„О(б)твързан“ –  премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..

публикувано на 23.11.24 в 11:40

Да се зарибиш или да се откажеш

Покана за   София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..

публикувано на 23.11.24 в 11:09
С Жени Илиева

Играчката не е просто забавление, а инструмент за развитие

Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..

публикувано на 23.11.24 в 10:56

Нямаме нужда от дефиниции

Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..

публикувано на 23.11.24 в 10:13