Тъкмо бях тръгнала да се отказвам да пиша днес, приятели, защото се бях притеснила и разгневила едновременно. И си казах: с такива емоции на глава – няма да пиша. Когато реших, че ще се успокоя и ще посветя днешната страница от Дневника на силата на спокойствието. Нещо, което изначално трудно ми се е получавало, а е толкова ценно като поведение и отношение към самите нас и към света.
Силата е в спокойствието, пише Харуки Мураками.
Като тийн си мислех, че истински силни са тези, които се изправят срещу проблема и с пълен боен дух го издухват, крещейки и, ако се налага, биейки се. Вече, разбира се, ми става ясно, че ако външно и вътрешно си разклатен, нито мислиш правилно, нито фокусирано. Нали се сещате, сигурна съм, че ви се е случвало, как след разпра, като се успокоите, ви идват милион аргументи, и си казвате: По дяволите, защо сега?
Защото вече мислите, драги мои. А не се лашкате в мисловния поток като хартиено корабче, което след секунди вече няма да е на хоризонта. Търпение, воля, спокойствие – подреждам ги на една права, защото който се уповава на тях, живее с истината до рамото си и напредва. Всъщност те се коренят и в нашата обща еволюция. Естествено безпокойството и тревогата винаги ще съществуват, придружени от гнева, но те не са градивни емоции. Те могат да служат само за моментен трамплин.
- Добре, притеснявам се, значи има някакъв проблем. Сега ще трябва да се успокоя и да вникна в него.
Далай Лама също обобщава: Спокойствието е най-голямата проява на сила. Но знайте: всеки я притежава. Спомнете си за това място вътре във вас, в което се прибирате, когато стане страшно, неясно или сложно. Това е вашият вътрешен дом, от който може да наблюдавате ситуацията и да вземете най-правилното решение. А не да се щурате отпред и да си скубете косите или да чупите камъни с крак или глава. Защото винаги ще има хора с различно мнение, то не е задължително да бъде грешно, просто не съвпада с вашето.
А до следващата такава среща – релааакс.
Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..