Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книгата "Присъдата" не е само за пациентите с МС, а и за институциите в дълг

Не е срамно да си болен. Срамно е да не получаваш адекватно лечение – подчертава авторът Нейка Кръстева

| обновено на 24.06.19 в 15:29

Преди броени дни излезе от печат книгата „Присъдата“. Заглавието обаче не е на съдебен трилър от Джон Гришам или криминален роман от Мери Хигинс Кларк. В случая книгата е на журналистката Нейка Кръстева и е посветена на пациентите с диагноза множествена склероза (МС). Заради частния случай на един софиянец, който вече 18 години е с МС, авторката става свидетел на много от проблемите му, обръщала се е или е разговаряла с лекари и представители на институции, описва недостъпната градска среда за хора с увреждания, разобличава  схеми в здравеопазването, за които плащат болните и техните близки...

Срещнах няколко души с тази диагноза. Млади, красиви, интелигентни… тяхната съдба ме разтърси дълбоко – разказа пред Радио София авторката. – Оказа се, че не се знае точно колко са тези пациенти. Министерството на здвравеопазването и НЗОК отчитат само пациентите, които са постъпили в болница след пристъп и получават медикаменти, но се предполага, че хората в МС са около 10 000. Много от тях не искат да бъдат освидетелствани. Те могат и искат да работят.

Специалистите казват, че това е най-непредсказуемото, изменчиво и за жалост нелечимо заболяване. От него рядко се умира, но се стига до тежка инвалидизация. Страшно е…Авторката Нейка Кръстева с Андрей, чиято трудна съдба описва

Присъдата описва проблемите на Андрей – 45-годишен мъж с висше образование в елитен софийски квартал. Неговите проблеми са описани и чрез личните разкази и изповеди на неговата майка (актрисата Надя Савова) приятелката му, пътуването му до Индия в търсене на алтернативни начини за повлияване върху болестта…, търсени са становища на специалисти и институции.

Бих искала да насоча вниманието на хора с тежки заболявания да не се крият. Не е срамно да си болен. Срамно е да не получаваш адекватна грижа – подчертава Нейка Кръстева. И обяснява, че хората с диагноза са жертва и се затварят заради стигмата. - Българите не сме толерантни към различните, а болният човек е различен… Безобразието на институциите понякога прилича на гавра с тези хора.
Ако не говорим за проблемите, те няма да бъдат решени…

Чуйте разговора.

Нейка Кръстева има журналистически разработки и разследвания на различни теми, вкл. и в сферата на здравеопазването. Работила е предимно в печатни издания. Автор е на филма „Дългият коридор“ за нелеката съдба на жените с рак на гърдата.


ВИЖТЕ ОЩЕ

"Операция: Плюшено Мече" успя да събере 12 000 коледни подаръка за деца и семейства в нужда

Сдружение "Операция: Плюшено Мече” е в основата на една от най-големите коледни кампании, която подпомага деца и младежи, лишени от родителски грижи, в риск, с увреждания и от социално слаби семейства в България. Най-мащабната сред инициативите на сдружението е "Операция: Плюшено Мече”, която с помощта на доброволци в цялата страна прави..

публикувано на 23.12.24 в 15:05

Столичният общински съвет избра временен кмет на район "Искър"

Заместник-кметът на район "Искър" Александър Иванов беше избран от Столичния общински съвет за изпълняващ длъжността кмет на района. Досегашният кмет  Ясен Русев беше отстранен от поста, тъй като не е прекратил участието си в търговска фирма. Според Александър Иванов няма належащи проблеми, с които спешно трябва да се справи в района. Според него..

публикувано на 23.12.24 в 14:27
Проф. Владко Панайотов

Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга - “Корона от превратности”

Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга “Корона от превратности” за превратните моменти и срещи в епохата, през която живя и срещата на две хилядолетия през неговия поглед, за музиката и за научната му дейност, разказа той в предаването “Радиокафе”. Проф. Панайотов е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в..

публикувано на 23.12.24 в 13:47
Една от творбите в изложбата на Любен Димитров - Сирак Скитник

Ретроспективна изложба показва творбите на Любен Димитров

Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..

публикувано на 23.12.24 в 13:14
Галин Георгиев - етнолог от ИЕФЕМ при БАН

Връзката между коледните традиции в България, Украйна и Молдова

Етнографският институт при БАН от години се занимава с българските общности извън граница , включително по-старите български диаспори, както и по-новите. Много изследвания вече са посветени на българите в Молдова и Украйна. “Българите в Бесарабия пазят много старинни елементи на културата, включително в календарната обредност, защото тя се е..

публикувано на 23.12.24 в 10:46

Изложбата „Разкази по… Коледа“ - интересен поглед към няколко теми около Рождество Христово

Чрез изложбата „Готови ли сте за…/Разкази по… Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага на посетителите съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината.  Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми под напора на историческите промени, моди и политически решения...

публикувано на 23.12.24 в 09:51

Хлябът има огромна символика в нашата култура

Хлябът има огромна символика в нашата култура и е събирателен образ на почти всички традиционни ценности, казва Атанаска Терзийска от “Мрежа хлебни къщи София ”. Пред Радио София тя обясни, че има определени характеристики на обредните хлябове - те трябва да бъдат замесени с бяло брашно, което се пресява три пъти. Освен това се приготвя с домашен..

публикувано на 23.12.24 в 09:11