Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дунав – реката, която ни свързва

Снимка: pixabay.com
Днес в Букурещ се открива Осмото издание на Дунавския форум, най-мащабното събитие на годината, посветено на реката, която със своите 2860 километра дължина свързва 14 държави (от които 9 членки на ЕС) и е ключова за 112 милиона души (иначе казано, за една пета от населението на Европейския съюз). 

По традиция (макар и сравнително нова), когато държавата, поела ротационното председателство на Съвета на ЕС, е и „от дунавските“, тя става председател на Дунавската стратегия и домакин на Дунавския форум. Така през 2016 г. това е Словакия, а през 2017 – Унгария, тъй като тогавашните ротационни председатели са недунавските Малта и Естония, а миналата година – нашата страна, която предаде щафетата на Румъния. 

Над 800 експерти, представители на европейски институции, на регионални министерства, на местни управи на дунавските градове, на неправителствени организации, свързани и загрижени за Дунава, вече са в румънската столица. Мястото на провеждане е ясно – като всички големи форуми в Румъния, и този ще се случи в коридорите и залите на втората най-голяма административна сграда в света, а именно Двореца на парламента.  

Мотото тази година е Да изградим заедно просперитета на Дунавския регион. Темите във фокус са свързаността, регионалната мобилност, конкурентоспособността, както и върху всички елементи, които водят към по-доброто интегриране на Дунавската стратегия в бъдещите общоевропейски програми и политики. 
Именно политиката за сближаване е изключително важна в случая, тъй като по Дунава се намират някои от най-богатите (като Бавария и Баден-Вюртенберг в Германия) и същевременно някои от най-бедните региони в ЕС (тук ярък пример е България, за съжаление).

Всяко едно от основните направления на Стратегията за Дунавския регион са, разбира се, от голяма важност за България – и възстановяването на биоразнообразието на реката в цялото му богатство, и опазването и подобряването на качеството на водата, и подобряването на регионалната мобилност и транспортните връзки (като "Дунав мост" 2, например), и подкрепата за културата и туризма в целия Дунавски регион, и инвестициите в хората и техните умения, необходими за развитието на региона.

Сериозно е българското участие в Дунавския форум в Букурещ – като започнем от двамата заместник-министри - Любен Кънчев от  Министерството на туризма и Деница Николова от Министерството на регионалното развитие, която ще говори в специалния панел за интеграцията на Дунавската стратегия в бъдещата кохезионна политика на ЕС, и стигнем до Костадин Костадинов, който е съветник на министъра на образованието по темите, свързани с иновациите, който ще бъде един от участниците в панела, свързан с повишаването на конкурентоспособността в региона чрез инструментите, които предлага Стратегията на ЕС за Дунавския регион.

Разбира се, официалното откриване е за домакините в лицето на премиера на Румъния Виорика Дънчила и еврокомисар Корина Крецу, чийто ресор е регионалната политика. Между другото, именно на Румъния се пада най-голям дял от басейна на река Дунав – впечатляващите 29 процента.

И на финала - още няколко важни факта за реката, която си мислим, че познаваме добре. Но дали знаем, например, че в поречието на Дунава се намира най-голямата колония на пеликани извън Африка?! 2500 двойки пеликани идват да гнездят всяка година в делтата на реката. 

За щастие, в България се реализират все повече проекти, свързани с опазването и развитието на Дунава – от такива, свързани с обичаите и традициите като „Хлябът ни свързва“, за който неотдавна ви разказахме по Радио София, през такива, свързани с доброволци, които с каяци обикалят и чистят реката от отпадъци, до проекти по една от важните програми, свързани с младите хора и Дунава – "Empowering Young People-Connecting Europe". 

Но има много още какво да бъде направено – и по отношение на трафика на товари, и по отношение на круизния туризъм, и за опазването на впечатляващото биоразнообразие, което крие Дунава – реката, която на практика прави това, към което се стремят всички европейски политики, а именно – свързва хората.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Арман Бабикян и Георги Проданов

"Форум", 09.01.25: Да имаме правителство, но какво?

Продължава седмицата, в която анализатори във "Форум" правят равносметка на 2024-та и споделят очакванията си за 2025 година. Арман Бабикян, пиар експерт и Георги Проданов, политолог днес коментираха какво се случва в момента и какви биха били последствията при възможните изходи от продължаващите преговори за редовно..

публикувано на 09.01.25 в 18:28
Карлос Контрера

Карлос Контрера: Да мислим за подобряване на обслужването там, където е огромният пътникопоток

Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..

публикувано на 09.01.25 в 16:57
Енчо Господинов

Една от най-големите беди на нашето време е ерозията на международното хуманитарно право

Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Светлозар Петров

Забавяне на ръста на безработицата и на инфлацията се очаква през 2025 година

Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда.  Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда  - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите...

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Богомил Николов

Богомил Николов: Внимавайте с качеството при преработените храни

Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..

публикувано на 09.01.25 в 15:50
Борис Бонев

Борис Бонев: Да развиваме системата на обществения транспорт в София, не да я съсипваме

Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..

публикувано на 09.01.25 в 15:33

Лицата на нощна София ще събере едноименна фотографска изложба

“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова. “Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и..

публикувано на 09.01.25 в 14:41