Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Двама от най-търсените лекари

Анна и Иван Богданови - за професията, семейството, детството и първата среща

Анна и Иван Богданови
Снимка: личен архив
Акушер-гинекологът д-р Анна Богданова и дермато-венерологът д-р Иван Богданов са в главните роли  - семейно, лично, професионално и искрено в предаването „Кой кой е“ на Радио София.

Д-р Анна Богданова е акушер-гинеколог, консултант по фетална медицина. Завършва първи цикъл на медицинското си образование във 2-ри факултет по медицина на Карлов университет, Прага през 2001 г., а след това и Медицинския университет в София. В периода 2014 - 2016 г. е научен сътрудник и специализант по фетална медицина в Кралския колеж, Лондон, Fetal Medcine Foundation. От 2016 г. е част от екипа на отделението по Акушерство и Гинекология на Аджибадем Сити Клиник МБАЛ Токуда и е сред най-търсените специалисти, на чийто професионализъм пациентите се доверяват и разчитат.

Д-р Иван Богданов пък е от младите и талантливи български лекари. Разработил е комбиниран климатолечебен метод в терапията на псориазис, в който комбинира няколко климатични фактора и природни дадености в България с цел подобряване на ефективността и скъсяване на периода на лечение. Той прилага и индивидуален подход към всеки вид дерматологично заболяване. Любимец е на малките пациенти, които му се доверяват напълно. Д-р Богданов е от лекарите, които открито застават в подкрепа на пациентите и защитава техните права. През 2018 г. получи признанието лекар на 2018 г. на годишните награди "Даниела Сеизова - В името на живота".

Двамата с д-р Анна Богданова са семейство - забавни, с огромно чувство за хумор, но сериозни и отговорни в работата си и като родители на сина си Асен. Първата им среща е като студенти в часовете по медицински английски. След като 3 пъти отказва среща на д-р Богданов, четвъртият се оказва печеливш и оттогава двамата са заедно. Днес дори и в една и съща болница.

В един глас отговарят, че преди да станат лекари, а и след това са били и остават деца. Детството е характерно с това, че има почти невъзможни и фантасмагорични мечти. Докато човек ги има и живее с тях, има предизвикателства, казва д-р Богданов.
Иначе ще станем много сериозни, ще влезем в коловоз и няма да е интересно, допълва д-р Богданова.

Аз бях доста задръстен тийнейджър, шегува се д-р Иван Богданов. От София съм и за разлика от повечето ми приятели си нямах баба и дядо на село. Затова с нетърпение чаках ваканциите с родителите ми да отидем в Созопол. Докато Анна - тя е от Бургас. Бургаски зет съм и то това е титла, продължава той с усмивка. 

По отношение на ролите в семейството хармонията е пълна: Аз казвам, че съм локомотивът в нашето семейство. Давам старт на нещо. Иван балансира нещата, разказва д-р Богданова.  Значи аз съм машинистът, шегува се д-р Богданов.

И двамата са трето поколение лекари. Смятат, че средата, особено за тази професия, има голямо значение. По думите им покрай разговорите вкъщи, макар и като пасивни участници, от малки разбират какво означава и каква е отговорността да си лекар.

За всеотдайността в живота и в професията и какво още разказаха в студиото на Радио София едни от най-търсените лекари Анна и Иван Богданови, чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..

публикувано на 05.02.25 в 18:40
Ангел Стойков

За последните 20 г. са ремонтирани само половината студентски общежития

Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..

публикувано на 05.02.25 в 18:25

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05