Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Страница 21

Дневникът на една софиянка: Какво означава да си истински депресиран?

Нека започнем от това, че всички страдаме, тъжим, трудно ни е на моменти или пък цяла вечност, и като цяло наричаме това състояние депресия.

Депресиран съм, остави ме на мира!

По този начин се набъркваме в това сложно състояние, определяйки всяка несгода като депресия. И само да ви предупредя, както Фройд го прави:

Преди да изпаднете в депресия, първо проверете дали не сте заобиколени от идиоти.

Ако махнем идиотите от картинката и въпреки това черното куче неотлъчно ви следва, това вече е нещо наистина близко до депресията.

Без да изпадам в клинични описания, ще ви дам едно доста по-просто определение на депресията или по-скоро едно от ужасните й проявления:

Да си депресиран означава да не чувстваш нищо.

Възможно е да осъзнаваш всичко, нещата, които притежаваш и тези, които – не, и да си равен. Сякаш си в някаква зловеща будна кома, по време на която виждаш как животът изтича.

От една страна хората спират да функционират, появяват се проблеми със съня, с мотивацията да станеш рано сутрин, да се погрижиш за себе си.

Има и друга разновидност, хиперфункционалната депресия, в която буквално не спираш, постоянно нещо правиш, изтощаваш се до безкрай с надеждата да не мислиш. И така, докато не грохнеш някъде.

Но това, което най-общо ни завладява като чувство, е убеждението, че сме неспособни.

Оценката, която постоянно си даваме е -2. Виждаме не действителността, а себе си като провал. Което е най-трудно за преодоляване…

Добрият стар, ортодоксален Фройд е убеден, че терапевтът трябва да се съгласи, че пациентът наистина е безинтересен, маловажен, егоцентричен и нечестен. Тези качества описват истинския Аз на човека според него и болестният процес прави истината по-очевадна.

Подходът именно към това вътрешно убеждение е решаващ. Аз като цяло в момента съм задълбала сериозно в когнитивно поведенческата психотерапия. Тя изхожда от предположението, че психологическите проблеми и състояния са причинени до голяма степен от нелогични и неподходящи мисли и убеждения на човека, както и от дисфункционални стереотипи, които обаче могат да бъдат решени. В момента чета книгата на д-р Дейвид Бърнс  „Да се чувстваш добре“, която е издадена на български език.

В нея се поставя един фундаментален въпрос – човешката природа вътрешно дефектна ли е, когато се поддаваш на такива състояния? Често ще чуете от депресирания, че той нещо е счупен, в главата му има нещо сбъркано, възприемат се като смъртно болни. Като имате предвид, че тежките проявления на депресия водят до самоубийства и тя се явява едно от най-смъртоносните заболявания, начело с някои от видовете рак, със сигурност стоенето в тези убеждения не води до нищо добро.

Това, на което сериозно искам да ви обърна внимание, приятели, е следното: не можете да набавите стойност с това, което правите. Да, постиженията носят удоволствие, но не и щастие. Състезателният момент прецака модерното общество, защото всеки се опитва отчаяно да трупа постижения, които обаче реално не променят собствената стойност.

Сега веднага ще ме репликирате:

Абе, аз да съм богат и успешен, пък нека съм си депресиран…

Само че и аз ще припомня, че страшно успели и обожавани хора са се самоубивали също толкова успешно. Мерелин Монро, Александър Маккуин, Хемингуей…

Любовта, одобрението, грижата също могат да бъдат налице, но не се явяват спасение за човека, който сам за себе си е убеден, че няма стойност. Даже когато вземат радикалното решение, те чувстват неимоверно облекчение, че освобождават себе си и света от нелепото си присъствие. Илюзията за ад, която те създават, е изключително убедителна.

Това, което може да се направи, е да се преодолее това чувство за негодност. За тази цел трябва да настъпи решителна промяна в начина, по който човек мисли, чувства и се държи. Това е бавен и труден процес, но не и невъзможен. Да се вкарва логика и рационално мислене, за да преодолеете тези лоши умствени навици.

Да си тренирате самооценката.

Много от нас предприемат категорични и последователни действия спрямо тялото си, ходим на фитнес, внимаваме какво и колко ядем. Същото трябва да правим и с мисловните процеси.

Най-общо не свръхгенерализирайте, не етикирайте и не живейте на принципа „всичко или нищо“!

Така винаги ще се оказвате с празни ръце или по-скоро с празни чувства…

Съдържанието вътре в нас се натрупва от нас самите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв.Дерменджиев

Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората

Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..

публикувано на 01.12.24 в 11:54
С адв.Петър Николов

Успехът не е в това, което притежаваш, а това, което правиш

Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..

публикувано на 01.12.24 в 11:27
Поли Кинова

Вдъхновението е навсякъде

Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..

публикувано на 01.12.24 в 10:35
адв. Христиан Митев

Когато имаме възможност да помогнем, трябва да го направим

Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..

публикувано на 01.12.24 в 10:02
Нео Ренесанс

Нео Ренесанс в галерия „Райко Алексиев“

Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..

публикувано на 01.12.24 в 10:00
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна.  Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..

публикувано на 30.11.24 в 15:00