Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И през лятото

Чепеларе и Пампорово привличат с природа и активности

Наричат Чепеларе „зимната олимпийска столица на България“
Снимка: chepelare.org

Има места, които още с първия досег оставят трайна и силна следа в душата. За магията на Родопите има толкова много изписано, снимано и разказано... Нареждаме се и ние на опашката от разказвачи и тръгваме към една от най-живописните планини в България, с девствена природа и спиращи дъха гледки, магично място, известно като земята на Орфей и люлка на цивилизацията на траките. Най-високият връх в Родопа планина е Голям Перелик /2191 м/, а най-популярни са върховете Снежанка /1926 м/ и Мечи Чал /1873 м/.

За отправна точка в Родопите в „Турагент“ избираме Чепеларе - градът известен и като „зеленото сърце на България“. Със своите 1232 м надморска височина Чепеларе е вторият най-високо разположен град в България след Доспат. Привлича посетители както през зимата за ски туризъм, така и през лятото за преходи до Кръстова гора, Пампорово, Чудните мостове и други интересни места. Градът притежава десетилетни традиции в спорта и в производството на ски и сноуборд оборудване и не случайно е наричан още „зимната олимпийска столица на България“. От тук са излезли много изявени състезатели на зимните спортове - в алпийските дисциплини, ски бягането, ски скока, биатлона и сноуборда. Чепеларе е родното място на единствената до момента българска шампионка от зимна Олимпиада - биатлонистката Екатерина Дафовска (Нагано, 1998), както и на носителят на световната купа по сноуборд паралелни дисциплини от 2016 г. - Радослав Янков. Тук се намират единствените в България Музей на ските (1998 г.) и Музей по спелеология и български карст (1980 г).
На 15 септември Чепеларе ще отбележи 55 години от обявяването му като град. Чуйте повече за климатичния планински курорт в разговора на Катя Василева с Мария Драгинова - гл. експерт „Туризъм“ в Община Чепеларе.


Пампорово предлага всякакъв туризъм (само без морски) през всички сезони Снимка: pamporovo.me

Пътувайки из Родопите, след Чепеларе, съвсем естествено се насочваме към Пампорово. Националният ни планински курорт е на 1650 м надморска височина в подножието на връх Снежанка. Климатът в района е умерен със средиземноморско влияние. Това предопределя продължителна, но мека зима и над 240 слънчеви дни в годината. Именно това прави Пампорово най-слънчевия планински курорт в България. Чистотата на района е пословична и не случайно връх Рожен е избран при построяването на астрономическа обсерватория, за която добрите атмосферни условия са решаващи, а замърсяванията трябва са сведени до минимум. За Пампорово като атрактивна туристическа дестинация през четирите сезона от годината разказва Станислава Николова от Туристически център Пампорово.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Инспекцията по труда откри над 450 нарушения в строителния сектор

В края на януари 2025 г. Главна инспекция по труда започна интензивни проверки в строителния сектор заради наблюдавания голям обем от извършване на строително-монтажни работи и допуснатите трудови злополуки в сектора. Кампанията ще продължи до края на март 2025 г. От началото на кампанията са посетени 383 строителни обекта, на които са заварени..

публикувано на 10.02.25 в 18:20

Форум, 10.02.25: Какъв ефект да очакваме от бойкота на големите търговски вериги

В началото на седмицата фокусът на вниманието на водещата на "Форум" Елена Пъневска и нейните коментатори тази седмица - д-р Наталия Футекова и Ангел Георгиев, са привлечени от различни злободневни теми. Ето, някои от тях: Забрана на търговията с вейпове - част от целта да се регулира безконтролното предлагане на цигари и алкохол на деца;..

публикувано на 10.02.25 в 18:15

Общините се подготвят за преминаването към еврото

Подготовка за еврозоната: общини променят десетки наредби и правилници, за да преминат от лева към еврото. Преминаването от лев към евро вече виждаме в няколко общински администрации. Изискването за актуализиране на всички общински наредби, правилници, инструкции и подзаконови нормативни актове и актове на държавните органи трябва да се случи до 24..

публикувано на 10.02.25 в 17:25

Търговските вериги отдавна са нарушили всякакви принципи на пазарната икономика

За масов отказ от пазаруване в супермаркетите призоваха граждански организации. Организаторите апелират към бойкот на хранителните магазини този четвъртък, 13 февруари, по примера на някои от съседните ни държави, които проведоха такива акции, а при други предстои (Гърция, в Румъния и Косово се провеждат днес). Всичко започна в края на януари,..

публикувано на 10.02.25 в 16:50

Започват лекции на "нови идоли" за надскачане на предразсъдъците

Четири фрапиращи лекции за живота обещават организаторите на среща-семинар "Надскачане" , която предстои на 12 февруари. "Първите лектори ще ви обърнат поне една представа за живота и ще дадат поне една мотивация да осъзнаете, че можете всичко", твърдят от фондация "Деси, къде си?". Новият проект на организацията под наслов "Новите..

публикувано на 10.02.25 в 16:24

В България липсва механизъм за социална помощ след задължително лечение в психиатрия

Зачестиха случаите на опасни обществени прояви от хора с психични проблеми. Правните аспекти на проблема коментира адвокат Силвия Петкова. Първият проблем, който тя идентифицира е  недостатъчност на местата в специализираните психиатрични болници и недостатъчност на специалистите лекари - психиатри.   Показателен пример за този проблем е..

публикувано на 10.02.25 в 15:37
Проф. Христо Кожухаров

Категорично е необходима реформа в психиатричната помощ в страната

Психиатричната помощ у нас е недофинансирана, призна здравният министър доц. д-р Силви Кирилов. Той обеща повече пари за тази дейност през 2025 г. По думите му не се предвижда създаване на психиатрични клинични пътеки. Финансирането остава за сметка на здравното министерство. Категорично е необходима реформа в психиатричната помощ в страната. От над..

публикувано на 10.02.25 в 15:30