Има места, които още с първия досег оставят трайна и силна следа в душата. За магията на Родопите има толкова много изписано, снимано и разказано... Нареждаме се и ние на опашката от разказвачи и тръгваме към една от най-живописните планини в България, с девствена природа и спиращи дъха гледки, магично място, известно като земята на Орфей и люлка на цивилизацията на траките. Най-високият връх в Родопа планина е Голям Перелик /2191 м/, а най-популярни са върховете Снежанка /1926 м/ и Мечи Чал /1873 м/.
За отправна точка в Родопите в „Турагент“ избираме Чепеларе - градът известен и като „зеленото сърце на България“. Със своите 1232 м надморска височина Чепеларе е вторият най-високо разположен град в България след Доспат. Привлича посетители както през зимата за ски туризъм, така и през лятото за преходи до Кръстова гора, Пампорово, Чудните мостове и други интересни места. Градът притежава десетилетни традиции в спорта и в производството на ски и сноуборд оборудване и не случайно е наричан още „зимната олимпийска столица на България“. От тук са излезли много изявени състезатели на зимните спортове - в алпийските дисциплини, ски бягането, ски скока, биатлона и сноуборда. Чепеларе е родното място на единствената до момента българска шампионка от зимна Олимпиада - биатлонистката Екатерина Дафовска (Нагано, 1998), както и на носителят на световната купа по сноуборд паралелни дисциплини от 2016 г. - Радослав Янков. Тук се намират единствените в България Музей на ските (1998 г.) и Музей по спелеология и български карст (1980 г).
На 15 септември Чепеларе ще отбележи 55 години от обявяването му като град. Чуйте повече за климатичния планински курорт в разговора на Катя Василева с Мария Драгинова - гл. експерт „Туризъм“ в Община Чепеларе.
Пътувайки из Родопите, след Чепеларе, съвсем естествено се насочваме към Пампорово. Националният ни планински курорт е на 1650 м надморска височина в подножието на връх Снежанка. Климатът в района е умерен със средиземноморско влияние. Това предопределя продължителна, но мека зима и над 240 слънчеви дни в годината. Именно това прави Пампорово най-слънчевия планински курорт в България. Чистотата на района е пословична и не случайно връх Рожен е избран при построяването на астрономическа обсерватория, за която добрите атмосферни условия са решаващи, а замърсяванията трябва са сведени до минимум. За Пампорово като атрактивна туристическа дестинация през четирите сезона от годината разказва Станислава Николова от Туристически център Пампорово.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..