Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Нали знаеш как е ..." - неудобствата на пола вътре в университета

Снимка: БГНЕС

Студенти от Университетския клуб за равенство на Алма матер представиха доклад за преживяванията  на  различни  студентски групи,  които  се  сблъскват  с  изключване, пренебрежение,  враждебност  или  дискриминация.  Изследването на младите хора идентифицира слаби места в университетската среда и  предлага практики и политики, които могат да ги поправят. Доклъдът е базиран на 13 интервюта с настоящи или съвсем  наскоро завършили студентки. Следвайки феминисткия постулат за пресеченост, отразен и в основните  принципи на Студентско общество за равенство, полът е пресечната точка в изследването.

Сред основните изводи, които са направени: двоен стандарт  за момчета и момичета в академична среда. На множество места в интервютата студентките обобщават, че не виждат разлика между положението на момчетата и момичетата в академичната среда или специфики на своите преживявания. След  което  сами  опровергават  това, разказвайки истории или  давайки  примери  за  проблеми  или  ситуации,  които непропорционално биха засегнали момичетата. Нещо повече, на няколко пъти това става с фразата „знаеш как е...“ , която красноречиво говори колко нормализиран може да бъде един двоен стандарт.

На следващо място, прави впечатление привързаността  на студентките към университета. Те са положително настроени към академичните си преживявания, макар и често критични към системата. В почти всяко интервю има преживявания, размисли или страхове, които недвусмислено говорят  за това, че университетът и съпътстващата го среда продължават да не осигуряват напълно безопасна и справедлива среда на своите студентки.

Студентките, които имат пресеченост с друга група (особено етнически и сексуални малцинства), са имали своя опит с отхвърляне - по-рядко насочено индивидуално спрямо тях, но особено често чрез негативно отношение на колеги или преподаватели към тяхната група като цяло.

Достъпността на студентките с увреждания до всички аспекти на академичния живот е системно ограничена, въпреки че се среща разбиране и  подкрепа  сред  колеги  и  преподаватели.  Въпреки  това, стереотипни  представи  за  студентите  с  увреждания  могат да  бъдат  открити  дори  и  сред  ограничения  ни  кръг от респондентки. Без задължително да се сблъсквали с открит език на омразата или насилие, респондентките чертаят една картина, в която собствената идентичност създава известно напрежение и притеснение, когато е поставена в академична среда.

Политизирането на темата за половата равнопоставеност е неприсъщо за респондентките. По правило не са наясно дали могат да се обърнат към някого
в случай на дискриминация и към кого. Това поставя въпроса за (не)съществуващите политики и инициативи  в тази насока.

Подробен анализ за доклада "Нали знаеш как е..." можете да чуете в интервюто на Добринка Добрева с Доротея Стефанова и Владислав Петков от Студентското общество за равенство при Софийския университет.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Карлос Контрера

Карлос Контрера: Да мислим за подобряване на обслужването там, където е огромният пътникопоток

Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..

публикувано на 09.01.25 в 16:57
Енчо Господинов

Една от най-големите беди на нашето време е ерозията на международното хуманитарно право

Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Светлозар Петров

Забавяне на ръста на безработицата и на инфлацията се очаква през 2025 година

Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда.  Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда  - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите...

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Богомил Николов

Богомил Николов: Внимавайте с качеството при преработените храни

Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..

публикувано на 09.01.25 в 15:50
Борис Бонев

Борис Бонев: Да развиваме системата на обществения транспорт в София, не да я съсипваме

Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..

публикувано на 09.01.25 в 15:33

Лицата на нощна София ще събере едноименна фотографска изложба

“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова. “Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и..

публикувано на 09.01.25 в 14:41

Постиженията в сферата на роботиката и автоматизацията през 2024 г. в България

Постиженията в сферата на роботиката и автоматизацията през миналата година у нас не са никак малко. В началото на 2024 г. член на ПАРА - Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации, създаде Център за мониторинг и техническа поддръжка на автоматизираните и роботизирани складове на компанията и помага на технологичните операции в..

публикувано на 09.01.25 в 14:05