Всъщност, някога "Свети Стефан" е бил малко рибарско селище. Според легендата то е изградено през 1442 година като крепост, в която се се криели хората от околността при нападенията на пирати и по време на Османското нашествие на Балканите.
Днес, като доказателства за древните поселения на полуострова, се издигат три църкви. Първа е "Свети Стефан", дала името на курорта. Тя се намира на най-високата му част. Другите две са "Свети Александър Невски" и "Преображение Господне", разположени при входа на градчето, което днес е превърнато в град-хотел.
За туристите "Свети Стефан" е съвършена възможност да се потопят в атмосферата от миналото, като същевременно не се лишават от лукса на съвременния свят. Завръщането в миналото става само с една обикновена разходка из калдъръмените улички на острова.
Всеки посетител може да се позабявлява в някое от многобройните заведения, някои от които са напълно достъпни и за по-нисък бюджет, но има и такива, които са пословични с високите си цени. Затова и там отсядат само най-богатите гости на курорта.
За всекиго обаче е достъпна културната програма на "Свети Стефан". Вечер и през нощта островът се превръща в театър под небето. Можете да наблюдавате най-различни представления и да се докоснете до различни изкуства. В нощните клубове също можете да щуреете до зори.
Всичко това компенсира неудобствата на плажовете около Свети Никола, повечето от които са доста скалисти, но пък - изключително живописни.
Разбира се, в никакъв случай не ви съветваме да съсредоточите почивката си само на полуостров "Свети Стефан". Просто защото така изпускате истинския разкош за сетивата, предлаган от съседните курорти. Будва е един от тях. До него можете да стигнете и с лодка, а на сушата няма как да не усетите духа на древна Адриатика.
В стария град на Будва все още личат следите от различните исторически влияния по тези земи - римското, древногръцкото, венецианското, австрийското, френското и и т.н.. Не са далеч и другите морски перли на Черна гора - Петровац, Будва, Котор, Херцег нови. При добро планиране на времето можете да успеете и с посещение на хърватския мегахит Дубровник.
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..
В посолството на Кралство Дания сме развълнувани от 2025 г., защото очакваме това да бъде супер година в дипломатически аспект. Дания очаква с нетърпение тази година, защото от средата на 2025 г. ще поеме председателството на Европейския съюз от Полша. Също така от 1 януари се присъединихме към Съвета за сигурност на ООН, както и към..
Дарина Маркова – Дарси, споделя рецепта за усмивки с песента си "Допамин“ в предаването “Добър вечер, София“. Между кастингите в Уест Енд и обучението си в Кеймбридж, младата изпълнителка работи по дебютен албум. Повече разказва самата тя на живо в студиото ни. Тя е актриса, певица, но и спортна натура, до 7-и клас се занимава с плуване...
В края на миналата година, Агенция "Тренд“ публикува свое проучване за нагласите на българите спрямо 2024 г. и 2025 г., по поръчка на "24 часа“. Според изследването, близо една четвърт от българите определят 2024 г. като добра за България. 38% смятат, че 2025 г. ще бъде по-добра за страната ни. В личен план - 47% очакват 2025-та да е по-добра..