Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. д-р Венелин Герганов: Не всички тумори в мозъка трябва да бъдат оперирани

Само малка част от случаите на главоболие са причинени от тумор, посочи известният неврохирург

Доц. д-р Венелин Герганов
Промените в мозъка - органът, който управлява както функциите на тялото, така и емоциите, често нямат симптоми. Науката все още не е установила причините за появата на тумори, а въпрос, който вълнува всички в последните години, е влиянието на мобилните телефони върху здравето ни и крият ли риск дългите разговори с тези устройства. Отговорите потърсихме от един от водещите европейски неврохирурзи - доц. д-р Венелин Герганов, който от 15 години работи в един от най-високотехнологичните медицински центрове в света  - International Neuroscience Institute в Хановер, Германия. Доцент е по неврохирургия в Медицинския университет в Хановер, а от пролетта на миналата година е част от екипа на Клиниката по неврохирургия в „Пирогов”. Преди месец той оперира 69-годишна жена след дълго забавяне на лечението и продължително главоболие. Жената живее от години във Великобритания, но в крайна сметка потърсила помощ у нас, след сериозно забавяне на диагнозата:

"Пациентката вече в много добро състояние, почти не личи, че е оперирана и вече планира кога да се върне в Англия. Особеното в случая беше по-скоро свързано с организацията, свързана с нейното лечение и достъпа до тесен специалист... А според нейните думи, тя се е чувствала все по-зле, най-вече заради главоболието, защото туморът не е толкова голям, за да застрашава живота й непосредствено. Но заради разположението е причинявал вече лека пареза, което я е накарало да дойде в България и да потърси помощ".

Електроенцефалографията (ЕЕГ) е един начин за да се провери дали човешкият мозък функционира правилно. Но оптималната диагностика на мозъка е с ядрено-магнитен резонанс (ЯМР), в повечето случаи с контрастно усилване, обясни специалистът. Заради достъпа до този вид диагностика и все по-честото й приложение, все по-често се откриват и тумори. Ако пациентът няма оплаквания, някои от тях трябва просто да се проследяват. Достъпът до изследването променя до голяма степен познанието за туморите, посочи доц. Герганов:  

"Туморите имат характерен вид, те могат да се диференцират от останалите промени в мозъка - тези, които нарастват или причиняват проблеми на пациента, при злокачествен вид трябва да бъдат оперирани. Останалите в началото могат да бъдат само проследявани".

За повечето от мозъчните тумори няма адекватна медикаментозна терапия. Лечението след операция се състои в лъчетерапия. Златният стандарт за определяне на типа тумор след хирургично отстраняване е хистологично изследване.

Наличието на симптоми зависи от мястото на развитие на тумора. В някои случаи размерът им може да достигне 4-5 см и пациентът да не подозира за тях. В зависимост от мястото, симптомите и повлияването на емоциите, паметта и други функции на тялото могат да бъдат различни. Времето, в което се развиват туморите, също може да варира - от месеци до десетилетия. Най-бързо се случва това при злокачествените тумори.

За съжаление причините за появата им все още не са известни на медицината, най-важно е да бъдат "хванати" навреме, за да бъде предприето лечение и то да бъде успешно. При силно новопоявило се главоболие, промяна в зрението или парези, пациентите трябва да посетят специалист.

"Няма данни за повишаване на случаите на тумори на мозъка в годините, в които мобилните телефони и смартфоните се използват масово", категоричен бе специалистът.  

По данни на НСИ и Националния център по обществено здраве и анализи към МЗ, пациентите с тумори на мозъка у нас през 2017 година са били 31,7 на 100 000 души, а през 2018 - 31,4 на 100 000 души.

Още за диагностиката и лечението на промените и туморите в мозъка, за влиянието на мобилните телефони и мрежите - чуйте в разговора с доц. д-р Венелин Герганов!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35