Институциите са прекалено бавни в изготвянето на регулации за шофирането на електрически тротинетки. Всеки може да чете Закона за движение по пътищата по различен начин и затова те трябва да се забързат в това, което правят. Това каза за БНР Владислав Стоицов от току-що създадена организация за хората, които се движат с тротинетки. Тя е събрала 66 члена за 2 дни, а 90% от тях имат и шофьорски книжки.
„Много организации се занимават с това, всеки казва, че работи, но на практика няма нищо... Тези регулации, които се предлагат, са прекалено рестриктивни и приемането им може да повлияе много негативно на навлизането на тротинетките. Както навлизат бързо, така и бързо ще изчезнат. Трябва да има регулации! Искаме да има регулации, които просто да не са абсолютно рестриктивни, а да създават благоприятна среда за тези тротинетки“, каза още той.
„Това е най-добрият транспорт за големия град. Никой не иска да стигне в офиса с велосипед и изпотен, а да стигне и да започне да работи. Ние сме сметнали, че такъв транспорт харчи около 30 стотинки на 100 км“.
Предлаганите на българския пазар споделени тротинетки са „доста скъпи“, но „конкуренцията ще свали тази цена със сигурност“, убеден е Стоицов.
ЕС има регламент за тротинетките и категоризация, в която са упоменати максимални скорости и т.н., но тя не е приложена в българското законодателство, допълни той.
От Асоциацията предлагат максималната скорост на стандартна тротинетка да бъде около 25 км в час и не по-малко от 10, когато се кара по пътното платно.
"Според нас попадаме в графата на определението за велосипед с допълнителен двигател, защото се използва мускулната сила на човека, а има допълнителен двигател".
Зафир Зарков - зам.-председател на Транспортната комисия в Столичния общински съвет подчерта, че в цяла Европа и по света тротинетките са навлезли първоначално без регламент.
„Това, че това че има глобени всъщност е изцяло в правомощията на „Пътна полиция“, която е органът, който контролира движението по пътищата. По тази причина от Столичната община настояваме час по-скоро да има ясен и точен регламент“, каза той.
Повече по темата вижте и чуйте тук.
Столичният общински съвет (СОС) прие мерки за поетапното подобряване на достъпността на пешеходните подлези за хора с увреждания, родители с детски колички и граждани със затруднения в придвижването. По предложение на общинските съветници от групата на "Продължаваме промяната – Демократична България" Цветелина Заркин и Димитър Петров ще се..
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Над 10 незаконни постройки в ромската част на пернишкия квартал "Хумни дол" са премахнати, съобщи секретарят на общината Мартин Жлябинков. Дейностите стартираха в края на юни и продължават и към момента. За някои от постройките, които се ползват и все още не са съборени, е дадена отсрочка. След като тя изтече, ще започне и тяхното..
Безплатна минерална вода беше раздавана днес и столичния район "Илинден" – пред Трета градска болница и на спирка "Оряхово". Раздаването на безплатна вода ще продължи и утре – 25 юли (петък), от 10:00 ч. на същите локации, съобщава районният кмет Емил Бранчевски. Освен за хората, беше помислено и за животните. Купички с вода бяха..
Започна основен ремонт на покрива на стария корпус на 49 детска градина "Радост" в ж.к. "Дианабад", съобщават от районната администрация на "Изгрев". "Възползвайки се от лятото, само след броени седмици, ще успеем да сложим окончателен край на дългогодишните течове в стаите на децата, коридорите и сервизните помещения на старата сграда. Детската..
Администрацията на столичния район "Витоша" предлага зони със специфични изисквания да бъдат преотредени за строителство на еднофамилни и двуфамилни сгради. Идеята е да се предотврати презастрояването в кварталите. "С тази промяна ще ограничим безконтролното строителство на високи и мащабни сгради, които водят до пренаселване и натоварване на..
Мобилният пункт за опасни отпадъци ще бъде в столичния район "Подуяне" на 24 юли. Домакинствата ще могат да се предадат в четвъртък от 11:00 до 19:00 ч. на паркинга пред районна администрация "Подуяне" - на ул. "Плакалница" № 51. От Столичния инспекторат припомнят, че в мобилните пунктове може да се предават: ● Лакове и бояджийски..